Volejbalistov Humenného čaká piate finále v rade

Radosť chemesákov. V tomto prípade z víťazstva doma v druhom semifinále.
Radosť chemesákov. V tomto prípade z víťazstva doma v druhom semifinále. (Autor: Ján Meňoščík)
Sportnet|3. apr 2012 o 00:00

Semifinálová séria hraná na tri víťazstvá mala iba tri stretnutia. ŠK Chemes Humenné ich vyhral zhodne 3:1.

HUMENNÉ. Aj tento rok budú chemesáci bojovať o titul. Po piatykrát v rade. Rozhodlo sa o tom v sobotu, keď v hale PKO porazili svojho večného rivala VKP Bratislava.

Paradoxne to bolo v zápase vždy výsledkom 3:1, úspech z postupu je o to výraznejší, že až dvakrát uspeli chemesáci v bratislavskej hale PKO, kde majú „policajti“ svoj domovský stánok.

Semifinále č. 1

VKP - Chemes 3:1 (17, -21, -31, -18) – stav série - 0:1

VKP: Hollý 1, Pělucha 10, Horník 9, Paták 18, Kriško 18, Hinduliak 4 - libero Kubš (Slezák 1, Halaj, Joščák, Vojkovič). Tréner: Jaroslav Nosek. Chemes: Javorčík 13, Mizerák 9, Kašper 3, Sukochev 2, Jakubov 14, Dekker 12 - libero Krys 1 (Soták 2, Hudák, J. Hriňák 1, Leškanič 3). Tréner: Rostislav Chudík.

Zlomovým v zápase sa ukázal tretí set, ktorý chemesáci vyhrali až 33:31 a psychicky nabudení doviedli zápas do víťazného konca.

„Domáci začali tvrdým a účinným podaním, trochu nám rozhodili útočné snaženie, ale spod tlaku sme sa dostali. V druhom i treťom sete sme dokázali otočiť nepriaznivo sa vyvíjajúci stav, chlapci to psychicky ustáli, čo bolo dôležité. Vyhrali sme prvý zápas, čo nás teší, ale séria je ešte dlhá, treba ostať pri zemi, lebo zatiaľ sme spravili iba malý krôčik,“ konštatoval v sobotu 24. marca po zápase Rostislav Chudík.

Semifinále č. 2

Chemes - VKP 3:1 (18, -22, 19, 19) – stav série - 2:0

Chemes: Javorčík 14, Mizerák 3, Kašper 7, Sukochev 3, Jakubov 17, Dekker 15 - libero Krys (Kríž, Soták 1, Hudák, J. Hriňák, Leškanič). Tréner: Rostislav Chudíkhu. VKP: Hollý 2, Pělucha 5, Paták 20, Kriško 6, Vojkovič, Horník 3 - libero Kubš (Hinduliak 9, Halaj, Rehák 10, Slezák 6). Tréner: Jaroslav Nosek.

Opäť bol jazýčkom váh stretnutia tretí set, i keď tentokrát nebol až taký dramatický a dlhý. Druhý set patril VKP, ktorý sa herne dostával na koňa, ale ťažké a dôležité pasáže tretieho dejstva zverenci Rostislava Chudíka zvládli.

„Chlieb zápasu sa lámal práve v tejto fáze. Výborne do zápasu vošiel nahrávač Stano Soták, dostal nám do dynamiky Dekera i Jakubova, na čo sme čakali. Sukochev rozbehol „streďákov“, či Javorčíka. Aj Kríž prispel svojimi „minibodmi“, servisom. Bola to tímová práca, čo je hlavné,“ mienil kouč chemesákov.

Semifinále č. 3

VKP - Chemes 1:3 (21, -23, -15, -21) – stav série - 0:3

VKP: Hollý, Paták, Pělucha, Rehák, Slezák, Vojkovič, libero M. Kubš (Hinduliak, Halaj, Joščák, Kriško, Horník). Tréner: Jaroslav Nosek. Chemes: Sukochev, Dekker, Kašper, M. Javorčík, Jakubov, M. Mizerák, libero Krys (S. Soták, Kríž, Hudák, J. Hriňák, Leškanič). Tréner: Rostislav Chudík.

V predchádzajúcich dvoch zápasoch bol dôležitým aspektom tretí set. Ten chemesáci zvládli, zlomili odpor súpera a vyhrali. Tentokrát sa chlieb lámal v druhom dejstve. Prvý set vyhrali domáci, ak by zvládli aj ďalší, mali by výrazne nakročené k prvému víťazstvu v semifinále. Ale vyrovnaná koncovka patrila chemesákom. Na sety bolo 1:1 a do radov VKP sa razom vkradla neistota. V treťom sete dovolil vicemajster majstrovi iba pätnásť bodov a finále s možnosťou obhajoby sa začalo vzďaľovať. Vo štvrtom sete si Humenčania vypracovali štvor- až päťbodový náskok, ktorý udržali až do konca.

„Zápas bol náročný, VKP sa začal navážať najmä servisom, od prvej lopty hral odvážne, kým my sme sa akoby báli spraviť posledný krok - hrali sme zle na prihrávke, v obrane, často sme chybovali útočne. Rozhodol druhý set, kde sme sa zomkli, vyšlo nám pár vecí, naopak znervóznel súper,“ mienil Rostislav Chudík.

Vďaka skvelým fans

Aj keď odohrali chemesáci v sérii dve stretnutia na palubovke súpera, mali v hale PKO priam domáce prostredie. Zaslúžili sa o to fans VK Chemes Humenné, ktorí po obe soboty neváhali vycestovať do Bratislavy a povzbudiť svojich.

O atmosfére v humenskej hale podrobne hovoriť je zbytočné. Hľadisko je vždy siedmym hráčom. Ešte po druhom semifinálovom dueli sa na adresu fanúšikov pochválne vyjadril aj kouč chemesákov.

„O tom je volejbal, o atmosfére, ktorá v humenskej hale vládne. Možno, že hráči nie vždy vypäté situácie zvládnu, ale práve hľadisko im pomáha dostať sa do pohody. Určite je toto víťazstvo aj dielom fanúšikov, ktorí nám pomáhajú. Sú skvelí, ďakujeme,“ dodal Rostislav Chudík.

Dobyli hrad VKP

Pred semifinálovou sériou bol v pozícii favorita VKP Bratislava. Vyhral nadstavbovú časť sezóny, skupinu o 1.- 4. miesto a do play-off tak vstupoval z najvýhodnejšej pozície, ktorá znamenala výhodu prvého a prípadne i posledného stretnutia v sérii na vlastnej palubovke.

Tento argument silu VKP ešte zvyšoval, pretože v dovtedajšom priebehu „policajti“ na palubovke haly PKO nepoznali trpkosť prehry. Až po semifinále s ŠK Chemes Humenné...

„Možno to bol na bratislavský celok aj tlak, že skončili po nadstavbe na prvom mieste, predvádzali dobrý volejbal, väčšina ich už vopred pasovala za finalistu. Rešpektovali sme kvalitu i hodnotu súpera, ale play-off má svoje zásady, zákonitosti, niekedy sa vymyká predpokladom. Z našej strany boli prvým náznakom dobrej formy už zápasy vo Final four Stredoeurópskej ligy. Dva výborné sety proti Innsbrucku, trochu smoly aj v zápase s Kaštelou. Ako som však vtedy povedal: „čo nás nezabije, to by nás malo posilniť“ a snáď sme boli v tejto sérii voči tlaku aj odolnejší,“ podotkol kouč ŠK Chemes Humenné.

Super partia

Zverenci trénera Rostislava Chudíka potvrdili stúpajúcu formu, v play-off zatiaľ vyhrali všetkých šesť zápasov, po tri s Prešovom vo štvrťfinále aj s VKP v semifinále.

Za kľúčové označil tréner chemesákov v semifinále vytvorenie súdržnej partie a podriadenie sa každého hráča taktike.

„Nahrávač Stano Soták trikrát vstupoval do zápasu ako striedajúci a trikrát bol najlepším hráčom na ihrisku, ktorý vždy priniesol niečo nové. Jeho kolega na poste Greg Sukochev zasa udržal vždy hlavný nápor súpera v prvom a druhom sete. Obaja nahrávači zahrali výborne a postupne sa k nim pridávali ďalší,“ vyzdvihol humenský kormidelník vzácnu možnosť variability na poste dirigenta hry.

Po piatykrát

„Tešíme sa na finále,“ konštatoval tréner chemesákov. Od roku 2008 má extraligový boj o titul vo volejbale mužov vo dvojici stále aj jednu značku: Chemes Humenné. Stalo sa to po piatykrát v rade.

Finálovým súperom chemesákov bol dvakrát VKP Bratislava, pri zisku titulu Nové Mesto nad Váhom a Prešov. Kto ním bude teraz, ešte isté nie je.

Chemesáci čakajú na svojho súpera z dvojice Unicef Bratislava - Svidník, zatiaľ je stav v sérii 2:1 pre tím z hlavného mesta Slovenska, ale už zajtra sa pod Duklou ukáže, či sa séria skončí alebo určí finalistu až posledný piaty zápas v sobotu opäť pri Dunaji.