Na tridsiatich paneloch zachytáva životné osudy nemeckej židovskej rodiny Frankovcov počas druhej svetovej vojny. Sprievodcami výstavou sú samotní gymnazisti a môžu si ju prísť prezrieť aj ostatné humenské školy.
HUMENNÉ. Gymnázium prijalo ponuku nadácie nainštalovať výstavu v priestoroch školy so samozrejmosťou.
„Téma holokaustu je stále aktuálna, najmä v dnešnej dobe, kedy dochádza aj k jeho spochybňovaniu. Táto tematika je nám blízka, lebo región Humenného má vlastné smutné skúsenosti s holokaustom. Žilo tu veľa Židov, ktorí zahynuli počas druhej svetovej vojny. Takto si môžeme pripomenúť aj ich pamiatku,“ povedal učiteľ dejepisu Radoslav Turik.
Oslovila žiakov
Na slávnostnom otvorení tejto jedinečnej medzinárodnej výstavy 14 gymnazistov – dobrovoľníkov zo všetkých ročníkov odovzdávalo poznatky a novozískané vedomosti svojim kolegom.
„Výstava nie je len o denníku Anny Frankovej, ale aj o živote Židov počas nacizmu a druhej svetovej vojny. Jej zápisky slúžia ako ilustrácia a pomôcka k tomuto projektu. Hoci sa stále hovorí o druhej svetovej vojne a o koncentračných táboroch, podarilo sa mi dozvedieť niečo nové, čo som doposiaľ nevedel. Mám radosť, že to môžem odovzdať ďalej svojim rovesníkom,“ povedal Peter Pavlenko, ktorého baví práca s ľuďmi a dejepis patrí medzi jeho najobľúbenejšie predmety.
Anna si do denníka zapísala, že najdôležitejšie v živote sú odvaha a radosť.
„Keď som čítala Annin denník, veľmi ma prekvapila, berúc do úvahy, že išlo o 13-ročné dievča, jej dospelosť a schopnosť vyjadrovať myšlienky. My sme schopní vyjadrovať ich tak vo veku 18-19 rokov. Bolo to vyspelé dievča, ktoré si uvedomovalo hrôzy, ktoré sa okolo nej dejú. Prejavilo veľkú odvahu a vnútornú silu prijať nástrahy života, vyrovnať sa s nimi a urobiť to, čo sa dá. Zaslúži si minimálne náš obdiv,“ uviedla štvrtáčka Klaudia Gregorovičová.
Dotkla sa srdca
„Som osobne zainteresovaný na tom, aby som hlavne mladých ľudí informoval o nehoráznostiach, ktoré sa počas vojny na židovskom obyvateľstve napáchali. Treba si pripomínať všetky tieto udalosti,“ povedal na výstave Július Levický, predseda židovskej komunity v Humennom a člen Prezídia Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR.
Ako dodal, preňho sú spomienky na ne bolestné. „Moja mama bola väznená v koncentračnom tábore v Osvienčime, otec v Nemecku. Táto výstava mi pripomína strasti, ktoré moji rodičia za vojny prežili.“
Výstava bude v priestoroch školy nainštalovaná šesť týždňov a môžu si ju prísť pozrieť aj ostatné humenské školy.
Putovná výstava Anna Franková – odkaz dejín dnešku
Výstava obletela od roku 1996 takmer celý svet. Vytvorili ju odborníci v Anne Frank House v Amsterdame.
Od roku 2005 tento projekt realizuje na slovenských stredných školách Nadácia Milana Šimečku v spolupráci s Múzeom SNP.
Na tridsiatich paneloch zachytáva životné osudy nemeckej židovskej rodiny Frankovcov na pozadí spoločenských, politických a hospodárskych zmien v 20. – 30. rokoch v Európe. Zaoberá sa problematikou ľudských práv, rasizmu, diskriminácie v minulosti aj v súčasnosti.
Zdroj: Nadácia Milana Šimečku
Profil
Anna Franková (12. 6. 1929 – marec 1945)
Anna Franková bola nemecké dievča židovského pôvodu, ktoré sa spolu so svojou rodinou skrývalo počas druhej svetovej vojny v Amsterdame, ale tesne pred koncom vojny padlo za obeť nacistickému vyvražďovaniu. Zomrelo na týfus v koncentračnom tábore Bergen-Belsen len niekoľko týždňov pred jeho oslobodením.
Život počas ukrývania zachytila Anna vo svojom denníku. Denník dostala k 13. narodeninám. Začala si doň zapisovať udalosti od 12. júna 1942 do 1. augusta 1944. Zachytávala v ňom všetky udalosti, ktoré sa okolo nej diali, rovnako ako aj jednotvárne dni v ich úkryte.
Po tom, čo v marci 1944 začula v dánskom Slobodnom rádiu Oranje vysielajúcom z Veľkej Británie výzvu, aby občania poskytli svoje denníky pre povojnovú zbierku, ktorá mala slúžiť na historické účely, svoj denník začala prepisovať do podoby knihy. Počas desiatich týždňov tak prepísala podstatnú časť svojho denníka - stihla pripraviť 324 strán svojej novej knihy.
Denník sa končí zápisom, ktorý urobila len pár dní pred tým, ako ich objavili nemeckí vojaci. Denník zostal v úkryte. l Annin otec Otto Frank, ktorý jediný prežil, denník upravil do knižnej podoby a v júni 1947 kniha prvýkrát vyšla v Holandsku.
Anne osud nedoprial stať sa novinárkou, hoci v to nikdy neprestala veriť, ale vďaka svojmu denníku ostáva stále živá.
Jej denník bol vydaný v miliónových nákladoch a preložený do 60 jazykov.
Zdroj: wikipédia
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín