Korzár logo Korzár Horný Zemplín

Tanec treba prežívať, nie sa pri ňom zapotiť

Folklorista, tanečník, spevák, záhradkár, matičiar a kantor – do týchto slov možno zhrnúť život inžiniera Jána Michanča z Topoľovky.

Ján Michančo s manželkou Oľgou, synom Petrom, dcérou Silviou, zaťom Martinom a vnukmi Davidom a Marcelom.Ján Michančo s manželkou Oľgou, synom Petrom, dcérou Silviou, zaťom Martinom a vnukmi Davidom a Marcelom. (Zdroj: Jana Otriová)

Nedávno oslávil 80-ku a 50. výročie sobáša s manželkou Oľgou. Minulý víkend si zatancoval na jubilejnom XX. ročníku Šaffovej ostrohy v Dlhom Klčove, kde vystúpil ako nositeľ ľudových tradícií.

TOPOĽOVKA. Pánovi Michančovi ani osem krížikov na chrbte nebráni, aby si obliekol kroj, zacifroval si a zaspieval.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeho rodina sa do Topoľovky prisťahovala z Poľska na začiatku minulého storočia. Držali sa svojich tradícií, obyčajov i zvyklostí v krojoch. „Bolo to obohacujúce a inšpirujúce,“ spomína.

Robotná a cieľavedomá rodina vždy ťahala za jeden povraz. „Panovala u nás súhra v domácom snažení. Ako dieťa som nemal problémy s vreckovým. Každý si z domáceho rozpočtu bral peniaze podľa potreby, ale každý doň prispieval podľa svojich síl a schopností. Aj my deti,“ spomína, keď ako 9-ročný chlapec dvakrát do týždňa prv, ako išiel do školy, zabehol s mliekom za notárom do Závadky.

SkryťVypnúť reklamu

Nedeľa bola nedeľou

Rodina bývala v kaštieli. Pán Michančo si odmalička pamätá bohatý kultúrny a spoločenský život v dedine.

„Nedele boli nedeľami. Stále sa spievalo. Mládež sa stretávala. Parobci pod Slavikovu plevňu nacvičovali štvorhlasný spev. Dievčatá pred Kovaľových šmykňou skúšali karičky. Každá musela priniesť nejaký veršík. Na zábavách sedeli dookola baby po lavkoch a pre tancujúcich boli hlavnou porotou. Neviem pochopiť, ako dnes môžu chlapci povedať, že nevedia spievať. Za našich mladých čias všetko spievalo,“ hovorí s úsmevom.

„Spomínam si na divadelné predstavenia v kaštieli. Mládenci natiahli plachty na šnúrkach, aby urobili oponu,“ hovorí.

Počiatočná nedôvera medzi domácimi a prisťahovalcami postupne slabla. Prvý „zmiešaný“ sobáš v obci zapísali až na začiatku štyridsiatych rokov.

SkryťVypnúť reklamu

„Pamätám si, že prišli za otcom radiť sa, ako a čo si má nevesta obliecť, ako ju treba odpytovať. Kto kde má stáť, čo a kto má kedy povedať, aby bolo všetko tak, ako sa patrí,“ spomína pán Michančo.

Svadba bola veľkou udalosťou a pozvaný bol každý. „Ešte popoludní po obrade družbovia obehli celý valal s pozvánkou na svadbu. Najdôležitejší chod bola polievka. Na nej si zakladala každá gazdiná. Kto dojedol polievku, vstal, aby uvoľnil miesto ďalším stolovníkom,“ hovorí.

Aby deti študovali

Topoľovské deti mali podľa slov pána Michanča šťastie na učiteľov. Od roku 1929 v obci fungovala škola a učitelia sa stali súčasťou dedinskej komunity.

„Chodili po domoch, rozprávali s rodičmi, žili s ľuďmi,“ hovorí. Babička pána Michanča bola negramotná, mama vedela len čítať. „Rodičom veľmi záležalo na tom, aby sme my deti študovali,“ zdôrazňuje.

SkryťVypnúť reklamu

Ako jedenásťročný chlapec chodieval denne pešo do Humenného do meštianky. „Nie vždy svietilo slnko. Neskôr som chodil na bicykli. Do pneumatík sme napchali slamu a trávu, aby boli pevnejšie,“ hovorí.

Možnosť študovať na fakulte architektúry a pozemného staviteľstva na vysokej škole technickej v Bratislave si musel pán Michančo pre „kádrové chyby“ „zaslúžiť“. Tri roky pracoval v hutnej projekčnej kancelárii.

„Nezdravili sme sa Česť práci!, ale Zdar Boh. Spomínam si, že sme raz boli v práci nepretržite 72 hodín. Bez odpočinku. Boli to také časy,“ hovorí.

Hlavné mesto však ponúklo mladému Topoľovčanovi množstvo kultúrnych, športových a spoločenských zážitkov. Na škole sa zoznámil s lúčničiarom, tanečníkom Viliamom Gruskom, ktorý posunul jeho záujem o folklór na vyššiu úroveň.

„Boli sme taká partia, kde nám dievčatá zavadzali. Často som s ním chodil na vystúpenia. To bolo spevu a tanca! Raz sme prespievali a pretancovali celú noc v predvečer prvého mája. Ani jedna pieseň sa nemohla zopakovať dvakrát,“ hovorí.

Občerstvuje sa folklórom

Po návrate zo štúdií pocítil pán Michančo smäd. „Smäd po folklóre, po živote. Čosi také som zažil v kultúre. Občerstvil som sa ňou,“ hovorí.

Útok „moderného“ socialistického spôsobu života na ľudovú kultúru, jej tradície a autentickosť napáchal podľa pána Michanča veľké škody. „Prišla iná kultúra, ktorej sme nerozumeli. Príliv ľudí z dedín do mesta znamenal vlastne jej stratu,“ hovorí. Organizovanie folklórneho života v obci bolo preto nanajvýš prirodzené.

„Nikdy som nebol bohvieaký tanečník. To skôr Janko Žulčák, Janko Hudák. Od nich som niečo odkukal. Ja som radšej spieval,“ spomína. „Nejde o podávanie ktovieakých výkonov, skôr o tanec pre radosť. Treba ho prežívať, nie sa pri ňom zapotiť.“

Roboty medzi nami

Uchovávanie starého, tradičného sa pre pána Michanča stalo poslaním. „Nehorlím za to, aby sme sa teraz všetci obliekli do krojov. Neodsudzujem, nekritizujem, len porovnávam. Mládež nie je zlá, možno sme len my urobili málo v odovzdávaní tradícií a príkladov,“ hovorí.

Starú generáciu ťažkosti života, vojnové i povojnové roky prinútili vyspieť skôr, ako dnešné deti. Pán Michančo je však presvedčený, že je lepšie mať – obrazne povedané - v kúte v triede školy palicu, ako revolver v rukách žiakov.

Dnešných ľudí delí na normálnych a na robotov. „Robot sa nevie smiať, spievať, pozdraviť, odzdraviť,“ hovorí. „Ľudia by si mali byť bližší. Voľakedy sme nemali zámku na dverách.“

Na oslavu priniesol palicu

Silu čerpá z duchovného života. Kantoruje v miestnom gréckokatolíckom chráme, každú nedeľu spieva v nemocnici v liečebni pre dlhodobo chorých.

„Tam si ľudia neprídu postáť pod orech, ako na dedine. Tam sa chodia vyrovnať so životom, pred odchodom,“ zdôrazňuje náročnosť svojho poslania.

Kroj si dnes pán Michančo aj napriek svojmu veku oblieka často. So sestrou Martou Repkovou, i bez nej, pravidelne chodieva na súťažné prehliadky sólistov tanečníkov v ľudovom tanci Šaffova ostroha do Dolného Klčova. Patrí mu titul nositeľa ľudových tradícií. Pravidelne prezentuje folklórnu skupinu Topoľovka na výtvarnom plenéri Insita v Humennom i na všetkých folklórnych oslavách v dedine a okolí.

Na oslavu životného jubilea a výročia sobáša si priniesol palicu. „Keď ma budú priveľmi chváliť, treba ma ňou poriadne uderiť. Ja viem, kde a v čom som lajdáčil, čo všetko som mal odovzdať,“ dodáva so smiechom.

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 703
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 946
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 741
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 003
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 808
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 8 101
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 532
  1. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  2. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  4. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  5. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  6. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  7. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  8. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 537
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 485
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 362
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 813
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 354
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 344
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 962
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 418
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prípad už rieši enviropolícia.


SITA
Výstavba priemyselného parku vo Valalikoch, február 2024.

Preverovali postupy pri príprave a výstavbe strategických priemyselných parkov.


SITA
U.S. Steel Košice.

Odborári vyjednali zvýšenie mesačnej tarifnej mzdy.


TASR
Richard Raši, minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.

Vyhlásiť ju chcú v polovici apríla.


SITA
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  2. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  4. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  5. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  6. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  7. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  8. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 537
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 485
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 362
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 813
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 354
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 344
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 962
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 418
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu