Korzár logo Korzár Horný Zemplín

Primátori horného Zemplína idú meniť autá

Na mestských úradoch v Snine, Humennom a Medzilaborciach idú kupovať nové služobné autá. Napríklad v Snine zďaleka nie z tých najlacnejších.

Snina. Z mesta na služobné cesty chodí primátor Štefan Milovčík a zamestnanci úradu týmto 7-ročným autom.Snina. Z mesta na služobné cesty chodí primátor Štefan Milovčík a zamestnanci úradu týmto 7-ročným autom. (Zdroj: kor)

Služobným autám, na ktorých jazdia primátori a zamestnanci mestských úradov v Snine, Humennom a Medzilaborciach, vraj hrozí, že budú na cestách menej spoľahlivé. Idú sa kupovať nové. A napríklad v takej Snine zďaleka nie z tých najlacnejších.

HORNÝ ZEMPLÍN. Mesto Snina vypísalo súťaž na nákup služobného auta pre potreby primátora a zamestnancov mestského úradu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Primátor Štefan Milovčík (nez.) uviedol, že mesto vlastní sedemročný Volkswagen Passat. Na služobné cesty ním jazdí nielen on, ale aj zamestnanci úradu.

SkryťVypnúť reklamu

Auto jazdí po cestách východného Slovenska a v priemere raz za dva týždne aj do Bratislavy. Je však poruchové. Pred dvomi rokmi ho za rok opravovali až štyri razy. Pred rokom sa pokazilo na diaľnici pred Bratislavou, pol roka nato malo vážnu poruchu v Rimavskej Sobote.

Počas nedávnych arktických dní malo problém s vykurovaním a primátor z obáv o bezpečnosť plánované služobné cesty odvolal.

„Má najazdených 260-tisíc kilometrov, stálo 31 245 eur. No od roku 2007 až doteraz sme na jeho opravy dali 16 797 eur,“ povedal.

Chcú auto za 48–tisíc!

Podľa oznamu o kúpe auta chce mesto 5-miestnu štvordverovú limuzínu so 6-stupňovou automatickou dvojspojkovou prevodovkou s dieselovým motorom, s pohonom všetkých štyroch kolies. Predpokladaná hodnota zákazky bez DPH je 40 tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo taký luxus? „Nám netreba luxusné superauto, ale hlavne bezpečné a spoľahlivé,“ povedal Milovčík.

Podľa neho je požiadavka na pohon všetkých štyroch kolies namieste kvôli tomu, že autom jazdia cez celé Slovensko v zime neraz v extrémne zlom počasí po neupravených cestách. Nové auto chce mesto na leasing. Mesto bude ponuky predajcov hodnotiť začiatkom marca.

Humenčania: Máme zastaraný vozový park

Primátorka Humenného Jana Vaľová (Smer–SD) a zamestnanci mestského úradu jazdia na služobné cesty päťročnou Škodou Superb.

Podľa hovorkyne Slavěny Vorobeľovej má priemernú spotrebu 14 litrov na sto kilometrov a je značne opotrebované. Potvrdila, že uvažujú o obnove vozového parku.

„Celkovo je zastaraný, či už na mestskom úrade alebo v Technických službách mesta. Referentské vozidlo Daewoo Leganza na mestskom úrade je z roku 2000 a má najazdených zhruba 350–tisíc kilometrov so spotrebou 15 litrov na sto kilometrov,“ zdôvodnila.

SkryťVypnúť reklamu

„Uvažujeme o nákupe v rámci zvýhodneného balíka. Cieľom je vysúťažiť čo najlepšie podmienky a cenu. Uvažujeme aj o leasingu,“ povedala hovorkyňa.

Medzilaborce: Nové chceme už tento rok

Deväťročným autom jazdí primátor Medzilaboriec Ivan Solej (nez.) a zamestnanci mestského úradu. Podľa Peter Pačuta z mestského úradu má služobná Škoda Superb 1.9 TDI najazdených 262-tisíc kilometrov. „Auto je v dobrom technickom stave a garážované,“ povedal.
U

važujú o kúpe nového auta v tej istej triede ako terajšie. „Všetko bude závisieť od finančných možností mesta, ale auto zatiaľ nie je priorita,“ podotkol.

V schválenom rozpočte mesta na tento rok figuruje na tento účel 30-tisíc eur. Pačuta povedal, že nové auto by v tomto roku kúpiť chceli, no všetko závisí od finančných možností mesta.

Zistili sme

Ako je to v iných mestách

Služobná Škoda Octavia primátora Trebišova Mariána Kolesára (nez.) má štyri roky. Je v dobrom technickom stave a najazdených má len 65 932 kilometrov. Mesto o kúpe nového auta neuvažuje.

Mestský úrad v Michalovciach má dve služobné vozidlá. Prevažne pre potreby primátora mesta slúži päťročný Volkswagen Passat. Najazdených má takmer 200-tisíc kilometrov. Dvojročnú Škodu Octavia Superb využívajú zamestnanci úradu. Najazdených má približne 20- tisíc kilometrov. „Obidve motorové vozidlá sa pravidelne podrobujú servisnej kontrole. O kúpe nového služobného auta uvažujeme, ale len za predpokladu, že si to situácia bude vyžadovať,“ povedala hovorkyňa mestského úradu Iveta Palečková.

Podľa vedúcej organizačného oddelenia Lívie Brovkovej sa vozový park v Spišskej Novej Vsi neobnovoval vyše dva roky. „Služobné autá sú vo vyhovujúcom stave. Nové sme kúpili oveľa skôr. Využili sme ponuky nízkych cien a poskytovanie dotácie na kúpu nového osobného motorového vozidla - šrotovné. O kúpe nových automobilov neuvažujeme,“ uviedla. Spišskonovoveský primátor Ján Volný (Smer-SD) služobné cesty absolvuje na čiernej Škode Superb 2,5 TDi.

Levočská radnica využíva na pracovné účely tri autá – Škodu Superb, Škodu Fabia a Volkswagen Golf. Všetky tri autá sú z technického hľadiska v poriadku a mesto neplánuje v tomto roku obnoviť vozový park.

Doterajšie služobné auto rožňavského primátora Vladislava Laciaka (nez.) Citroën C5 definitívne vypovedalo službu minulý rok na zahraničnej ceste do Nemecka. Vtedy po Laciaka musel prísť dokonca šofér s náhradným autom. Pokazená limuzína mala v tom čase najazdených viac ako 320–tisíc kilometrov, kúpili ju v roku 2005 za 1 milión 85–tisíc slovenských korún. Toto vozidlo využívali aj pracovníci mestského úradu.

Mesto preto koncom októbra 2011 vyhlásilo verejné obstarávanie na nákup služobného auta. Osem spoločnostísa zúčastnilo elektronickej aukcie, mesto vybralo najnižšiu ponuku. Vozidlo Opel Classic III. kúpilo za 10–tisíc eur.

Vozový park Mestského úradu v Kežmarku, vrátane mestskej polície, obsahuje podľa primátora mesta Igora Šajtlavu (nez.) päť vozidiel. Je to Škoda Superb, Škoda Octavia a Škoda Fabia pre mestský úrad. Mestská polícia má Škodu Fabia a mazdu. Tá je podľa Šajtlavu šesť rokov stará a aj vplyvom povodní bola značne poškodená. „Preto plánujeme v tomto roku jej výmenu za nové auto. Je vyhlásené verejné obstarávanie a mesto na to z rozpočtu vyčlenilo asi 20–tisíc eur. Malo by to byť auto určené aj do náročnejšieho terénu, ale značka ešte nie je známa,“ uviedol primátor. Ako dodal, v tomto roku to bude jediné vozidlo, ktoré radnica kúpi. „Minimálne na rok však neplánujeme ďalšie nové nákupy,“ upresnil.

Podľa Emila Kostelničáka z organizačného odboru Mestského úradu v Poprade by si súčasný stav vozového parku vyžadoval jeho čiastočnú obnovu. „Potrebujeme minimálne jedno úžitkové vozidlo pre potreby zabezpečenia údržby budov a pre zabezpečenie činnosti pracovníkov malých obecných služieb. Ďalej potrebujeme vymeniť aspoň jedno najstaršie osobné referentské vozidlo,“ uviedol Kostelničák. Dodal však, že tento rok neplánujú tieto zmeny uskutočniť. „V mestskom rozpočte nie sú vyčlenené žiadne finančné prostriedky na zakúpenie vozidiel pre potreby mestského úradu. Z dôvodu nedostatočnej predpokladanej výšky príjmov do rozpočtu mesta sa nauvažuje o žiadnej sume na tieto účely,“ doplnil Emil Kostelničák.

kor, ešl, jak, mv

Názor odborníka

Znalec: Auto má byť bezpečné

Patrik Vlček, dopravný znalec a súdny znalec bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci v doprave uviedol, že podľa zákona má každý zamestnanec právo na služobných cestách jazdiť v kvalitnom a bezpečnom aute. „Každý zamestnávateľ je povinný mu to zabezpečiť. Tu ide o ľudský život, ktorého hodnota je nevyčísliteľná,“ povedal. Ak zamestnávateľ nezabezpečí zamestnancom spoľahlivé a bezpečné auto, vystavuje sa tým porušeniu zákona.

Potvrdil, že cesta vo frekventovanej premávke z východu Slovenska do Bratislavy je pre vodiča náročná.

Na margo auta, ktorým jazdia zamestnanci mestského úradu v Snine, povedal: „S prihliadnutím na jeho časté poruchy by som si doň osobne nesadol a kúpu nového auta schvaľujem.“

Pod časté poruchy sa podľa neho mohla podpísať údržba, ale aj spôsob jazdy. U služobných áut je podľa neho rýchlejšie opotrebovanie než u áut súkromných normálne. l Upozornil, že je možné už aj pred kúpou auta na základe rôznych štatistík vypracovať audit, z ktorého budú zrejmé budúce náklady na údržbu.

kor

Názor

Rončák: Nepresiahnuť rozumné hranice

Ivan Rončák z Transparency international Slovensko uviedol, že v minulosti vydal minister vnútra Vladimír Palko nariadenie, v ktorom stanovil hranice obstarávacej ceny pri kúpe služobných vozidiel pre regionálnu štátnu správu. Pre samosprávy takéto nariadenie neexistuje, lebo nad sebou nemajú centrálny orgán. Podľa Rončáka sa ale v tomto smere môžu samosprávy štátnou správou inšpirovať.

O tom, čo je v prípade služobného auta zbytočným luxusom a čo nie, sa dá polemizovať. Primátori z východu Slovenska, ktorí to majú do Bratislavy najďalej, majú podľa neho nárok na pohodlné auto. Ak prekonávajú dlhé cesty, mali by z auta vyjsť v takom stave, aby mohli hneď pracovať, zúčastňovať sa rôznych rokovaní a nemuseli sa po ceste dávať dokopy. Investícia tohto druhu sa podľa neho oplatí. Výbava auta by mala spĺňať objektívne potreby ľudí, ktorí budú auto používať. „Nemala by ale presiahnuť rozumné hranice,“ zdôraznil.

kor

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 145
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 901
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 684
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 469
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 920
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 582
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 198
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 780
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 090
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 363
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 44 939
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 289
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 060
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 199
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 13 633
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 608
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 090
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 363
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 44 939
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 289
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 060
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 199
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 13 633
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 608
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu