“Volám ich po mene, rozprávam sa s nimi. Myslím si, že cítia, že ich mám rád. Sú to inteligentné živočíchy a človek ich musí rešpektovať,“ hovorí o svojich domácich miláčikoch „zelený“ aktivista Fabrice Lesieur z Francúzska. So štyrmi žralokmi v sedemmetrovom pojazdnom akváriu zavítal minulý týždeň do Humenného.
HUMENNÉ. Snahou Fabrica Lesieura je zmeniť názory ľudí na žraloky. „Z internetu sa dozviete všetko, ale my chceme, aby ľudia na vlastné oči videli druhovú rozmanitosť žralokov i to, že sú to pekné a inteligentné zvieratá,“ hovorí.
V akváriu v 15 tisícoch litrov morskej vody žijú štyri žraloky: Laco – žralok fúzatý (2,1 m, 120 kg) z Karibiku, ktorého zachránili pred ropnou katastrofou v roku 2010, Kiwi – žralok koralový (1,8 m) z Filipín, Leopard – žralok leopardovitý (1,4 m) z Južnej Afriky a Koka – žralok čiernoplutvý z Kalifornie. Spoločnosť, lepšie povedané poriadok, im robí ostrorep americký – čistič a zametač akvária. Dojedá totiž to, čo ryby nezožerú.
Zabijakom je človek
Pán Lesieur presedlal z veľrýb na žraloky, ktorým sa venuje už pätnásť rokov. Vedie informačnú kampaň, že žraloky nie sú zlé krvilačné tvory.
„Sú veľmi dôležité pre ekosystém. Človek zabije okolo 100 miliónov žralokov ročne, čím prispieva k destabilizácii ekosystému. Mnohí ľudia zabíjajú žraloky na akomsi žraločom safari len tak pre zábavu,“ hovorí.
Zlú reklamu spravili týmto morským predátorom americké filmy. „Urobili zo žraloka zabijaka ľudí. To nie je pravda. Žraloky zabijú ročne maximálne desať ľudí a väčšinou je to nehoda. Žralok sa pomýli, alebo človek urobí chybu. Žralokom naše mäso nechutí. Keď pláva v mori desaťtisíc rýb, žralok si vyberie len choré a slabé jedince. Je akýmsi morským sanitárom a smetiarom,“ vysvetľuje.
„Jednotvárny“ jedálniček
Žraloky sú naňho zvyknuté. Potravu si od neho berú z rúk aj z úst. Kŕmi ich mrazenými morskými rybami, ktoré najprv rozmrazí vo vode. Živé ryby im nedáva, aby sa im do tela nedostali parazity.
„Zjedia tri – štyri kilogramy za týždeň. Žralok má pomalý metabolizmus, potrebuje päť dní, aby strávil potravu. Bez problémov vydrží bez jedla aj tri mesiace,“ hovorí chovateľ.
Pravidelné rozbory vody ukazujú, či sú jeho zverenci v pohode. „Keď sú v strese, vylučujú z kože do vody amoniak,“ objasňuje.
Do jedálnička pridáva aj jód a multivitamíny. Pred cestou žraloky celý deň diétujú. Prevoz im neprekáža, zdržiavajú sa a plávajú tesne pri dne. Vo voľnej prírode sa žraloky dožívajú 15 rokov, v zajatí aj 25.
Akvárium bez kolies
„Komunikácia“ pána Lesieura so žralokmi je vlastne formou drezúry.
„Hovoríme tomu medicínska drezúra. Jej zmyslom je, aby si žraloky zvykli na manipuláciu človekom. Aby som im mohol v prípade zdravotných problémov, napríklad infekcie či nekrózy, pichnúť antibiotiká, prípadne zašiť ranu,“ vysvetľuje.
Jeho zámerom je postaviť na Slovensku „kamenné“ akvárium. „Nemáte more, ani akvárium. Bolo by to pekné. Technológiu i prax máme, ostáva zabezpečiť financie a potrebné papiere. Ak to nevyjde tu, budem nútený ísť do Česka. Bola by to škoda, lebo tu žijem,“ dodáva milovník žralokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín