Ide o doklad o spotrebe tepla, vody a ostatných služieb, ktorý obsahuje rozdiel medzi mesačnými zálohami a skutočnými nákladmi.
HUMENNÉ. Spoločnosť Energobyt poskytuje služby pre približne 3 500 bytov a nebytových priestorov v Humennom.
Konateľ spoločnosti, riaditeľ pre ekonomiku a financovanie Andrej Bača zdôrazňuje, že pri vyúčtovaní ide o individuálnu záležitosť.
„Jednotlivé domy sa od seba líšia. Jedny sú zateplené, iné majú vymenené okná. V rámci bytového domu tiež nie je možné porovnávať rovnaké byty, lebo spotreba pri vykurovaní a vode môže byť iná. Takisto aj výška nastavenej zálohovej platby sa líši,“ hovorí.
Myslí si však, že dramatické rozdiely oproti roku 2010 by majitelia bytov nemali zaznamenať.
„Právne normy a vyhlášky týkajúce sa vyúčtovania sa nemenili. Navyše rok 2011 bol z klimatického hľadiska miernejší. Pokiaľ nedošlo k zvýšeniu spotreby na kúrení a na vode, nemal by ísť byt do nedoplatkov. Vychádza to tak, že 70 percent vlastníkov bytov dostalo preplatky a len 30 percent nedoplatky.“
Upozorňuje, že ak vlastníci bytov nedostali vyúčtovanie do 31. mája, v zmysle zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov nemusia uhradiť správcovský poplatok až do dátumu, keď ročné vyúčtovanie dostanú.
Čo by malo obsahovať vyúčtovanie
Podľa slov riaditeľa Baču vyúčtovanie musí obsahovať všetky zákonom stanovené náležitosti, musí byť jasné a prehľadné. Neexistuje však predpis na jeho jednotnú formu.
„V ročnom vyúčtovaní by mali byť zahrnuté údaje za celý dom aj za konkrétny byt. Ak doklad obsahuje iba údaje za byt, je to vážny dôvod na podanie reklamácie u správcu,“ upozorňuje.
Súčasťou vyúčtovania by mali byť aj údaje o množstve dodaného tepla v teplej vode a množstve dodaného tepla na vykurovanie v celom objekte.
„Prikazuje to vyhláška 358/2009, ktorá definuje okrem iného aj uvádzanie ceny tepla v dvoch zložkách – fixnej a variabilnej. Každá je účtovaná v iných jednotkách. Variabilná v kilowattoch na hodinu a fixná v kilowattoch,“ upriamuje pozornosť Andrej Bača.
Vyúčtovanie by malo obsahovať aj grafické porovnanie spotreby tepla na vykurovanie a prípravu teplej vody so spotrebou v predchádzajúcom roku.
Za čo všetko platíme
Najväčšiu časť nákladov za bývanie, približne tretinu, tvoria služby spojené s dodávkou tepla a teplej úžitkovej vody. Zákon pripúšťa, že viaceré služby sa môžu v rôznych bytových domoch účtovať inak.
„Napríklad za teplo sa dá platiť podľa pomeru plochy bytu a nameranej spotreby. Vyhláška stanovuje pomer 60 % podľa plochy a 40 % podľa nameranej spotreby. Samotný pomer môžu vlastníci bytov zmeniť hlasovaním,“ vysvetľuje riaditeľ Bača.
Pri výpočte ohrevu teplej vody sa vyúčtuje 10 % pre základnú zložku a 90 % pre spotrebnú zložku.
„Základná zložka sa vyúčtuje rovnakým dielom na každý byt a spotrebná zložka podľa reálnej spotreby na vodomere v byte,“ hovorí.
Pozor na poruchy a odbery načierno
Ďalšou citlivou položkou sú podľa Andreja Baču náklady za vodu. „Voda pozostáva z dvoch položiek: z nákladov za dažďovú vodu a z nákladov za vodu odpočítanú z vodomerov, t. j. vodného a stočného. Tento náklad sa rozpočítava prostredníctvom koeficientov, pričom sa zohľadňuje údaj skutočne nameranej spotreby na bytových vodomeroch, ktorý sa porovnáva s údajom na fakturačnom meradle vodárenskej spoločnosti. V prípade, ak koeficient pre rozpočítavanie vody dosahuje hodnotu vyššiu ako 1,2, je potrebné analyzovať príčiny rozdielu súčtu nameraných spotrieb vody v bytoch a hodnoty z fakturačného meradla pre dom,“ upozorňuje.
Príčiny môžu byť podľa neho rôzne. Najčastejšie sú to poruchy vodomerov, neoprávnený odber, nesprávne odčítané údaje, nepresnosť merania, prípadne úniky vody a podobne.
„Ak sa náklady na niektoré služby, ako napríklad elektrina spoločných priestorov, výťah, upratovanie spoločných priestorov, rozpočítavajú podľa osôb, v ročnom vyúčtovaní musí byť uvedený aj celkový počet osôb na byt a bytový dom. Ak sa náklady rozpočítavajú na byty, musí byť vo vyúčtovaní uvedený počet bytov v dome,“ dodáva riaditeľ Andrej Bača.
Čo by ste mali vedieť
Lehoty a reklamácie
Ak má vlastník bytu pochybnosti o správnosti vyúčtovania, v prvom rade treba žiadať vysvetlenie od správcu alebo predsedu či rady spoločenstva vlastníkov bytov.
Odporúča sa reklamácia v obvyklej 30-dňovej lehote od prevzatia vyúčtovania.
Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru nie je spokojný s vysvetlením správcu, môže sa obrátiť na Slovenskú obchodnú inšpekciu (SOI). Štátna obchodná inšpekcia vyúčtovanie obvykle neprepočíta, iba skontroluje, či obsahuje všetky stanovené náležitosti, ktoré prikazuje zákon.
Treba mať na zreteli, že Slovenská obchodná inšpekcia môže kontrolovať správcu, ale nie spoločenstvo vlastníkov bytov, ktoré je v samospráve.
Ak vlastník nie je spokojný s údajmi o nákladoch za dodávku tepla na vykurovanie a teplú vodu, môže sa obrátiť so svojím podnetom na Krajský inšpektorát Štátnej energetickej inšpekcie (ŠEI).
Energetická inšpekcia však nemá zákonom stanovený termín, dokedy má sťažnosť vybaviť. Jediným všeobecne využiteľným odvolacím orgánom pre všetky sťažnosti týkajúce sa vyúčtovania je súd.
Reklamovať vyúčtovanie môžete do troch rokov od jeho doručenia. Reklamácia vyúčtovania by mala byť vybavená (podľa § 18 Zákona č. 250/2007 Z. z. o ochrane spotrebiteľa) do 30 dní.
red
Zistili sme
Väčšina má preplatky
Bytovka na Třebíčskej 1834 má 80 bytov. Väčšina ich majiteľov si v ročnom zúčtovaní našla preplatky. „Preplatky sa pohybujú v rozmedzí od 30 do 150, 200 eur. V štyroch, piatich prípadoch evidujeme nedoplatky do 250 eur,“ hovorí predseda Spoločenstva vlastníkov bytov Štefan Karabin. „Zálohové platby sme mali vo výške 130 000 eur, konečné vyúčtovanie 125 000 eur,“ informuje.
Plusové hospodárenie je podľa neho výsledkom individuálneho šetrenia a spoločných opatrení na zníženie energetickej náročnosti bytovky. „Bytovka je zateplená. Pred troma rokmi sme zrekonštruovali balkóny. Na schodisku sme vymenili 80 okien za plastové, rovnako aj v pivničných priestoroch. Postarali sme sa tiež o vchodové dvere,“ vyratúva pán Karabin.
Spoluprácu s poskytovateľom služieb si pochvaľuje. „Energobyt sprístupnil systém, ktorý mi umožňuje priamo v počítači skontrolovať si stav nášho účtu, náklady, spotrebu. Ak čosi nie je jasné, idem do sídla spoločnosti a s kompetentnými všetko hneď prekonzultujem,“ dodáva.
jo
Majiteľom bytov vrátia peniaze za teplo
V roku 2011 sa skončilo trojročné regulačné obdobie a Humenská energetická spoločnosť (HES) mala do 30. apríla 2012 urobiť zúčtovanie skutočných nákladov za dodávku tepla a maximálnych cien tepla za toto obdobie. Ešte začiatkom tohto roku spoločnosť avizovala, že v dôsledku investícií a racionalizačných opatrení u výrobcu a distributéra tepla vráti za uvedené obdobie úspory nákladov v objeme približne 120 000 eur.
HUMENNÉ. Na tlačovej besede o tom informoval riaditeľ HES Ján Hudák.
Ako ďalej povedal, vyúčtovanie prebehlo v termíne a v zmysle platnej legislatívy. „Vyplynulo, že ak súčet tržieb za tri roky bude vyšší ako súčet oprávnených nákladov, HES zúčtuje rozdiel voči odberateľom. V opačnom prípade ťarchu znáša energetická spoločnosť. Z toho vyplynul cenový dobropis vo výške 156 370 eur,“ zdôraznil riaditeľ Hudák.
Okrem zúčtovania tepla za trojročné regulačné obdobie HES vykonala aj zúčtovanie rozdielu vyfakturovaného množstva tepla zálohovite a skutočne odobratého množstva tepla za rok 2011.
„Ide o spoločenstvá vlastníkov bytov, ktoré si do 30. septembra príslušného roka objednávajú množstvo tepla a regulačný príkon na ďalší rok a podľa toho platia zálohovite mesačne za pomernú časť objednaného tepla,“ vysvetlil Ján Hudák.
V minulom roku si spoločenstvá objednali vyše 100 000 megawatthodín tepla. Skutočne odobrali približne o 2 000 megawatthodín menej. „Z tohto dôvodu v roku 2011 vyplynul dobropis vo výške 162 762 eur. Spolu sme teda v roku 2012 dobropisovali 319 132 eur s DPH,“ uzavrel riaditeľ Ján Hudák.
jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín