Knižné dieťa sa narodilo v jazykovej a literárnej dielni Udavčana Michala Franka, dlhoročného stredoškolského pedagóga, dialektológa a člena Slovenskej jazykovednej spoločnosti pri SAV.
UDAVSKÉ. Knihu vydala Zemplínska spoločnosť Michalovce, ktorá v minulom roku vyhlásila Michala Franka za Zemplínčana roka.
Kniha je rozdelená na dve časti: spisovnú a nárečovú. V prvej časti sa autor dotýka otázok jazykovej kultúry v prostredí, ktoré mu je najbližšie – v škole a mimo školy.
„Vychádzam z priameho kontaktu s ľuďmi, ktorých povinnosťou je komunikovať spisovnou slovenčinou. Niekedy sa im to darí viac, inokedy menej. A práve toto je motívom, ktorý ma primal k napísaniu nejednej, i kritickej poznámky, ktoré som tematicky viac rokov sprístupňoval v regionálnych novinách i v celoslovenských periodikách,“ uviedol Michal Franko.
Poslúžia hlavne tým, pre ktorých sa spisovná reč stala každodenným chlebom v rôznych profesiách – v rozhlase, televízii, v novinách, v škole.
Druhá časť sa zaoberá sotáckym nárečím. Tu sa autor prejavuje ako skúsený dialektológ. Nechýbajú state o dialektológoch, zaoberajúcich sa sotáckym nárečím, Jánovi Šárgovi, rodákovi z Veľopolia a Štefanovi Liptákovi. Tiež praktické ukážky rodinných a príbuzenských názvov osôb i priezvisk v sotáckom nárečí.
„Reč našich valalov, starých otcov a materí, je stále živá a má čo povedať aj dnešnej mladej generácii,“ myslí si Michal Franko.
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín