Na chráme sv. apoštolov Petra a Pavla na najmladšom Sídlisku pod Sokolejom mu odhalili pamätnú tabuľu.
HUMENNÉ. Svätú liturgiu celebroval jeho syn Peter, gréckokatolícky biskup, prvý bratislavský eparcha. Na spomienkovej slávnosti nechýbali deti Pavla Rusnáka a členovia Konfederácie politických väzňov Slovenska. S posolstvom nádeje prišiel do Humenného jej predseda Anton Srholec.
Otec Pavol Rusnák od roku 1946 učil v Humennom na štátnom ruskom gymnáziu náboženstvo. Po Prešovskom sobore v roku 1950 sa odmietol vzdať viery, za čo ho väznili v prešovskej väznici. Na sklonku roka ho s celou rodinou vysťahovali do Starého Mesta pod Sněžníkom, kde pracoval ako robotník v továrni na spracovanie ľanu.
„Narodil som sa v septembri 1950. Rodina sme boli veľká. Bolo nás vtedy dvanásť detí, trinásty súrodenec sa narodil až v Čechách. Vtedajší mocipáni prejavili aspoň akú–takú ľudskosť a hľadali bývanie, kde by nás napchali všetkých naraz. Preto sme do pohraničia išli až pred Vianocami 1950. Prežili sme tam ťažkých desať rokov. Až potom sme sa vrátili späť,“ načrel do spomienok vladyka Peter.
Obdiv za pevný postoj
Na otca spomína s láskou a obdivom. „Nebolo to ľahké. S trinástimi deťmi, postarať sa o živobytie, vydržať nátlak Štátnej bezpečnosti, prenasledovanie. Pamätám si rôzne návštevy u nás v noci, ktorým som nerozumel, sväté liturgie za zatvorenými dverami u nás doma v atmosfére utajenia a strachu. Dnes vidím, že otec niesol hrdinstvo s pokorou, v ponížení a trpezlivosti,“ povedal vladyka Peter.
Srholec ako posol nádeje
Anton Srholec je presvedčený o tom, že vkladať príbehy ľudí, prenasledovaných za bývalého režimu, do klenotnice pamäti národa, je potrebný čin: „Takí ľudia ako Pavol Rusnák chýbajú dnes vo verejnom živote a som rád, že ich dávame ako vzor.“
Do Humenného prišiel ako posol nádeje. „Ja sa na históriu pozerám tak, ako sa pozeráme na prírodu. Jar, leto, jeseň, zima sa vždy budú opakovať, za každého režimu, a vždy je nádej, že príde jar. Že tuhá zima ustúpi, že sa bude veselšie a radostnejšie žiť. Túto dobu hodnotím ako absenciu toho, z čoho žili naši predkovia. Som presvedčený, že tie myšlienky a idey, ktoré ich posilňovali a viedli v oveľa ťažších dobách, môžu viesť a slúžiť aj nám,“ povedal Srholec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín