Po smrti dvadsaťročného mladíka z Brekova (okres Humenné) vládne v obci zdesenie. Príbuzní aj susedia otvorene hovoria, že za všetko môže alkohol. V rodine vyrastajú dve deti. Sociálne kurátorky už v prípade konajú.
BREKOV. Polícia už pozná príčiny smrti 20-ročného Petra z Brekova. Bol nezvestný od konca februára, keď odišiel z domu.
Koncom marca našli jeho telo neďaleko bytovky, kde býval. Pitva potvrdila, že príčinou smrti bolo podchladenie.
Petrova sestra Silvia, ktorá žije v zahraničí, má obavy o svojho 15–ročného brata Robka a 5–ročného Miška, ktorí s matkou a otcom zostali po Petrovej smrti v domácnosti sami.
Tvrdí, že rodičia holdujú alkoholu a ten je príčinou všetkého nešťastia. “Peter sa staral o mladších bratov,“ hovorí o nebohom mladíkovi.
Príbuzní: Bál sa o bratov
„Peter sa trápil pre mamu. Hanbil sa za jej povesť,“ povedal Petrov príbuzný Jaroslav Kusý.
„Volali sme ho, aby išiel robiť do zahraničia. Povedal, že nemôže nechať bratov,“ potvrdil Silviin priateľ Janko Jacina.
Zvažovali, že Silviiných bratov zoberú k sebe do zahraničia, no nebolo to možné. „Nemáme tu vlastný byt, len jednu izbu. Náš zamestnávateľ s tým nesúhlasil,“ povedali.
Silvia s priateľom dodali, že oslovili okrem iných aj UNICEF a žiadali o pomoc tejto rodine. Želajú si, aby na rodinu dohliadli úrady. Silvia sa obáva, že táto tragédia nebude posledná v rodine.
S Petrovou mamou sa nám po pohrebe už stretnúť nepodarilo. Jej manžel Ján ju pred obvineniami nebráni. Zdôrazňuje, že sa o synov Robka a Miška vie a chce postarať: „Ide mi len o nich.“
Susedia: Na čo čakajú úrady?
„Keď to už v tejto rodine došlo tak ďaleko, na čo chcú úrady ešte čakať?“ povedal nám jeden zo susedov, ktorí sa tiež boja o deti.
Jana Andruchová, vedúca oddelenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately humenského úradu práce potvrdila, že rodinu evidujú z dôvodu vykonávania opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately v súčinnosti s obcou a špecializovaným zariadením úradu.
Chceli sme zistiť, či ponechajú obe deti v rodine a či podľa nich nie je dôvod na obavy o ich starostlivosť.
Podľa zákona je úrad povinný zachovávať mlčanlivosť, viac informácií J. Andruchová neposkytla.
Rodinu poznajú úrady aj polícia
Prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobanik povedal, že polícia eviduje v súvislosti s rodičmi viacero priestupkov proti občianskemu spolunažívaniu.
Polícia v súvislosti s touto rodinou podľa hovorcu neriešila také prípady, pre ktoré by musela kontaktovať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
Starosta Brekova Peter Mihaľko (nez.) potvrdil, že o problémoch rodiny vie. „Obaja rodičia sú dlhodobo nezamestnaní, rodina má preto starosti s financiami. Aj kvôli tomu sme nebohého Petra zamestnali na aktivačných prácach na protipovodňovom projekte,“ povedal.
„Bol to seriózny chlapec. Chodil do roboty, nevynechal ani jeden deň. Prispieval na chod domácnosti,“ dodal.
Starosta si nemyslí, že pri riešení rodinných problémov boli úrady nečinné. „Sociálne pracovníčky tam boli denne, pravidelne sme s nimi spolupracovali aj na obecnom úrade,“ zdôraznil.
Obec chce rodine podať pomocnú ruku. Starosta potvrdil, že Petrovho otca obec zamestná na aktivačné práce.
Zistili sme
Upozorniť na problém je povinnosť
Ak vidíte, že v akejkoľvek rodine sú problémy, na ktoré doplácajú deti, je potrebné upozorniť na to príslušné orgány sociálnej kurately či polície.
Jana Andruchová z humenského úradu práce, sociálnych vecí a rodiny uviedla, že podľa zákona je každý povinný upozorniť orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately na porušovanie práv dieťaťa. Môže tak urobiť osobne, poštou, e-mailom alebo telefonicky.
Podľa zákona má právo požiadať o pomoc aj dieťa. Môže to byť aj bez vedomia rodičov alebo osoby, ktorá sa oň stará.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín