Jubilejný 20. ročník medzinárodnej výstavy Karpatská kraslica 2012 je o šikovnosti a tvorivosti 55 vystavovateľov zo Slovenska, Maďarska, Poľska, Ukrajiny a Česka. Väčšina však pochádza z tradičnej oblasti zdobenia kraslíc, z Horného Zemplína. Na obdiv vystavili viac ako 900 veľkonočných vajíčok vyzdobených rôznorodou technikou.
HUMENNÉ. Hlavní organizátori podujatia – Vihorlatské múzeum a Okresná organizácia Únie žien Slovenska v Humennom – majú dôvod bilancovať.
Na doterajších 20 ročníkoch 207 jednotlivcov i kolektívov vystavovalo vyše 3 000 kraslíc. Nechýbali kolekcie zo štyroch okolitých krajín ani unikátne ukážky reštaurovania kraslíc z jedinečného Múzea kraslíc v ukrajinskej Kolomiji.
Výstavu, spojenú s predajom, navštívilo za 20 rokov 37-tisíc návštevníkov. Medzi rekordérov, ktorí v Humennom vystavovali už 19–krát, patria pani Kulíková z Čertižného a Michal Pasternák z Humenného, rodák z Ruskej Kajne.
Na výstavách dostali priestor rôznorodé techniky zdobenia - batika, madeira, voskovanie, vyškrabávanie, maľovanie cibuľou a anilínovými farbami, patchwork, kašírovanie servítkou, háčkovanie či olepovanie prírodnými i modernými materiálmi.
Ocenenie získalo päť autoriek
Päťčlenná komisia ohodnotila cenou bez určenia poradia kolekcie piatich autoriek. Humenčanka Anna Cimbaľaková si cenu vyslúžila za ucelenú kolekciu voskovej techniky.
Andreu Kanoczovú z Humenného ocenili za zosúladenie tradičnej techniky paličkovanej čipky so zdobením kraslíc. Marta Valigová z Pakostova si odniesla cenu za kolekciu klasickej voskovej techniky. Jedinečná je kolekcia kraslíc farbených cibuľovým šúpolím Jarmily Hitmárovej z Vranova nad Topľou. Päticu ocenených uzatvára Vladislava Puškárová z Humenného za precízne technické zvládnutie drôtovania s aplikáciou zoomorfných motívov.
Cena primátorky Humenného Jany Vaľovej putovala do rúk Jarmily Hitmárovej za umeleckú hodnotu moderného dekoru a propagáciu nových techník a materiálov.
Sninský primátor Štefan Milovčík obdaroval Emíliu Šelepcovú zo Sniny za zachovanie tradícií a precíznosť pri práci s kraslicou.
Medzilaborský primátor Ivan Solej ocenil Helenu Fedorcovú z Repejova za zachovávanie tradičnej techniky vyškrabovania a maľovania farbami i za jej vytrvalosť – na prehliadkach vystavovala už 17-krát.
Úspešná premiéra
Andreu Kanoczovú z Humenného ocenenie prekvapilo a potešilo o to viac, že ide o jej prvú súťažnú prezentáciu. Paličkuje už desaťročie a pochváliť sa môže vlastnou netradičnou technikou umiestnenia čipky na vajíčko.
„Väčšinu kraslíc som vždy rozdala. Tohto roku som začala robiť s predstihom, a tak sa ušlo aj na výstavu,“ hovorí.
Do zdobenia zapojila aj osemročnú dcéru Júliu a špendlíky mame podáva poldruharočný syn Riško. Pani Andrea miluje ručné práce - šije, vyšíva obrazy. Servítkovú techniku, falošný a originálny patchwork má v malíčku.
Každá dolina má svoj vzor
Marta Valigová z Pakostova vystavuje už po trinásty raz. Je propagátorkou klasickej voskovej techniky. „Každá dolina má svoj vzor. Hoci nie som Rusínka, učarovala mi práve táto farebnosť i vzor. Ja si svoje vajíčko poznám. Na pozvánke je ich niekoľko, ale viem presne, ktoré sú moje,“ hovorí.
Väčšinu kraslíc porozdáva. Za sezónu ich vyzdobí desiatky. „Môj osobný rekord je 170. Pre mňa je to radosť. Keď ma to chytí, ťažko prestať,“ dodáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín