KOLONICA. Náklady na výstavbu a vybavenie tohto zariadenia, ktoré bude slúžiť na vzdelávanie a popularizáciu astronómie, dosiahli vyše 350.000 eur.
Výstavba planetária z prostriedkov Európskej únie je hlavným výstupom tri roky trvajúceho cezhraničného projektu, na ktorom sa podieľalo viacero poľských a slovenských partnerov. Jedným z nich bola aj Vihorlatská hvezdáreň v Humennom. Astronomické observatórium na Kolonickom sedle je jej vysunutým pracoviskom.
"Projekt práve končí a my môžeme začať fungovať naplno. Planetárium spolu s observatóriom ponúkneme verejnosti," uviedol dnes na Kolonickom sedle riaditeľ Vihorlatskej hvezdárne Igor Kudzej. Ako dodal, astronomické observatórium je tak pripravené pracovať na troch základných pilieroch.
V prvom prípade ide o vedeckú činnosť. "Robíme tu pozorovania na najväčšom ďalekohľade na Slovensku. Druhou časťou bude edukácia, ktorej hlavným nástrojom bude práve nové planetárium a tretím bodom je popularizácia astronómie a jej priblíženie širokým vrstvám obyvateľstva," vysvetlil Kudzej.
"Hlavným pozorovacím programom Vihorlatskej hvezdárne na Kolonickom sedle je pozorovanie premenných hviezd. Máme tu na to viacero prístrojov, na základe ktorých meriame zmenu ich jasnosti," informoval pracovník hvezdárne Pavol Dubovský.
Ako dodal, miesto, kde sa spomínané pracovisko nachádza je súčasťou takzvaného Parku tmavej oblohy s nízkou mierou svetelného znečistenia, ktorou trpia hlavne veľké mestá. V tejto súvislosti ide o jedno z najtmavších miest na svete. "Možno tu vidieť okolo 3000 hviezd, z centra Bratislavy ich je približne 30," podotkol Dubovský.
Vihorlatská hvezdáreň si od dokončeného planetária sľubuje naštartovanie nového odvetvia cestovného ruchu v regióne s názvom astroturistika. Prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella, ktorý dnes Kolonické sedlo osobne navštívil, verí, že nové planetárium bude prínosom aj pre školákov. "Otváranie takýchto zariadení má obrovský význam nielen pre samotných hvezdárov a tých, ktorí obdivujú vesmír, ale aj pre oblasť vzdelávania. Verím, že tu budú chodiť nielen členovia astronomických krúžkov, ale aj pedagógovia so svojimi žiakmi."