Gréckokatolícky arcibiskupský úrad v Prešove sa snaží o záchranu dreveného chrámu v obci Šmigovec v okrese Snina. Chrám, ktorý potrebuje okamžitú rekonštrukciu, chceli premiestniť zo Šmigovca na pútnické miesto v Ľutine k miniatúram slovenských a poľských drevených chrámov a tam ho opraviť. Iniciatíva sa stretla s nevôľou širokej verejnosti. Biskupstvo zámer prehodnotilo.
ŠMIGOVEC. Vlani v decembri vyhlásili drevený gréckokatolícky drevený chrám Nanebovzatia Pána z roku 1755 v Šmigovci za národnú kultúrnu pamiatku.
Gréckokatolícka cirkev sa rozhodla premiestniť ho do skanzenu miniatúr drevených chrámov v Ľutine v okrese Sabinov. Tam ho chcela rekonštruovať.
Obec Šmigovec pôvodne súhlasila pod podmienkou, že biskupstvo vráti do obce zrekonštruovaný vzácny ikonostas. Po zistení, že plány biskupstva sú iné, sa obec proti tomu postavila.
Petičnú akciu proti premiestneniu chrámu podporilo aj vyše 2 200 ľudí z rôznych kútov Slovenska aj zahraničia.
Peter Vološčuk z KPÚ v Prešove uviedol, že úrad petíciu prešetril. Dospel k záveru, že súhlasné stanovisko pamiatkarov ostane v platnosti tri roky od jeho vydania.
Cirkev však od zámeru premiestniť chrám napokon upustila. V takom prípade je teda súhlas pamiatkarov už bezpredmetný.
Arcibiskup zámer prehodnotil
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak sa stretol so starostom obce. „Chrám sme sa rozhodli ponechať v Šmigovci. Čo bude ďalej, je v štádiu riešenia. Veríme, že chrám sa podarí zachrániť,“ uviedol Ľubomír Petrík, hovorca Gréckokatolíckeho arcibiskupstva v Prešove.
„Potešila nás zmena rozhodnutia arcibiskupstva,“ reagoval starosta Šmigovca Michal Pidanič (Smer).
„Pripravujeme verejnú schôdzu, na ktorej by sme prediskutovali možné spôsoby našej pomoci pri obnove chrámu,“ povedala nám pani zo Šmigovca.
Požiadala nás, aby sme jej meno nezverejňovali. Iniciatíva proti premiestneniu chrámu sa totiž podľa jej slov v obci nezaobišla bez istého napätia.
„Šmigovčania vedia viac pomôcť materiálne a svojou prácou skôr, než s peniazmi. Ale hľadáme spôsoby, ako ich získať,“ doplnila.
Podľa nej si ľudia význam chrámu pre ich obec uvedomili neskoro. Ale zmobilizovali sa.
Bicyklom z Polonín do Vihorlatu
Cyklistický chodník ikon vyznačený v Národnom parku Poloniny onedlho predĺžia až do Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat.
V súčasnosti je možné v okrese Snina na trase Nová Sedlica – Stakčín navštíviť štyri drevené chrámy v Uličskom Krivom, Ruskom Potoku, Topoli a Jalovej.
Organizátorom petície sa podarilo získať od jednej z nadácií peniaze na predĺženie tejto cyklotrasy o ďalších 50 kilometrov až do Sobranského okresu.
“Zo Stakčína povedie k piatim dreveným chrámom v Kalnej Roztoke, Šmigovci, Hrabovej Roztoke, Ruskej Bystrej a v Inovciach,“ uviedla autorka projektu Daniela Galandová. „Chceme, aby boli tieto chrámy dobre vyznačené, prepojené a spoločne propagované,“ doplnila.
Tieto aktivity budú turistom k dispozícii už túto letnú sezónu.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín