HUMENNÉ. Humenská energetická spoločnosť (HES) zabezpečuje dodávku tepla a teplej úžitkovej vody pre humenské domácnosti i podnikateľské subjekty.
„HES nakupuje teplo v horúcej vode na prahu teplárne v Chemese a distribuuje ho primárnym potrubným rozvodom Sever, potrubným rozvodom Juh a Sokolej do 58 hlavých odovzdávacích staníc v meste. 26 z nich je vlastníctvom HES–ky. Celkove ide o 31,36 kilometra potrubia primárneho horúcovodu v meste. Z odovzdávacích staníc tepla sa horúca voda po transformácii vo výmenníkoch dostáva ďalej cez sekundárne rozvody v celkovej dĺžke 2 krát 17,67 kilometra do odovzdávacích staníc v jednotlivých bytových domoch a organizáciách. Celkový počet domových odovzdávacích staníc, ktoré spravuje spoločnosť HES, je 321,“ uviedol nedávno na tlačovej besede riaditeľ spoločnosti Ján Hudák.
Plánované opravy a odstraňovanie porúch
V roku 2006 Slovenská energetická inovačná agentúra vypracovala Koncepciu rozvoja mesta Humenné v oblasti tepelnej energetiky, ktorá bola prevzatá do územného plánu mesta.
HES zabezpečuje prevádzku hlavných a domových odovzdávacích staníc tepla, vykonáva plánované opravy a odstraňuje poruchy na potrubných rozvodoch a na technologickom zariadení staníc. Najťažšie na opravu sú poruchy na zastaraných primárnych rozvodoch, pri ktorých dochádza k veľkým stratám v teple.
Od 1. júna 2011, odkedy pôsobí Ján Hudák vo funkcii riaditeľa, ich bolo nahlásených 10. „Je to zatiaľ najviac porúch za sledované obdobie,“ hovorí.
Od 1. 6. do 31. 12. 2011 bolo na centrálny dispečing nahlásených 547 porúch a následne vykonaných hotovostných zásahov a opráv.
Opravovali sekundárne rozvody
V minulom roku sa HES zamerala na rekonštrukciu sekundárnych rozvodov na Sídlisku III.
„Vymenili sme vyše 3 500 metrov zastaraného potrubia za predizolované. Zrealizovali sme nové tepelné prípojky pre ubytovňu Kukučínova, vymenili sme sekundárne rozvody v časti okruhu E1 na Sídlisku pod Sokolejom na ulici Čsl. armády, zrekonštruovali sme časť sekundárnych rozvodov výmenníkovej stanice č. 22 na Kukorelliho ulici, uviedli sme do prevádzky výmenníkovú stanicu v bývalom Zekone a zriadili nové elektrické prípojky pre výmenníkové stanice v školách Lesná, Kudlovská a Švermova,“ doplnil riaditeľ Hudák.
Doposiaľ vymenili len 2,5 kilometra primárnych rozvodov, čo je asi len 8 percent z ich celkovej dĺžky. V sekundárnych rozvodoch už bolo vymenených 21 kilometrov, čo je asi 60 percent.
Čo v tomto roku
Stopercentné je vybudovanie domových odovzdávacích staníc.
„Momentálna situácia si však vyžiadala potrebu vybudovať ešte ďalšie nové domové odovzdávacie stanice a to pre budovu bývalého kina, pre stredisko sociálnych služieb na Ulici čsl. armády, pre detskú polikliniku, špeciálnu školu a na Kukučínovej ul. Toto máme v pláne na rok 2012,“ dodal.
V tomto roku spoločnosť uvažuje tiež o vypracovaní projektovej dokumentácie na výmenu primárneho rozvodu tepla na Sídlisku pod Sokolejom. Na tento horúcovod plánuje osadiť regulátor diferenčného tlaku a merače tepla na výstupe z teplárne a v šachte priamo na sídlisku.
„Stanovili by sme mieru strát na tomto rozvode a podľa toho by sme sa rozhodli, či pôjdeme do rekonštrukcie. Je náročná na financie. Potrubné rozvody boli plánované na vyššie počty obyvateľov. Sú predimenzované a vznikajú nám nadnormatívne straty. Ak sa nám podarí v tomto roku dokončiť aj rekonštrukciu sekundárnych rozvodov EB3 a EB5, potom by celé Sídlisko III malo už všetky potrubné rozvody vymenené za predizolované,“ uviedol Hudák.
Objem strát zostáva
„Na jednej strane veľkosť strát znižujeme výmenou starého skorodovaného potrubia za predizolované. Ale na druhej strane klesá objem predaného tepla. Z tohto dôvodu objem strát sa nám adekvátne neznižuje. V roku 2008 boli celkové straty vyčíslené na 21 percent, v roku 2011 očakávame 19,5 percenta. Pre porovnanie, v roku 2008 bol nákup tepla 134 000 MWh, v minulom roku 125 000,“ vysvetlil Hudák.Po zrealizovaní investičných akcií v tomto roku by mali vypadnúť nadnormatívne straty. „Investičné akcie realizujeme od roku 2008. V súčasnosti sme asi na úrovni 35 percent celkového balíka opatrení, ktoré odporučila agentúra v roku 2006. Ročne by sme potrebovali do investícií dať od 500–tisíc do 1,2 milióna eur, minimálne 700 – 800–tisíc,“ doplnil František Chvostaľ, podpredseda predstavenstva spoločnosti Chemes, ktorá teplo vyrába.
jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín