Nedoplatky, ktoré sa spolu s penále šplhali k 15-tisíc eurám, by od nájomcov vraj nevymohlo. Ak by byty vlastnilo mesto ďalej, situácia by sa opakovala. Podľa samosprávy by na neplatičov ďalej doplácali občania.
HUMENNÉ. Dve staré bytovky na konci osady Podskalka majú osem bytov. Bytovky boli v dezolátnom stave.
Vedenie mesta uviedlo, že kontrola potvrdila dezolátny stav vyžadujúci si rozsiahlu rekonštrukciu. Na oboch bytovkách zatekali strechy.
Oprava by si vyžadovala aj zateplenie, vymurovanie atiky nad strechami, novú krytinu, oplechovanie, nové žľaby a zvody. Zatekajúca voda poškodila omietky. Bolo treba dať nové a zaústiť odtok vody do kanalizácie, pretože voda stekajúca zo striech podmývala základy bytoviek.
Po výmene volali aj okná a dvere. Havarijný stav bol aj na elektroinštalácii, elektrikári odpojili domy od prívodu elektriny.
Poslanci sa dozvedeli, že k 31. máju 2011 dlžili nájomcovia mestu skoro 9,5–tisíca eur. Spolu s penále dosiahli nedoplatky 15 638 eur.
Rekonštrukciu bytoviek vedenie mesta pokladalo za nákladnú a nerentabilnú. Vymáhanie nedoplatkov za bezvýsledné, lebo nájomcovia sú sociálne odkázaní. Jediné riešenie videlo v predaji bytov za euro.
Poslanci takýto odpredaj schválili.
Rozdielne názory
Predaj bytov sa zdal niektorým Humenčanom kontroverzný. Na sociálnej sieti sa k nemu vyjadrili mnohí. Rozdelili sa na dva tábory.
„No, máme dobrú reklamu. Prečo tak za jedno euro nepredajú byty aj mladým rodinám? Alebo postup je taký, že ich treba najprv zdevastovať a pár rokov za ne neplatiť?“ pýtal sa Andrej Vaľo.
Opačný názor mal Viliam Ročkai: „Keď je pravda, že mesto predajom tých bytov nakoniec ušetrí dosť peňazí a bude mať pokoj, tak snáď to nie je až taká zlá správa. Tie peniaze sa môžu použiť inde.“
Marián Lopata, konateľ spoločnosti Energobyt Humenné, ktorá do konca minulého roku bytovky spravovala, krok mesta schvaľuje: „My sme to navrhovali už skôr.“
Povedal, že bytovky postavili približne pred 50 rokmi. Minulý rok investovali zhruba 3-tisíc eur do nových rozvodov vody. Problémom boli hlavne nedoplatky za studenú vodu. Keď od neplatičov mesto nevymohlo peniaze, zaplatilo vodárňam zo svojho.
Nájomca: Budem šetriť na opravy
Ernest Kiňár, jeden z nájomníkov, ktorý v bytovke býva už 26 rokov, nám potvrdil, že je zdevastovaná. „Keď prší, tak nám zovšadiaľ zateká.“
Do opravy doteraz neinvestovali, pretože bytovka a byty neboli ich, ale mestské. Teraz, keď ich už vlastnia, to vraj bude iné. Peniaze síce nemajú, ale vraj začnú šetriť. „Pomaly nejako tie peniaze poskladáme.“
Potvrdil, že doteraz nemajú v bytoch elektrinu. V treskúcich mrazoch chodili na vodu do blízkeho jarku. „Voda zamrzla.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín