Máje sa ozdobovali farebnými stužkami a zároveň vyjadrovali túžbu roľníkov po dobrej úrode a zdravom statku.
HUMENNÉ. Pôvodný význam májov sa pomaly stráca a dnes máje znamenajú zábavu a „povyrazenie“. Chlapci ich stavajú pre svoje vyvolené, alebo na námestí miest pre všetky dievčatá.
Je to aj obdobie, kedy si samosprávni úradníci všimnú, že „trebalo by postavic maja, ta naj pridu i folklorisci, najľepši zadarmo“. Ta prišli, i zadarmo. Chemlonári.
Prvé dejstvo
Pre členov folklórneho súboru Chemlon je stavanie májov recesiou. Ponúka možnosť zábavy, improvizácie.
Za spevu a tanca v popoludňajších hodinách 30. apríla s výdatnou pomocou folklórneho súboru Kolovrátok pri ZUŠ, postavili máj na námestí pred Domom kultúry v Humennom.
Zožali srdečný potlesk vďačných divákov. Ale to bolo iba 1. dejstvo hry zvanej „Na mája“.
Druhé dejstvo
Druhé dejstvo malo pokračovanie v Lackovciach na konci pozemku primáša ľudovej hudby Jozefa Mergu.
Predchádzalo mu vyčistenie priľahlého lesa od zbytočného raždia a zapálenie ohňa. Najprv nad ohňom začali tancovať špekáčiky, slaninka a klobásky hladných folkloristov.
Po nasýtení hladných žalúdkov aj šikovné nohy parobkov i diev. Naďaleko sa ozýval spev, vrava a ujúkanie rozšantených folkloristov.
Tretie dejstvo
Posledné dejstvo sa začalo, keď mládenci museli porozvážať domov svoje kamarátky a postaviť im máje. Akože by to bolo, aby každá vydajaschopná chemlonárka nemala svoj máj! Takejto hanby sa veru dožiť nesmieme!
Chemlonárom zostali príjemné spomienky, Mergovcom zdubasený pozemok, (oj, nechcel by som ho teraz kosiť) a mne kopa lackovských mravcov, rozlezených po dome, ktoré dcéra priniesla domov v deke. Nuž, aj také dôsledky môže mať stavanie májov.
Autor: Miroslav Kerekanič
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín