HUMENNÉ. V roku 2006 zažil pocit najlepšieho športovca planéty nohejbalista Marek Tomčišák, teraz rezonuje v športových kruhoch regiónu pod Vihorlatom meno Igor Štefan. V pretekoch musherov (psích záprahov) v kategórii skjöring (bežec na lyžiach + pes) je za rok 2012 majstrom Európy i sveta.
„Európa“ v Taliansku
V talianskom lyžiarskom stredisku Tarvisio sa konali majstrovstvá Európy pretekov psích záprahov v šprinte v rámci organizácie FISTC. Šampionátu sa zúčastnili aj dvaja pretekári Musher klubu Humenné, domov sa vrátili veľmi spokojní. V prípade Igora Štefana bodaj by nie, veď získal zlatú medailu, titul európskeho šampióna. Do svojej zbierky tak dal druhé zlato majstra starého kontinentu, historickú premiéru zažil pred rokmi v pretekoch „mid“ (stredne dlhé trate), tentoraz šlo o „šprint“. So svojím psom Puňťom začal cestu na severovýchod Talianska o deň skôr, aby sa stihol v dejisku šampionátu zaregistrovať i absolvovať veterinárnu prehliadku. Počas troch dní ich čakala trať (10,5 km) s vysokou technickou náročnosťou. „V prvý deň však s minimom snehu na hranici regulárnosti. V cieli som mal stratu 27 sekúnd na zlato, 16 sekúnd na striebro. V noci však nasnežilo a už to bolo o niečom inom. Dostal som sa do čela s náskokom 58 sekúnd, ktorý som v tretí deň ešte zvýšil na konečné viac ako dve minúty,“ opísal cestu k triumfu humenský mašér. Pre Slovensko to bola jedna z dvoch zlatých európskych medailí. Druhým humenským musherom na šampionáte bol Samuel Matanin (kategória D 1 - sane + 2 psy), ktorý pri svojej európskej premiére skončil deviaty, avšak medzi juniormi iba tesne za stupňom, štvrtý.
„Svet“ na Slovensku
V oravskom stredisku Zuberec sa konali majstrovstvá sveta v pretekoch psích záprahov severských plemien pod hlavičkou WSA (World Sleddog Association). Slovenská výprava napokon oslavovala dve zlaté a dve strieborné medaily. Pre Musher club Humenné bolo skvelou správou, že majstrom sveta v kategórii skjöring sa stal Igor Štefan so psom Puňťom. Zo slovenského pohľadu bol vrcholom svetového šampionátu súboj dvoch Slovákov v kategórii skjöring. Bežec na lyžiach je ťahaný jedným zo štyroch druhov čistokrvných severských plemien (sibírsky husky, aljašský malamut, samojed a grónsky pes). Humenský musher sa vydal na trate so svojím sibírskym huskym - Puňťom. Po prvom kole tesne viedol Ján Mlynár, po druhom sa dostal do čela Igor Štefan a vo finiši tretieho kola udržal pozíciu na čele. V konečnom účtovaní časov však rozhodli 3 sekundy! „Isto, až takú drámu som nečakal, v pretekoch psích záprahov to ozaj nebýva zvykom. Piatková trať bola mäkká, pršalo, na sobotu to už primrzlo. V priebehu tretieho kola som si vypracoval sedemsekundový náskok, ale na skrátenom kole mi z neho súper ukrajoval. Bol to boj do poslednej sekundy,“ podotkol šťastný humenský mašér.
Dvojitý šampión
Úspech zisku titulu majstra Európy po dvoch týždňoch zdupľoval Igor Štefan v rámci svetového rangu. Byť majstrom Európy i sveta rozhodne nie je častou športovou udalosťou. „Priznám sa, že obe víťazstvá som bral ako bežný úspech, po pretekoch ma nijako zvláštne emócie nechytili, snáď až teraz s odstupom času to viac dolieha. V Humennom sa o tom viac rozpráva, i keď niekto povie, že 'iba' v psích záprahoch, ale predsa, majster sveta nie je každý, určite to poteší. Silnejšia konkurencia bola logicky na 'svete ', najmä ruská špička. Na druhej strane v Zuberci bola trať ľahšia. Medzi vážnych súperov som musel zaradiť aj kolegov zo slovenskej reprezentácie, napokon v Taliansku sme obsadili prvé štyri miesta, v Zuberci zlato a striebro, pričom môj dobrý kamarát Janko Mlynár zaostal iba o tri sekundy,“ dodáva.
Jedno podkĺznutie
Tri sekundy. V niektorom športe veľa, na mysli môžeme mať atletický šprint či lyžiarsky slalom alebo plávanie, inde minimálny rozdiel. Ako je to v skjöringu? „Je to jedno zaváhanie, podkopnutie a bol by som druhý ja. Tesná strata. Aj taký je šport, pre mňa to dopadlo šťastne, lebo raz som bol štvrtý, pričom na bronz som strácal 0,2 sekundy. To však boli obyčajné preteky na Slovensku.“
Skjöring a Igor
Skjöring - šport skôr menej známy. Ako ste sa k nemu dostali? Beh na lyžiach a psy... „Od malička ma k športu viedol môj otec, brával ma aj na bežky, neskôr som pri nich ostal aj zásluhou pána Mochnackého, v lete som sa venoval cyklistike u pána Babina. Čo sa psíkov týka, opäť cez otca, ktorý mi dal prvého štvornohého kamaráta od Jožka Feigla, a tým, že som behal na bežkách, brával som zo sebou aj psíka, a tak sa to niekedy v roku 1995 hneď aj súťažne začalo. Prvé úspechy však prišli zhruba po desiatich rokoch, najväčšie teraz, keď dobre rátam, po sedemnástich. Raz som mal až štyroch psíkov, no stále ma to viac ťahalo viac k športu, kde musí práve človek zabrať. Udržiavanie fyzickej kondície, dobrý zdravotný stav, no aj zranenia (smiech). Nechcel som tie bežky nechať. Pred dvoma rokmi som si pri futbale zlomil nohu v členku. Uplynulú sezónu som začal s novým mladým psíkom, Puňťom, mal iba rok, ja som bol bez kondície, takže skôr sme sa na pretekoch oťukávali. V apríli 2011 som podstúpil operáciu členka, pomohlo mi to, i keď si myslím, že ešte stále som nebol v top forme. Aj psík sa istotne zlepší, je ešte mladý, aj ja ešte oproti stavu pred zlomením členka kondične strácam. Obaja ešte musíme trénovať, aby to bolo lepšie, podľa mojich predstáv,“ vyjadril Igor Štefan nádej do budúcnosti.
Vďaka sponzorom
Beh na lyžiach so psom nepatrí medzi lacné športové záležitosti... „No áno, aj keď to majú zložitejšie tí, ktorí pretekajú s ôsmimi či desiatimi psíkmi, o ktoré sa treba starať. Ja mám jedného. Viac však musím trénovať sám, aj bežky stoja pekné peniaze. Ak by mi nepomohli sponzori, nemal pochopenie u rodiny, isto by som k zlatým úspechom neprepracoval. Snáď mi to pomôže získať väčšiu podporu, možno niečím prispeje aj štát, naša mushing federácia, zatiaľ je to však z ich strany nulové. Ak by som nemal sponzorov, nemohol by som si dovoliť toľko pretekať, terajšie úspechy by som isto nemal,“ dodal majster sveta i Európy za rok 2012.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín