Švajčiarska konfederácia podporila projekt obce Zemplínske Hámre z okresu Snina. K rozvoju cestovného ruchu v obci pod Sninským kameňom napomôže viac ako miliónom eur. Obec tak môže v najstaršej budove zriadiť múzeum o histórii ťažby železnej rudy. Vzniknú aj nové pracovné miesta.
ZEMPLÍNSKE HÁMRE. Obec Zemplínske Hámre získala finančnú podporu z programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce, na ktorý pre Slovensko vyčlenila Švajčiarska konfederácia 54 miliónov eur, z čoho 40 percent určila pre Košický a Prešovský samosprávny kraj.
Švajčiari finančne podporili tri projekty poskytovania sociálnych služieb a tri na rozvoj cestovného ruchu. Dva z nich sa uskutočnia v Košickom kraji.
V Prešovskom boli so svojím projektom úspešné len Zemplínske Hámre, ktoré od Švajčiarov získali viac ako 1,1 milióna eur. Švajčiari chcú podporovať regionálny rozvoj v okrajových a znevýhodnených regiónoch Slovenska a znižovať tým hospodárske a sociálne rozdiely v rámci Európskej únie.
Víziou Hámorčanov je pritiahnuť do obce na úpätí turistami vyhľadávaných Vihorlatských vrchov nových návštevníkov.
Magnetom bude história baníctva a železiarskej výroby v obci. Podnikateľ Jozef Rholl zo Spiša tu objavil železnú rudu a v roku 1809 ju začal ťažiť.
Vlastné múzeum
„V dvestoročnej kamennej budove, ktorá je najstaršou v obci a bývali v nej baníci, zriadime obecné múzeum. Vnútri budú štyri expozície a dve remeselné dielne. Súčasťou vonkajšej expozície bude banská štôlňa, zlievarská vysoká pec a vodný náhon. Návštevníkom priblížime aj dobový spôsob pálenia drevného uhlia a obnovíme pre nich úsek úzkokoľajky, na ktorej sa prepravovalo drevo. Vo Vihorlatských vrchoch bola kedysi najhustejšia sieť lesných úzkokoľajových železníc na Slovensku,“ povedal starosta Jozef Gajdoš (Smer).
Priamo v múzeu vzniknú dve pracovné miesta, v službách pre turistov majú šancu nájsť si svoju budúcu obživu ďalší Hámorčania.
Ústretoví k turistom
Obec vybuduje turisticko-informačné centrum na mieste križovatky turistického chodníka do chránenej oblasti Vihorlat a cyklochodníka Po stopách úzkokoľajky. „Z neho sa potom môžu turisti napojiť na dve medzinárodné cyklotrasy do Poľska a na Ukrajinu,“ povedal Gajdoš.
Všetky pamiatky a historicky významné miesta prepojí 4-kilometrový Hámorský náučný chodník, turisti budú mať k dispozícii komplexný informačný systém.
Už tri letné sezóny mali v obci okrem možnosti ubytovania využiť aj ponuku obecného športového areálu pri Barnovej rike. Dominuje mu oddychový plavecký bazén.
„Ak náš projekt úspešne uvedieme do života, vytvoríme podmienky, aby sa naša obec zapojila do Slovenskej železnej cesty. Je súčasťou Stredoeurópskej železnej cesty,“ avizoval starosta
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín