HUMENNÉ. Prvý odraz výkonnosti v priebehu zimnej prípravy pre všetky vekové kategórie v súťažnom ročníku 2012 sa nastavil pre 287 plavcov v humenskom „krátkom“ 25–metrovom bazéne. „Cena mesta Humenné“ pod záštitou primátorky Humenného, PhDr. Jany Vaľovej, sa niesla v duchu plnom očakávaní z výkonov našich plavcov.
Ocenení „žraloci“
V úvode bola štvorica plavcov slávnostne ocenená primátorkou za úspechy na majstrovstvách Slovenska v uplynulej sezóne, ako aj za samotnú reprezentáciu klubu a mesta. Najúspešnejší „žraloci“ Plaveckého klubu Chemes Humenné - Filip Levický (5-krát majster SR, 4-krát vicemajster SR), Matej Micikáš (3-krát majster SR, 2-krát vicemajster SR, jeden bronz), junior Martin Babjak (2-krát vicemajster, jeden bronz) a Tibor Hodbod (4-krát bronz).
Vysoká kvalita
Fakt, že tieto medzinárodné preteky už majú svoje patričné renomé, potvrdila aj účasť tímov z Poľska (Sokól Rzeszow, Vega Dobrodzien), Maďarska (Hajdúszoboszló) i našich špičkových pretekárov - Zuzany Mimovičovej (seniorská reprezentantka Slovenska, druhá najlepšia plavkyňa SR v roku 2011), či juniorskych reprezentantiek Barbory Mišendovej a Niny Fürješovej. O kvalite pretekov hovorí aj skutočnosť, že bolo prekonaných jedenásť historických rekordov podujatia.
Plavecká rodina
Humenská plavecká rodina sa v domácom stánku zišla v rekordnom počte - 36 plavcov v siedmich vekových kategóriách. Ziskom 53 medailí a 111 osobnými rekordmi sa zaradili k najúspešnejším klubom podujatia.
Do 9 rokov
V najmladšej kategórii dominoval objav humenského plávania, supertalent Lenka Melničáková, ktorá si zo štyroch štartov vylovila tri najcennejšie kovy (100 m znak, 100 m prsia, 50 m motýlik) a jedno strieboro (50 m voľný spôsob). Ako chutí víťazstvo, pocítil aj Artur Kašai, lebo zvíťazil na 50 m prsia a v rovnakom štýle na 100 m obsadil striebornú priečku. Filip Kočiš si svoju pretekársku premiéru odplával ziskom dvoch strieborných a jednej bronzovej medaily. Pocit šťastia zo zisku vzácneho kovu pocítil už aj Samko Onderišin, ktorý si doma zavesí svoje „prvé“ medaily - v striebornom lesku za 50 m prsia, bronzové na 100 m voľný spôsob a 50 m znak. Radosť svojmu trénerovi Zoltánovi Kirschnerovi urobili aj Sarah Čajbíková (striebro 50 m znak, bronz 100 m znak), Nina Vološinová (bronz 100 m voľný spôsob), ale určite aj Dominika Kopčová, Barbora Muchová, či Annamária Terkošová, i keď bez medailového zisku.
Do 10 rokov
Plavecké „eso“ Lea Diničová si už preteky bez medaily ani nevie predstaviť. Humenská „malá piraňa“ jasne dominovala na 100 m voľný spôsob, pričom aj v disciplíne, ktorá sa v tomto veku ešte veľmi nepláva, motýlik 200 metrov (3:35,63 min.). V krátkom šprinte obľúbeného motýlika skon〜〜čila na striebornom stupienku. Striebro za 100 m znak si vybojoval aj Leo al Ahdal, od ktorého si klub taktiež veľa sľubuje. Tesne za stupňom víťazov ostali Vladimír Babinčák, Kristína Gajdošová a Laura Ivanková, no neodišli naprázdno, lebo diplomy sa odovzdávali do 6. miesta. Samuel Čerňa, Ema Zvalčáková, Adam Melničák, Kristína Gajdošová, Dáša Regulová, Alexander Mastik a Miloš Krupka, ktorí plávajú o rok menej v skupine pána Láncoša a v domácom bazéne okúsili atmosféru pretekov.
Mladší žiaci
V kategórii zverencov Jána Pencáka bola predurčená na výrazné úspechy najmä Daniela Gribaničová, ktorá nesporným talentom a úsilím zvíťazila v najťažšej disciplíne na 200 m motýlik, v znaku na 100 a 200 m doplávala druhá. „Rastie“ nám aj Peter Semanco, ktorý si z domáceho bazéna vylovil až šesť medailí - farby striebra vo všetkých znakoch (50 m, 100 m i 200 m) a bronzu (50, 100 m prsia, 100 m motýlik). Alexandra Kušnírová, Oliver Firkaľ, Tomáš Horvát, Alexandra Kučalová, Richard Latta a Terézia Terifajová striedali svetlé momenty s tmavšími.
Starší žiaci
Po odchode žiakov k juniorom zostalo v tejto kategórii trošku prázdno. Potešil Filip Firkaľ ziskom bronzu (200 m znak), ostatní si otestovali nové prvky zimnej prípravy a veríme, že Stanislava Gribaničová, Kristína Horvátová a Viliam Terkoš svoju formu ešte doladia.
Mladší juniori
Naši „zlatí žiaci“ vstúpili do ďalšieho „levelu“ plaveckej kariéry. Ich tréner Marián Tomahogh, ako riaditeľ pretekov, využil možnosť rozdeliť juniorskú kategóriu na mladších (ročník narodenia 1996/ 97) a starších (1994/95). Motýlikový rekordér a slovenský žiacky šampión Filip Levický nedopustil prehru na 200 m (2:30,58 min.), pričom už tri roky nepozná v tejto trati i štýle premožiteľa. Na polovičnej trati tiež zvíťazil, striebro pridal na 100 m voľným spôsobom a bronz na 100 m znak. Tibor Hodbod sa sústreďuje na prsiarsky spôsob a šprint na 50 m mu vyšiel podľa očakávania, keď zvíťazil v osobnom maxime 33,56 sek. Na dvojnásobnej trati získal striebro, rovnako aj na 50 a 100 m motýlik. V znaku je najlepší Matej Micikáš, ktorý v silnej konkurencii získal striebro na 100 a 200 m, pridal tri bronzové umiestnenia na 100 m prsia, 100 m voľný spôsob a 50 m znak. Po nútenej ročnej prestávke sa naplno k plávaniu vrátil Adam Tóth (tri umiestnenia v prvej desiatke). Až desať štartov absolvovala Paula Sabovčíková, 100 m motýlik jej vyniesol bronz.
Starší juniori
Suverénnym spôsobom v kategórii starších juniorov plával Martin Babjak, ktorý v prípravnom období objemovej fázy výrazne prekvapil. Deväť štartov, deväť pódií, z toho tri osobné maximá len dokazujú jeho obrovský potenciál. Triumfoval na 50 m znak (29,36 sek.), 100 m znak (1:03,34 min.), 50 m motýlik (26,71 sek.) a 100 m motýlik (1:00,57 min.), striebro mu patrilo za 50 m voľným spôsobom, 100 m prsia a 200 m motýlik, bronz za 50 m prsia a 100 m voľný spôsob.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín