Podľa našich čitateľov z mäsokombinátu Mecom v Humennom odchádzajú každý mesiac zamestnanci kvôli postupnému znižovaniu stavov. Hoci podľa nich to nie je dobrý signál, spoločnosť ukončenie alebo presun výroby z Humenného dôrazne poprela. Tohto roku plánuje v podniku ďalšie investície.
HUMENNÉ. Spoločnosť Mecom group je jedným z najväčších zamestnávateľov v Humennom. Od roku 2008 je v rukách spoločnosti Penta.
„Celý minulý rok sa podnik trápil. Výroba sa znížila na úroveň spred desiatich rokov. Od jesene to pocítili aj zamestnanci, ktorých prepustili. Zrušili aj 'rozhrabku', kde sa selektovalo mäso. Myslím si, že podnik vedú ľudia, ktorí ho dovedú k pomalému útlmu výroby,“ uviedol nám náš čitateľ, bývalý zamestnanec Mecomu. Neprial si, aby sme ho menovali.
„Predtým, než nás kúpila Penta, sme pred Vianocami alebo Veľkou nocou 'nestíhali' a z podniku nonstop odchádzali naložené kamióny s výrobkami. Teraz pred Vianocami bolo jasne vidieť, že niečo nie je v poriadku. Vyrobil a vyviezol sa odtiaľ len zlomok z toho, čo predtým,“ povedal ďalší bývalý zamestnanec.
Ani on si neželal zverejniť svoje meno. Podľa ďalších nie je dobrým signálom, že holding zatvoril podnik v Maďarsku a bitúnok v Lučenci.
Mecom: Neprepúšťame
Informácií tohto druhu a otázok, čo sa deje v podniku, pribudlo aj od iných čitateľov, a preto sme sa obrátili na spoločnosť Mecom Group.
„Neprepustili sme nikoho. Nešlo o klasické prepúšťanie a rozdávanie výpovedí. S niektorými zamestnancami sme uzavreli dohodu o skončení pracovného pomeru,“ reagoval personálny koordinátor Mecom Group Miroslav Hlinčík.
Podľa jeho slov týmto spôsobom odišlo z podniku mesačne 5- 7 zamestnancov. Potvrdil informácie od našich čitateľov, že sa tak dialo od septembra do januára. Spolu teda skončil pracovný pomer dohodou približne 35 zamestnancom.
Výrobu nezatvoria ani nepresunú
Hlinčík priznal, že celosvetová kríza sa dotkla aj mäsopriemyslu. Znížený dopyt po výrobkoch logicky ovplyvňuje zníženie objemov výroby.
Podľa neho ale nejde o žiadny extrém. Znižovanie počtu stálych zamestnancov vysvetlil tým, že podnik sa snaží využívať naplno svoje kapacity. Zaviedli tiež nové zľahčujúce a urýchľujúce postupy.
„Možno to potom vnímajú zamestnanci tak, že majú menej práce,“ podotkol.
Dodal, že výroba beží a výrobky z Humenného vyvážajú okrem slovenského aj na zahraničný trh. V sezónach, ako napríklad pred Vianocami či Veľkou nocou, využívajú možnosti posilnenia stálych zamestnancov brigádnikmi. „Podniku zatvorenie ani preloženie výroby nehrozí,“ zdôraznil.
Počet súčasných zamestnancov podnik nezverejnil. Spoločnosť vlani do rekonštrukcie podniku a zefektívnenie výroby v Humennom investovala 400-tisíc eur. Tohto roku plánujú ďalšiu investíciu vo výške 500- tisíc eur.

Fakty
Hromadné prepúšťania nie sú hlásené
Vlna hromadných prepúšťaní v regióne sa začala v novembri 2008, keď v Zekone v Humennom prišlo o prácu 318 zamestnancov. Na jeseň 2009 padol Chemlon Humenné a bez práce zostalo 311 zamestnancov.
Vo februári 2009 prepustili z Unexu v Snine 200 strojárov, 60 zamestnancov muselo odísť aj z humenského Nexisu Fiberss. V lete 2009 prepúšťala nemocnica v Humennom aj Mecom Trade. O robotu prišlo 60 predavačov po celom Slovensku, vrátane Humenného.
Naposledy prepustila textilka VSK v Humennom 58 šičiek v novembri minulého roku a v Unexe Snina sa o tom, že sú nadbytoční, dozvedelo tesne pred Vianocami 80 zamestnancov.
Alena Bérešová z úradu práce v Humennom včera informovala, že úrad neprijal žiadne oznámenie o hromadnom prepúšťaní v regióne Humenného a Sniny.
Miera evidovanej nezamestnanosti v okrese Humenné dosiahla na konci januára tohto roku 17,12 percent a v okrese Snina 19,76 percent.Pre porovnanie, ku koncu septembra 2009 predstavovala miera nezamestnanosti v okrese Humenné 16,08 percenta, v okrese Snina 22,69 percenta.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín