Na ostatnej členskej schôdzi humenskej pobočky Slovenskej numizmatickej spo〜ločnosti odborní pracovníci Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach predstavili život a dielo tohto umelca.
HUMENNÉ. Načasovanie prednášky o Andym Warholovi, ktorého korene siahajú do Mikovej, nebolo vôbec náhodné. Svojrázny umelec zomrel 22. februára 1987 po banálnej operácii žlčníka.
Dvadsaťpäť rokov uplynulo od jeho úmrtia, 20 rokov od založenia múzea v susedných Medzilaborciach.
Odborní pracovníci a lektorka múzea Daniela Kapráľová, Miroslav Sirík a Jarmila Suchá predstavili životnú a umeleckú dráhu Warhola. Vo svojich dielach spracúval témy kvetov, smrti, peňazí, známych osobností či kráľovien. V osemdesiatych rokoch sa objavuje jeho známy dolár.
„Peniaze boli preňho symbolom konzumu, moci, niečoho nečistého, ale aj slobody, keď ich človek má,“ povedala Kapráľová.
Svetoznámym sa stal jeho obraz 5-centového nikláku – na averze s profilom indiána a na reverze s americkým bizónom. Niklák je pre Američanov symbol.
V roku 1905 bolo v Pittsburghu otvorené prvé kino, nazvané Nickelodeon. Niklák musel divák zaplatiť v pokladni kina ako vstupné do premietacej miestnosti.
Warholovi sa pripisujú rôzne výroky o peniazoch: „Robiť umenie je ťažké, ale zarobiť peniaze, je ešte ťažšie. Ak chcem mať peniaze, tak si ich namaľujem a dostanem za ne veľa peňazí. Nie je to úžasné?“
Autor vyšiel z chudobných pomerov, a vždy túžil svojím umením peniaze zarobiť. Dnes za jeho diela platia záujemcovia závratné sumy.
„Nakupovanie je oveľa americkejšie ako rozmýšľanie,“ povedal Warhol, ktorý na otázku odkiaľ pochádza, odpovedal: „Odnikiaľ.“
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín