Pod nebeskou klenbou si zalietali nielen historické modely z 50. - 60. rokov, rádiom riadené vetrone s elektrickým pohonom, ale aj rakety.
KAMENICA NAD CIROCHOU. Na letisku sa prezentovala necelá desiatka členov humenského Leteckomodelárskeho krúžku.
Pozornosť pútali historické modely lietadiel z 50. a 60. rokov minulého storočia.
„Modelári sa snažia postaviť ich z dobových materiálov. Používajú len smrek, preglejku, nie ľahké drevá a kompozitné materiály. Je to klasická stavba, poctivá modelárčina. Všetko je vyrezané, polepené, lakované, poťahované papierom,“ vysvetľuje člen modelárskeho krúžku Vojtech Gavron.
Modely kategórie F5J sú rádiom riadené vetrone s elektrickým pohonom. „Elektromotor dostane model do výšky 200 metrov a ten potom lieta bez pomoci motora ako vetroň,“ hovorí.
Na súťažiach je najdôležitejšie čo najdlhšie sa udržať vo vzduchu. Prídavné body sú za presnosť pristátia.
Podľa Vojtecha Gavrona sa každý modelár snaží postaviť čo najľahší a najpevnejší model. „Lepší“ súťažiaci používajú kompozitné materiály ako uhlík či kevlar.
„Sú to materiály z kozmického výskumu pretransformované do modelárskej podoby. Vyznačujú sa vysokou pevnosťou a nízkou hmotnosťou.“
Trup rakety je z balzy
Na letisko si Vojtech Gavron priniesol propagačné rakety. V 80. rokoch patril humenský leteckomodelársky klub medzi popredné kluby v raketovom modelárstve.
Dosahoval veľmi dobré výsledky v rámci Slovenska i bývalého Československa. Aj rakety sú rozdelené do viacerých súťažných kategórií.
„Menšie boli kedysi tiež súťažné modely, dnes sa pravidlá zmenili. Náročnejšie raketové modely sú makety. Sú to zmenšeniny skutočného modelu rakety urobené presne v mierke. Aktívne sa už tomu v Humennom nikto nevenuje. Je to časovo náročné. Pri takýchto modeloch bodovači najprv staticky ohodnotia vzhľad rakety a potom nasleduje tzv. letová časť, kde sa hodnotí realizmus letu,“ objasňuje Vojtech Gavron.
Rakety zhotovil vlastnoručne. Trup rakety vyrobil z balzy. „Je to ľahké drevo, dováža sa z Latinskej Ameriky. Trúbka je z hnedej papierovej pásky. Raketa padá na zem na stuhe alebo na padáku,“ hovorí V. Gavron.
Modelárčina ho chytila za srdce ešte v chlapčenskom veku, ako šiestaka na základnej škole. „Už to bude tridsaťšesť rokov,“ hovorí.
Začiatky leteckého modelárstva sa v Humennom datujú do konca 50. a začiatku 60. rokov. Modelárske krúžky pracovali aj na základných školách – na Sídlisku II, na Kudlovskej.
Aktívny bol krúžok pri vtedajšom Dome pionierov a mládeže, dnes pri CVČ. Funguje dodnes. Modelársky klub má v súčasnosti 30 členov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín