Na Deň žien pripravili v jednom z miestnych supermarketov prezentáciu učebných odborov - kozmetička, kaderníčka, stolár, autoopravár, cukrár či hostinský.
HUMENNÉ. Trojročné učebné odbory vymierajú. Stredné odborné školy majú problém presvedčiť rodičov žiakov základných škôl, že remeslo má zlaté dno.
„Žiaci a rodičia si myslia, že najlepšou školou je gymnázium či obchodná akadémia, lebo žiaci môžu ďalej pokračovať v štúdiu. Mnohí však po roku, dvoch zistia, že tieto školy sú o vzdelávaní a menej alebo vôbec o praxi. Keď sú žiaci manuálne zruční, môžu dosiahnuť veľmi dobré výsledky a úspechy práve v učebných odboroch, ktoré ponúkame,“ hovorí riaditeľka Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Humennom Oľga Skysľáková. Problémom je podľa nej to, že výučba technickej výchovy na základných školách výrazne ubudla. „Žiaci nemajú možnosť overiť si svoje schopnosti v tomto smere, a to najmä v mestách,“ myslí si.
V celej únii
Štúdium na odborných školách sa získaním výučného listu nekončí.
„Ku každému učebnému odboru ponúkame nadstavbové štúdium. Dennou formou môžu žiaci pokračovať dva roky v štúdiu a získajú maturitné vysvedčenie,“ vysvetľuje. „V minulom školskom roku pokračovalo v štúdiu na vysokej škole 12 našich žiakov, 66 žiakov v nadstavbovom štúdiu, 62 absolventov sa uplatnilo v praxi a približne 60 sa hlásilo na úrade práce,“ uviedla.
Výučný list platí v celej EÚ. „Máme absolventov, ktorí úspešne pracujú na Cypre, v Grécku, Rakúsku, Nemecku, v Česku v odbore hostinský, cukrár, kaderník. Náš bývalý žiak je majiteľom kaderníckeho salónu v Nemecku.“
Spolupráca s podnikateľmi
K 15. 9. 2011 na stredných školách v Humennom študovalo 3 401 žiakov, z toho 979 na bývalých SOU. Najvyšší úbytok záujmu žiakov zaznamenali v našom regióne chemické, strojárske a stavebné odbory.
Nedostatok kvalifikovaných remeselníkov na trhu práce začína byť podľa Skysľákovej viditeľný. „Podnikatelia sa nás často pýtajú – môžete nám dať žiakov na prax? Chceme ich potom zamestnať,“ hovorí.
Žiadaní sú stolári, operátori do výroby nábytku. „Spolupracujeme s hypermarketmi, s reštauračnými prevádzkami, autopravárenskými dielňami. Aj s odbornou školou v Jihlave, kde žiačky maturitného odboru kozmetička vykonávajú 4-týždňové stáže a odborný výcvik.“
Čiastočné východisko - nové odbory
Čiastočným riešením zastavenia úbytku žiakov na odborných školách sú nové odbory. Tie vznikajú na základe požiadaviek zamestnávateľov, teda trhu práce, a musia prejsť experimentálnym overovaním.
Hovorkyňa PSK Veronika Fitzeková uviedla, že ak ide o odbory, ktoré vznikli na základe potrieb trhu práce, žiaci si uplatnenie nájdu. „Hoci Prešovský samosprávny kraj kopíruje celoslovenský trend, na našom území chýbajú väčší investori, ktorí ako jednu z príčin nezáujmu o východ uvádzajú nedostatočnú infraštruktúru,“ dodáva Fitzeková.
K 31. januáru evidoval humenský úrad práce najpočetnejšiu skupinu nezamestnaných – až 30 percent – vo vekovej kategórii 20 – 29 rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín