Naši žiaci na ňom participujú spolu s ďalšími štyrmi európskymi krajinami. Jeho ukončenie je naplánované na máj u hlavného koordinátora v Španielsku.
HUMENNÉ. Dvojročný projekt Do it for the future (Urob to pre budúcnosť) je zameraný na životné prostredie. Humenskí gymnazisti sa doň zapojili spolu so stredoškolákmi z Nemecka, Poľska, Španielska a Talianska. Posledný marcový týždeň sa projektové stretnutie konalo práve u Humennom.
Hostí - desať pedagógov a dvanásť žiakov - privítali na pôde Gymnázia arm. gen. Ludvíka Svobodu chlebom a soľou, spevom a tancom. Gymnazisti Peter Pavlenko, Klaudia Gregorovičová, Ľubomír Hrivňák, Andrea Hamráková, Mariana Babjaková, Ivana Dubecká, Simona Sabolová a Martin Luther pripravili elektronickú prezentáciu našej krajiny a mesta. V skupinách potom učili svojich zahraničných kamarátov piesne, porekadlá a previedli ich po škole.
Na druhý deň bola na programe návšteva Múzea moderného umenia Andyho Warhola a pravoslávneho chrámu v Medzilaborciach a výlet na observatórium v Kolonickom sedle.
Eko fashion show
Tretí deň si gymnazisti a ich hostia vyskúšali svoju zručnosť. Vlastnoručne vymaľovali ekotašky, vytvorili a predviedli - síce ekologické, ale nenositeľné – originálne modely.
Tretiaci Patrik Kozár a Barbora Molokáčová pomáhali pri príprave fashion show. „Priniesli sme z domu všetko, čo je recyklovateľné. Na ekotašky sme používali ekologické farby,“ povedal Patrik. Znečistenie planéty je podľa neho alarmujúce. „Ľudia sa musia 'uvedomiť ' a niečo s tým robiť. Neviem si predstaviť, ako by vyzerala naša planéta, keby sme neurobili nič. Do ekologických aktivít by sa mali zapojiť všetky školy na Slovensku,“ myslí si.
„Treba začať od seba. A postupne zapojiť rodinu, priateľov, svoje okolie. Je dôležité, aby sme separovali a recyklovali. Je to otázka výchovy. Rodičia by mali deťom vštepovať správne modely ekologického správania už odmalička,“ povedala Barbora.
Zdokonalili sa v jazyku a naučili trpezlivosti
Štvrtáčka Simona Sabolová absolvovala pred rokom projektové stretnutie v Poľsku. V Humennom bola v organizačnom štábe.
„Projekt má zmysel. Žiaci sa začali zaujímať o veci, ktoré predtým neboli pre nich dôležité, triedia odpad. Naučila som sa veľa nových vecí, spoznala nových ľudí z rôznych krajín, zlepšila som si angličtinu a nadviazala nové kamarátstva,“ povedala.
Tretiačka Veronika Jakubová sa v Taliansku prezentovala ekologickou mapou východnej časti našej republiky.
„Všetky ekotašky sú nádherné. Dúfam, že ich budú nosiť do školy a ukážu tak spolužiakom, že myslieť 'zeleno ' je veľmi dôležité. Chceli sme tiež ukázať, že aj móda je prepojená s ekológiou a módni dizajnéri by tiež mali myslieť 'zeleno ',“ povedala.
„Musela som sa pocvičiť v trpezlivosti, lebo bolo treba urobiť veľa kompromisov, aby všetky nápady dostali priestor,“ dodala.
Všade ich chvália
Ekologicky zameraný projekt koordinuje na gymnáziu učiteľka angličtiny Marta Drozdová. V jeho začiatku zisťovali žiaci reálny stav nakladania s energiami v domácnostiach. Merali a porovnávali spotrebu vody, elektriny a zistené údaje spracúvali do formulárov.
„Vďaka projektu sme začali so separovaním odpadu na našej škole, čo považujem za veľmi dobrú vec. Kúpili sme kontajnery a koše na separovanie plastov a papiera. Posilnili sme u žiakov ekologické povedomie,“ vyzdvihla plusy projektu.
„Vítam takéto aktivity, lebo sú pre žiakov veľmi motivujúce a podporujú aj ich kreativitu. Myslím si, že za našich žiakov sa nemôžeme hanbiť. Skôr naopak. Všade, kde ideme, ich chvália, že sa vedia správať a majú výbornú úroveň angličtiny,“ dodala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín