O šedivosti socialistických sídlisk sa povedalo už veľa. V súčasnosti sa vo veľkom zatepľuje, bytovky skrášľujú farebné fasády. Legislatíva neprikazuje investorovi, aké farby majú byť na fasáde.
HUMENNÉ. Platná legislatíva neumožňuje stavebnému úradu prikazovať investorovi, aké farebné riešenie má byť na fasáde objektu. Stavebný úrad môže farebnosť len odporučiť.
„Farebné riešenie teda navrhuje projektant, ktorý ho môže konzultovať so stavebným úradom, ale jeho názor nemusí rešpektovať,“ uvádza sa v stanovisku humenského magistrátu.
Žiadne špeciálne ustanovenia, obmedzenia a nariadenia v súvislosti s farebným riešením fasád budov neplatia ani pre pešiu zónu.
Odborník si myslí, že farebnosť fasád je vecou verejnou. „Aktívne vplýva na spoločnosť. Ovplyvňuje ľudí a vychováva svojím estetickým dojmom. Tento fenomén musia regulovať odborníci, aj keď ho odborníci netvoria, a mal by byť regulovaný zákonom,“ hovorí architekt Peter Roháč z Humenného.
„Farebnosť fasády nemôže byť ponechaná na spoločenstve vlastníkov bytov a na pracovníkovi úradu, ktorý podľa stavebného zákona napíše rozhodnutie o ohlásení stavebných úprav,“ dodáva.
Chýba kontrola
Stavebník sa v zásade radí s architektom o farebnosti fasády. „Farebnosť fasády je súčasťou návrhu architekta. Projekt našej spoločnosti obsahuje farebné členenie fasády, číslo, druh farby, zrnitosť a spôsob jej nanášania,“ vysvetľuje architekt Peter Roháč.
Realizáciu a výsledok nikto nekontroluje. „Tento jav zneužívajú dodávatelia a investori a svojvoľne menia farebnosť fasád. Moje konkrétne skúsenosti sú podobné,“ zdôrazňuje.
Farebnosť budov v Humennom, a nielen tu, je podľa architekta Roháča otrasná. „V poslednom čase sa objavilo niekoľko pozitívnych výnimiek, ale negatívny trend pokračuje,“ konštatuje.
Na sídliskách by fasády mali mať podľa jeho názoru pastelové prírodné farby. „Fasáda nie je plocha na oživenie urbanizovaného prostredia. Tu sa žiada harmónia a kompozičná vyváženosť i v oblasti členenia farieb,“ uzatvára.
Rozhodli obyvatelia bytovky
Marcel Krajňák, predseda Spoločenstva vlastníkov bytov na Ul. Čsl. armády 1363, nechal rozhodnutie o farbe fasády na ženy z bytovky. Po počiatočnej rôznorodosti názorov napokon prevážil jeden.
„Tehlovočervená bola pekná, netradičná farba. Pasovala k tehlám bytovky,“ hovorí pán Krajňák.
S projektantom sa podľa jeho slov neradili. Obyvatelia bytovky postupovali ďalej systémom pokus – omyl.
„Natreli sme kus steny. Počkali sme deň, dva. Najprv bola farba svetlá a nevyznela. Pridali sme o dva stupne tmavšiu farbu. Tmavšie sú aj pásy pod oknami. Sokel je tmavohnedý. Ľuďom sa to páči,“ hovorí M. Krajňák.
Myslí si, že na jednej ulici by bytovky ležiace v susedstve mali byť farebne zladené. „Skôr, ako sme sa pustili do zatepľovania, obišiel som všetky bloky naokolo, ale nikto sa vtedy nechystal rekonštruovať, lebo im chýbali finančné prostriedky. Chcel som sa dohodnúť s ostatnými na farebnosti,“ dodáva.
Fialový panelák na Třebíčskej 10 je vari najodvážnejší v celom meste.
„Na schôdzi sa hovorilo o štyroch možnostiach, o dvojfarebných pruhoch, pásoch, a čo ja viem čo ešte, ale o fialovej reč nebola. Po bytovke potom chodil obežník a nájomníci vybrali fialovú. Je zvláštna. Páči sa nám,“ hovorí obyvateľ bytovky Milan Dugas.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín