Mesto Humenné bude znova vymáhať od bývalého primátora, jeho zástupkyne aj poslancov odmeny, ktoré im podľa správy Najvyššieho kontrolného úradu mali byť v roku 2010 vyplatené v rozpore so zákonom.
HUMENNÉ. Téma vrátenia sporne stanovených odmien, ktoré v roku 2010 poberalo vedenie mesta a poslanci, nie je stále uzavretá.
Kontrolóri Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) uviedli, že mesto pri stanovení odmeny primátorovi Vladimírovi Kostilníkovi (nez.) nepostupovalo v súlade so zákonom v tom, že jeho odmenu stanovilo vopred, čiže paušálne. Za rok 2010 mu podľa nich takto vyplatilo odmenu 10 987 eur.
Nesprávne bol podľa kontrolórov vypočítaný aj príjem jeho vtedajšej zástupkyne Márie Cehelskej (nez.) a poslancov. Kým poslancom bolo takto vyplatených spolu 10 487 eur, Cehelskej 5 568.
Primátorka Jana Vaľová (Smer) ich vyzvala k vráteniu peňazí na jednom z rokovaní mestského zastupiteľstva. Niektorí poslanci ani exprimátor v ňom už ale nie sú.
Na ostatnom rokovaní túto tému pretriasali znovu. Ivan Hopta (Úsvit) sa opýtal Vaľovej, či peniaze vrátila aj ona. V roku 2010 bola totiž poslankyňou. Odpovedala, že áno.
Hovorkyňa mestského úradu Slavěna Vorobeľová pre Korzár uviedla, že Vaľová vrátila 200 eur. Sumu odhadla, lebo podľa hovorkyne v správe NKÚ nestojí, koľko presne má konkrétny poslanec mestu vrátiť.
Porušenie zákona vylučujú
Hovorkyňa potvrdila, že okrem Vaľovej nevrátil peniaze nikto.
Predseda klubu Smer-HZDS Michal Druga (Smer) uviedol, že vrátenie odmien v klube neprebrali. Osobne si nemyslí, že peniaze poberal neoprávnene. Ak mesto povie, koľko má vrátiť, urobí tak.
Exprimátor Kostilník povedal: „Odmeny boli v súlade s platným zákonom v danom období. Poberal som ich v dobrej viere, že mi patria, lebo boli schválené poslancami.“
Juraj Vaňo za nezávislých poslancov uviedol, že si tiež nie sú vedomí toho, že peniaze poberali protizákonne.
Porušenie zákona nepripúšťa ani Cehelská.
„Uznesenie nikto nenapadol, odmeňovací poriadok bol platný,“ reagoval Jozef Babják (SDKÚ).
„Prijal som ich v dobrej viere. Nie som presvedčený, že to bolo protizákonné,“ povedal Michal Kurťák (KDH).
„Kontrolóri nehovorili, že máme peniaze vracať, ale že mesto má prijať opatrenia, aby sa to už nezopakovalo,“ zdôraznil.
Skončí sa to asi na súde
Otázku „vrátiť alebo nevrátiť“ nové vedenie mesta riešilo aj s prokuratúrou a ministerstvom práce.
„Okresná prokuratúra v Humennom nám oznámila, že nemá v kompetencii prejednávať a rozhodovať spory. Odporučila mestu, že mu nič nebráni podať návrh na príslušný súd. Ministerstvo práce vo svojom stanovisku potvrdilo, že uznesenie o plate a odmene bývalého primátora nebolo v súlade so zákonom. Stanovisko je však len usmernením pre aplikačnú prax,“ vysvetlila Vorobeľová.
Nové vedenie mesta chce peniaze späť. „Z etického či morálneho hľadiska by tak mali urobiť dobrovoľne. Ak sa tak neudeje, rozhodne o tom pravdepodobne až súd,“ povedala Vorobeľová.
Dodala, že mestský úrad v najbližších dňoch pošle exprimátorovi a poslancom list, v ktorom uvedie sumu, ktorú majú mestu vrátiť.

Stanovisko
Čo hovorí NKÚ
Hovorkyňa NKÚ Lenka Ištvánová informovala, že kontrolu riadne ukončili prerokovaním protokolu: „V tejto časti neboli kontrolovaným subjektom vznesené žiadne námietky voči pravdivosti, úplnosti a preukázateľnosti kontrolných zistení.“
Hoci sme od NKÚ chceli vysvetlenie, či poslanci sú alebo nie sú povinní vrátiť mestu peniaze, Ištvánová odpovedala nejednoznačne: „V zmysle zákona o NKÚ SR je na základe zistení NKÚ SR kontrolovaný subjekt povinný prijať opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov, ako to bolo aj v prípade mesta Humenné.“
Plnenie opatrení mesta môže NKÚ SR priebežne kontrolovať a mesto je povinné mu zaslať správu o ich plnení alebo splnení.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín