HUMENNÉ. Humenskú pobočku Sociálnej poisťovne po prevalení úplatkárskej aféry museli okamžite opustiť 63-ročný posudkový lekár Anton Brindzik a 52-ročná referentka Nadežda Čukalovčáková.
Polícia oboch obvinila za prevzatie úplatkov za vybavenie invalidného dôchodku. Špecializovaný trestný súd v Pezinku prijal dohodu o vine a treste a uložil lekárovi trest odňatia slobody na dva roky s podmienečným odkladom na tri roky.
Uložil mu peňažný trest tritisíc eur a zákaz činnosti vykonávať povolanie posudkového lekára na dva roky.
Referentku súd potrestal odňatím slobody na dva roky s podmienečným odkladom na tri roky. Uložil jej peňažný trest tisíc eur. Dostala aj zákaz činnosti vykonávať funkciu v štátnej a verejnej službe na dobu jedného roka.
Čo na to dvojica, sme nezistili. „Nebudem sa k tomu vyjadrovať,“ reagovala referentka. S lekárom sa nám skontaktovať nepodarilo.
Obvinili aj podplácajúcich
„Vyšetrovateľ obvinil aj 14 žiadateľov o posudky, ktorí mali lekára a referentku podplácať. V prípade dokázania viny hrozí podplácajúcim trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky. V týchto konaniach vyšetrovanie naďalej pokračuje,“ informoval hovorca Prezídia policajného zboru Michal Slivka.
Hovorkyňa Sociálnej poisťovne Jana Ďuriačová uviedla, že momentálne prehodnocujú invalidné dôchodky obvinených.
Nariadili kontrolné lekárske prehliadky, aby získali nové odborné vyšetrenia od nezávislých odborných lekárov.
„Na opätovné posúdenie zdravotného stavu dotknutých osôb sme museli objednať a zabezpečiť nové nezávislé lekárske nálezy od príslušných odborných lekárov. Bolo nariadené vykonať mimoriadne kontrolné lekárske prehliadky určenými dvoma posudkovými lekármi miestne nepríslušných pobočiek Sociálnej poisťovne,“ povedala. Výsledky očakávajú v nasledujúcich týždňoch.
Prebiehajú dôkladné kontroly
Veľký tresk v humenskej pobočke zasiahol nielen obvinených. „Skontrolovali sme 169 lekárskych správ, ktoré spomínaný posudkový lekár vypracoval za obdobie január až marec 2012. Z tohto počtu bolo 26 prípadov posudkovo sporných,“ povedala Ďuriačová.
„Po ich preverení posudkovými lekármi z ústredia sme pristúpili k mimoriadnym kontrolným lekárskym prehliadkam, ktoré majú na starosti posudkoví lekári z iných, miestne nepríslušných pobočiek Sociálnej poisťovne. Tento proces ešte prebieha,“ dodala.
Sieť sa ale sťahuje aj okolo ďalších klientov. „Všetky prípady, ktoré v minulosti vybavoval bývalý posudkový lekár A. Bridzik, postupne v nasledujúcich mesiacoch preveríme na pravidelne vykonávaných kontrolných lekárskych prehliadkach,“ avizovala.
Stanovisko
Korupcia je závažný problém
Podľa Protikorupčného manuálu Transparency international Slovensko (TIS) súvisí korupcia so zlyhaním inštitúcií a ľudí. Je možná, lebo zákony a inštitúcie ju dostatočne netrestajú, ľudia ju podporujú, tolerujú a často sú úplne ľahostajní k jej prejavom. Na jednej strane stojí veľký prospech oproti relatívne nízkemu riziku.
Podľa ostatného prieskumu verejnej mienky, ktorý pre TIS vypracovala v januári tohto roku Agentúra Focus, patrí korupcia z pohľadu Slovákov stále medzi najzávažnejšie problémy. Vo výskume ju vybrala zo zoznamu problémov viac ako pätina respondentov a je na piatom mieste v rebríčku
najzávažnejších problémov po nezamestnanosti, životnej úrovni, zdravotníctve a
hospodárskej situácii.
Z výskumu vyplynulo, že intenzita vnímania problémovosti korupcie v našom živote oproti ostatnému meraniu v roku 2009 zostáva nemenná a pohybuje sa na úrovni 23 percent. Za oblasť s najviac rozšíreným úplatkárstvom na Slovensku je považované zdravotníctvo.
Paradoxom je, že právna protikorupčná poradňa TIS vo februári 2011 kvôli nedostatku peňazí ukončila svoju činnosť.
kor
Čo ľudí vedie k podplácaniu?
Príčinou invalidity je dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav spôsobujúci pokles schopnosti pracovať, ktorý trvá dlhšie ako rok. Práve posudkoví lekári posudzujú zdravotný stav žiadateľov o invalidný dôchodok.
Hovorkyňa Ďuriačová uviedla, že sa riadia zákonom o sociálnom poistení a prílohou č. 4 zákona. Sú v nej zdravotné postihnutia a ich percentuálne ohodnotenia. Na ich základe určujú percentá miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť.
Invalidom sa človek stane, ak je miera poklesu jeho schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť viac ako 40 percent v porovnaní so zdravým človekom. No a mieru poklesu v percentách určí práve posudkový lekár.
Zisťovali sme, či sa vyplatí riskovať a dať úplatok 200 eur za vybavenie invalidného dôchodku. Jeho priemerná výška k 30. aprílu tohto roku bola 263,17 eura. Priemerná výška invalidného dôchodku s poklesom vykonávať zárobkovú činnosť do 70 percent bola 189,87 eura, s mierou poklesu vykonávať zárobkovú činnosť nad 70 percent bola 332,57 eura, čo je maximum.
Ak je suma invalidného dôchodku nižšia než hranica životného minima, poberateľ môže požiadať úrad práce o dávku v hmotnej núdzi. Podľa našich informácií je ale invalidný dôchodok výhodný, ak chce invalidný dôchodca pracovať. „Zákon nezakazuje vykonávať zárobkovú činnosť preto, že je poistenec invalidný,“ potvrdila Ďuriačová. „Potom vás už ani tak neštve nízka výplata od zamestnávateľa. Ak podnikáte, tak pokojnejšie spíte, aj keď vám biznis práve nejde,“ povedal nám náš zdroj.
Faktom je, že úplatkárstvo v pobočkách Sociálnej poisťovne neprekvitalo len v Humennom. V roku 2009 Sociálna poisťovňa riešila podozrenia z brania úplatkov v troch pobočkách. Podozrivých zamestnancov prepustili.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín