Darček na MDŽ si od samosprávy a Mestského kultúrneho strediska užije len nežnejšia polovica ľudstva, a preto nečudo, že v sále bude drvivá väčšina žien. A aby toho nebolo málo, štvrtkové premietanie filmu Jane Eyrová vyjde ženy len na päťdesiat centov.
HUMENNÉ. Aj keď je MDŽ „starý“ sviatok, jeho poslanie i oslava majú rôzne podoby.
„Každá žena, bez ohľadu na pracovné a spoločenské postavenie, robí v spoločnosti niečo dôležité a významné. Po porade s kolegyňami sme sa rozhodli, že urobíme niečo pre ženy aj my. Muži si, ako vieme, vedia urobiť sviatok kedykoľvek im to vyhovuje,“ týmito slovami vysvetlila Marta Helemiková, riaditeľka Mestského kultúrneho strediska v Humennom, prečo návštevníčky piatkového divadelného predstavenia nebudú musieť platiť, kým ich mužskí sprievodcovia áno.
Divadelné predstavenie je podľa jej slov „nedostatkovým tovarom“, a preto voľba padla práve naň. „O kom bude predstavenie, ak nie o objekte ženských záujmov a túžob – o mužoch, manželoch, bratoch, otcoch, synoch?“, s úsmevom si položila rečnícku otázku riaditeľka Helemiková.
Komédia chorvátskeho dramatika Mira Gavrana Všetko o mužoch v podaní Spišského divadla sľubuje nastavenie zrkadla, ktoré nie je krivé, ale skôr obraz dnešného muža v ňom.
Záujem žien je obrovský
Záujem o predstavenie je veľký a prekročil hranice mesta. „Vstupenky si objednávajú telefonicky aj ženy zo susedných miest. Väčšinou to riešia ako tzv. babskú jazdu bez partnerov. Predali sme asi päť vstupeniek pre mužov, ktorí vezmú na predstavenie svoje manželky,“ hovorí Helemiková.
Nutnosť vyzdvihnúť si vstupenku ovplyvňuje kapacita sály. „Z bezpečnostných a technických dôvodov nemôžeme pustiť do sály viac ľudí ako je miest na sedenie,“ vysvetľuje. So sťažnosťami mužov na „diskrimináciu“ sa v kultúrnom stredisku nestretli.
„Kontaktujú nás v drvivej väčšine ženy, ktoré sú rady, že muži s nimi nechcú ísť. Je to môj deň, tak si ho oslávim po svojom, argumentujú mnohé z nich. Navyše po predstavení si môžu ísť posedieť, nakoľko sobota je voľný deň,“ hovorí riaditeľka.
Nie sú diskriminovaní
A ako situáciu vníma mužská časť osadenstva Mestského kultúrneho strediska? S patričnou dávkou humoru a recesie. Po krátkej porade prítomní muži – Ján Hromo, Jaroslav Melník a Vladimír Krivjančin – vydali krátke „spoločné vyhlásenie“.
Predniesol ho najskúsenejší z nich Janko Hromo. „V Mestskom kultúrnom stredisku vôbec nie sme diskriminovaní. Cítime sa tu medzi ženami veľmi dobre a urobíme pre ne všetko, čo im vidíme na očiach. Všetky služby zoberieme na seba, len nech sú spokojné,“ povedal.
Divadelné predstavenie, aspoň podľa plagátov, sľubuje potešenie z pohľadu na mužné telá hercov. Spišiakom domáca trojica kultúrnikov nezávidí. „Nás vidia kolegyne každý deň v práci, neraz v montérkach a pracovnom oblečení. S radosťou im doprajeme pohľad na niekoho iného,“ dodávajú svorne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín