“Viem, že auto je prvý registrovaný veterán v Humennom. Neviem, prečo mi dali koncové číslo šesť a nie jednotku. Aj som sa na to na polícii pýtal,” povedal pán Svinčák, keď nablýskaného veterána zaparkoval medzi ostatné historické vozidlá v Slovenskom Novom Meste.
SL. NOVÉ MESTO/ PODSKALKA. Na slovensko-maďarskej hranici sa 1. mája konal festival Tokaj v Európe a Dedovizeň, festival Slovákov žijúcich v zahraničí. Sprievodným podujatím bola prezentácia Slovakia Grand klub Veteran zo Sečoviec. Jozef Svinčák je jeho členom.
Jaguár je z 54. roku. „Doviezol som ho z Ameriky. Je celý 'zrekonštruovaný'. Repasoval som ho takmer päť rokov. Karosériu sám, motor, čalúnenie a interiér som dal robiť. Rozobrali sme ho do poslednej šrúbočky,“ hovorí J. Svinčák.
Auto bolo jedným z najrýchlejších športových modelov tých čias. Dosiahne rýchlosť aj 210 kilometrov za hodinu. „Bez problémov na ňom idem 160-kou. Na spotrebu nepozerám. Takých 10 - 12 litrov na sto kilometrov. Závisí to od jazdy,“ vysvetľuje.
V minulom roku ho „vybral“ premiérovo na zraz do Popradu a hneď vyhral prvé miesto ako najkrajší kus.
Spolujazdca robí pánovi Svinčákovi manželka, podľa potreby aj v dobovom oblečení.
„Jej jedinej ho aj dovolím šoférovať. Je skúsená vodička,“ hovorí majiteľ, ktorý sa o hodnotné vozidlo príkladne stará. Z rúk by ho nedal, hoci ponuku z Bratislavy na filmovanie už biely jaguár dostal.
Jozef Svinčák má ešte niekoľko veteránov, na ktorých pracuje. „Je to môj koníček. Človek musí mať k autám vzťah. A v neposlednom rade prostriedky, lebo je to poriadne drahý koníček,“ dodáva.
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín