Minulý utorok sa na Regionálnom seminári chirurgov Košického a Prešovského kraja zišli v Humennom.
HUMENNÉ. Okrem neformálneho stretnutia prednostov kliník, primárov a lekárov si chirurgovia oboch krajov vypočuli odborné prednášky.
Ako na tlačovej besede zdôraznil prednosta 1. chirurgickej kliniky v Košiciach a hlavný chirurg KSK profesor Juraj Bober, východoslovenských chirurgov trápia spoločné problémy.
„Žiadne chirurgické pracovisko vo východoslovenskom regióne nedokáže byť po stránke ekonomickej v plusových číslach. Platby zo zdravotných poisťovní sú nedostatočné. Neodzrkadľujú ekonomickú náročnosť chirurgických výkonov,“ uviedol.
„Nemôže každý robiť všetko. Platí základný postulát - čím viac operačných výkonov robí jeden chirurg, tým menej komplikácií pacienti majú. Chirurgia ide k špecializácii. Určité výkony by sa mali centralizovať,“ povedal.
Humenská chirurgia
Humenskej chirurgii robili dobré meno primári Leňo, Sivák i Galanda. Práve primára Leňa pokladá profesor Bober za svoj vzor. „Kvôli nemu som chirurgom. Bol som pod jeho nožíkom a odvtedy som sa do chirurgie zamiloval,“ hovorí.
„V Humennom sa vždy poskytovala kvalitná chirurgická starostlivosť. V hierarchii chirurgických pracovísk vo východoslovenskom regióne je niekde v prostriedku,“ dodal.
Plusom je história, tradícia, pozitívny vzťah vedenia nemocnice k chirurgii a v neposlednom rade výber personálu. „Úroveň chirurgie na periférii závisí od toho, aká je úroveň centra. Centrum nás vzdeláva, školí. Sme jediný odbor, ktorý má povinnosť zo zákona vzdelávať sa,“ zdôraznil primár humenskej chirurgie Dušan Sukovský.
Slabé platové ohodnotenie
Naša spoločnosť podľa slov Miroslava Mýtnika, prednostu Kliniky chirurgie FNsP v Prešove, nevie oceniť lekárov. Udalosti z jesene minulého roku, keď lekári bojovali za zvýšenie platov, sú podľa neho traumatizujúce pre pacientov i lekárov.
„Mnohí majú ponuky zo zahraničia za 10 – 12-tisíc eur mesačne. Mladí lekári, ktorí nemajú ešte veľmi čo hodiť za hlavu, to veľmi ľahko urobia a odchádzajú. Aj od nás po dvoch rokoch praxe odišli lekári s platom 600 eur. Keď sme ich naučili chodiť, šiť, základné diagnostické a terapeutické postupy, zdvihli sa a už sú v Nemecku. Tam majú 4 200 eur. Pokiaľ neurobíme nejaké systémové kroky, tak ich tu neudržíme,“ povedal prednosta Mýtnik.
Východoslovenskí chirurgovia podľa profesora Bobera v porovnaní so zvyškom svojich kolegov zo Slovenska „nie sú na chvoste“. „Chirurgia je spolu s anestéziológiou a gynekológiou odbor, o ktorý je v posledných rokoch veľmi malý záujem. Je náročná a riziková,“ dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín