Rudenko Myslovič je učiteľ zemepisu a telesnej výchovy v Šúre. Je trénerom hádzanárov a prísnym zástancom dodržiavania pravidiel. Rudenko je polhodinové verejné čítanie diela vo Vihorlatskej knižnici každý deň od tretej popoludní.
HUMENNÉ. Kniha sa stane plnohodnotným dielom až vtedy, keď si ju niekto prečíta. Keď svet v nej ožije v predstavách čitateľa. Táto parafráza myšlienky Stanislava Rakúsa bola leitmotívom minulotýždňových stretávaní sa so spisovateľom Milanom Zelinkom a jeho dielom vo Vihorlatskej knižnici v Humennom.
Najprv to bolo slávnostné uvedenie knihy Rudenko do života. Krstný otec, aj keď vlastne nechýbala ani krstná mama, priniesol víno z rodného kraja spisovateľa a opatrne ním Rudenka polial. Mama potom doniesla na stôl tortu s Rudenkovým menom, ktorú krstný otec rozkrájal a rozdal. Medzitým kvety, otázky a odpovede. A na stole rozvoniavali „čeregy“ pani Zelinkovej, ktoré napiekla vo fašiangovom období na papínsky spôsob. Boli mäkké a sladké. A každý si mohol do šálky naliať teplého čaju, aby sa mu lepšie počúvalo.
A aby sme nezabudli – krstný otec bol Mikuláš Babej, dlhoročný učiteľ telesnej výchovy a tréner žiackych basketbalistov v Humennom. Krstná mama je jeho manželka Daniela, dlhoročná učiteľka slovenského jazyka a literatúry na Obchodnej akadémii v Humennom. „Na knihe Rudenko som mohla žiakom ukázať všetko, čo sa učíme,“ povedala.
Čítanie až do konca
Na druhý deň popoludní sa čítalo. Od tretej do pol štvrtej. „Čítači“ si posadali do kresiel, knihovníčky priniesli knihu a minerálku pre prípad, že by čítajúcim vyschlo v krku. Prečítali sa tri kapitoly. A Rudenko začal ožívať. A čítať sa bude zajtra, pozajtra, popozajtra ... až do prečítania celej knihy. Výborný nápad!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín