Mláďa totiž nie je opustené, len vyliezlo z hniezda a jeho rodičia striehnu nablízku. Vtedy môžu byť samice sovy dlhochvostej, nazývanej uralka, pre človeka naozaj nebezpečné. Upozorňuje na to environmentalistka Anna Macková.
HUMENNÉ. Na Slovensku pravidelne hniezdi desať druhov sov. Sova dlhochvostá, nazývaná uralka, je po výrovi skalnom našou druhou najväčšou sovou.
Hniezdenie uralky začína začiatkom februára, v marci alebo po tuhej zime aj začiatkom apríla.
Uralka žije hlavne na severovýchodne Slovenska v starých, najmä zmiešaných lesoch.
„Hospodárenie v našich lesoch neponúka týmto veľkým sovám veľa možností na hniezdenie. Sovy hniezdia v dutinách a pahýľoch zlomených kmeňov, ale aj v opustených hniezdach dravcov,“ hovorí Anna Macková, environmentalistka zo Správy CHKO Východné Karpaty v Medzilaborciach.
Mláďatá nie sú opustené
Samica sovy dlhochvostej sedí na znáške 27 – 29 dní. Samec hliadkuje v blízkosti hniezda a zásobuje ju potravou. Mláďatá v hniezde kŕmia obaja rodičia 34 – 35 dní.
U viacerých druhov sov sa mláďatá z hniezda rozliezajú skôr, ako sú schopné letu.
„Rodičia sa o ne starajú aj mimo hniezda, čo neskúsenému pozorovateľovi často unikne. Takéto mláďatá sa neraz stávajú obeťou ľudskej nevedomosti, keď ich ľudia v presvedčení, že sú opustené, chcú z prírody odobrať. Mláďatá sa dokážu vyšplhať do koruny stromu vďaka ostrým pazúrom,“ vysvetľuje Anna Macková.
Uralka je najagresívnejšou sovou, ktorá takmer pravidelne útočí na človeka pri hniezde, ak sa v ňom nachádzajú mláďatá.
„Vzhľadom na veľkosť sovy sú jej útoky veľmi nebezpečné. Sova zaútočí na človeka aj vtedy, ak sa nevedomky nachádza v tesnej blízkosti mláďaťa, predčasne vyleteného na zemi alebo nízko nad zemou. Miestu sa treba čo najskôr vyhnúť, pretože útočiaca samica vyčkáva do poslednej chvíle a zaútočí vtedy, ak sa človek pri mláďati, hoci len nevedomky, zastaví,“ upozorňuje odborníčka.
Útočia „mamy“
Prípady, kedy uralka zaútočila na človeka, sú podľa slov Anny Mackovej, známe aj v našom regióne.
V oblasti medzi obcami Továrne a Štefanovce sa v roku 2010 lesný robotník nevedomky a zo zvedavosti priblížil k mláďaťu sovy sediacemu na zemi. Uralka naň automaticky z neďalekého stromu zaútočila.
„Útok skončil poranením hlavy a roztrhnutým uchom. Našťastie bez vážnejšieho poranenia očí,“ uviedla Macková.
Žiaci zo ZŠ Duchnovičova v Medzilaborciach v minulom roku na Lesníckom náučnom chodníku na Kamjanej mohli pozorovať mláďa uralky.
„O tom, či bolo hniezdenie sov úspešné aj v tomto roku, sa pôjdeme presvedčiť v polovici mája,“ dodala Macková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín