Na mestskom biokúpalisku na Sninských rybníkoch museli po prvej sezóne z filtračnej zóny vyhodiť všetky vodné rastliny. Nové zaplatí z vlastného vrecka projektant.
SNINA. Sninská samospráva sa pripravuje na spustenie druhej letnej sezóny biokúpaliska na Sninských rybníkoch, kde vodu čistia biologicky.
Biobazény s jedinečnou technológiou čistenia vody bez chémie mali po prvom roku veľké problémy – filtračné rastliny vyschli.
Koncom vlaňajška mesto oznámilo, že počas leta čelilo sabotáži. V máji videl zamestnanec vo filtračnej zóne s rastinami rybu amur. Správca preto chránil korienky rastlín vatou.
Hoci amura krátko nato chytili, rastliny vysychali. Podľa mesta po sezóne našli v zóne aj päť rýb - karasov. Mesto podalo na polícii trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.
Prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobanik pre Korzár povedal, že vo februári polícia trestné stíhanie prerušila. „Nezistili sa skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie proti určitej osobe,“ vysvetlil.
„Jedálniček“ bez korienkov
Vysychanie rastlín podľa odborníka nemohli spôsobiť ryby. „Amur sa živí zelenými časťami vodných rastlín, nie ich korienkami,“ uviedol pre Korzár Martin Vaľo, ktorý chová amury v rybníkoch v Iňačovciach. Podľa neho je málo pravdepodobné, že by jeden amur mohol spôsobiť vyhynutie rastlín.
Karasy sa podľa neho živia hlavne zooplanktónmi. Požierajú organizmy osídľujúce dno, rastlinná zložka je len časťou ich potravy.
V rámci trojročnej záručnej doby mesto biotechnológiu reklamovalo koncom marca u generálneho zhotoviteľa stavby Stavomontu SP Snina. Ten však robil len zemné práce.
„Rozvody potrubia, vysadenie rastlín a iné súvisiace práce zabezpečoval projektant stavby Vojtěch Doležal. Rastliny kúpila a dodala jeho firma,“ povedal nám Ondrej Patlevič, generálny riaditeľ Stavomontu SP Snina.
Primátor: Ušetrili sme na chemickom čistení
Prmátor Štefan Milovčík (nez.) minulý týždeň povedal, že za vyschnutie rastlín nemohol podľa neho Doležal, ale vypustené ryby.
Zdôraznil, že aj napriek tomu bola voda v biobazénoch neškodná. Spolu s Doležalom sa zhodli na tom, že najväčší a rozhodujúci podiel na čistení vody mali baktérie, riasy a žabí vlas. Rastliny boli len „čerešničkou na torte“.
Za najdôležitejšie pokladajú, že mesto počas roka neinvestovalo do chemického čistenia. To by ho na sezónu vyšlo na 20– až 24-tisíc eur .
Všetko platí projektant
Doležal už vysádza nové rastliny. Na vlastné náklady. Koľko to stojí, uviesť nevedel. Povedal, že cena je rovnaká, akú v rámci projektu zaplatilo mesto.
Zistili sme, že Stavomont za ne mestu fakturoval viac ako 11-tisíc eur. Milovčík pripísal Doležalovu aktivitu jeho veľkorysosti, serióznosti a záujmu. Doležal vysádza rastliny do sieťkovaných vriec, v ktorých sú drobné kamienky. Majú chrániť korienky rastlín.
Letnú sezónu na Sninských rybníkoch plánujú spustiť v polovici júna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín