Vyvrcholilo ňou štvor– či päťročné snaženie žiakov rôznych odborných profesií.
HUMENNÉ. Maturanti zo Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Humennom tvrdia, že praktická maturita nie je práca len na jedno predpoludnie.
Dana Širajová z odboru spoločného stravovania pôsobila v maturitný deň vo funkcii hlavnej manažérky.
„Riadim a kontrolujem prácu kuchárov a čašníkov. Či všetko ide podľa plánu,“ hovorí.
Celý tím pracoval na spoločnej úlohe – pripraviť slávnostnú tabuľu na oslavu životného jubilea. „Najťažšie bolo zorganizovať všetkých, aby počúvali a poslúchali. Spolupráca bola dobrá. Človek musí byť komunikatívny,“ vraví Dana.
V ponuke bol studený a teplý bufet, miešané nápoje, flambované palacinky. „V studenom bufete ponúkame rolády – syrovú, špenátovú, s ovocím, chuťovky, plnené paradajky, uhorky, vajíčko, múčniky, štrúdľu, moravské koláče. Pri ukladaní na misy zohráva úlohu aj farebnosť pokrmov. Keď sa na ne pozriete, musíte dostať chuť. Najprv sa musia najesť oči,“ vysvetľuje.
Praktickú maturitu si zjavne vychutnávala. „Dnes mám svoj deň. Užívam si to,“ dodala.
Jana je detailistka
Vlasové kozmetičky si museli poradiť s maturitnými zadaniami ako napríklad účesy ázijského kontinentu, z fantazijných filmov či účesy na červený koberec. Jana Kolinčáková pretvárala Denisu Hakunovú na kráľovnú stužkovej.
„Práve jej líčim oči. Inšpirovala som sa príchodom jari. Použila som pestré farby – žltú, zelenú, modrú. Všetko som si vymyslela a pripravila sama,“ hovorí.
Jana je študentkou dvojročného nadstavbového štúdia. „Do školy chodíme štyri mesiace, ďalšie štyri mesiace sme na praxi. Keď sa chce niekto zdokonaliť, musí na sebe pracovať po celý čas. Pokladám to za nevyhnutné a práca ma baví,“ dodáva.
Príprava kompletného modelu trvá takmer tri hodiny. „Podľa toho, či všetko chcem mať prepracované do detailov alebo nie. Obe sme v pohode.“
Kreslo a stôl
Maturant Jakub Balický, operátor nábytkárskej a drevárskej výroby, obhajoval pred predmetovou maturitnou komisiou kreslo.
„Najnáročnejšie bolo zhotoviť výkres cez počítač, kusovník, pri čom som využil teoretické vedomosti. Kreslo som vyrobil lamelovaním, ohýbaním a tvarovaním dreva. Trvalo mi to približne tri týždne,“ hovorí.
Jeho kolega Dávid Petrovčin sa prezentoval stolom s nohami v tvare bumerangu. „Najťažšie bolo ohýbať nohy stola,“ priznáva.
Chlapci zatiaľ pracovné ponuky nemajú. Chceli by zostať v odbore, ale Jakub poškuľuje po zahraničí a nevylučuje, že po skončení školy odcestuje.
Len vrchol ľadovca
„Dnešný deň môže byť ovplyvnený rôznymi činiteľmi, napríklad chorobou či stresom. Preto pri celkovom hodnotení berieme do úvahy, ako poctivo sa žiaci pripravovali na svoje povolanie počas celého štúdia,“ uviedla predsedníčka školskej maturitnej komisie Ľudmila Vagaská z Vranova nad Topľou.
„V tomto odbore je potrebná komunikácia. Vedieť sa v každej situácii vynájsť, adekvátne zareagovať. Absolventi by mali pôsobiť v manažérskych funkciách,“ povedala pri slávnostnej tabuli.
Pokles záujmu žiakov o odborné školy pripisuje na vrub „nie veľmi šťastnej“ koncepcii stredného školstva s preferovaním gymnázií, nízkym platovým ohodnotením pracovníkov v spoločnom stravovaní a službách, ale aj nezáujmom podnikateľov o vyučený kvalifikovaný personál.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín