Nazdávate sa, že priezvisko, ktoré ste spolu s génmi získali od rodičov, je hanlivé? Že by vám jeho zmena pomohla získať ak už nie lepšie postavenie v spoločnosti, tak aspoň sebavedomie? Pripravte si tri eurá a zájdite na obvodný úrad.
HUMENNÉ. Odbor všeobecnej vnútornej správy na Obvodnom úrade v Humennom vydal v minulom roku 23 rozhodnutí týkajúcich sa zmeny mena a priezviska. Hanlivé priezviská tvoria malé percento a vyskytujú sa sporadicky. Za ostatné obdobie ich odbor riešil dvakrát.
Žiadosti sa väčšinou týkajú zmeny priezviska žien a detí po rozvode. Otvorenie sveta prinieslo prípady, keď ženy v zahraničí porodia dieťa, ktoré nesie meno biologického otca, hoci partneri nežijú v manželskom zväzku.
Po návrate na Slovensko cudzokrajné priezvisko, ktoré dieťa nadobudlo, nevyhovuje slovenským podmienkam.
„Riešili sme prípad, keď matka porodila dieťa vo Švajčiarsku a dostalo priezvisko po talianskom otcovi. Po návrate na Slovensko žiadala matka zmeniť priezvisko dieťaťa na svoje,“ hovorí Mária Doničová, dlhoročná pracovníčka úseku matrík.
Na vzostupe sú podľa nej prípady, keď o zmenu priezviska dieťaťa žiada osoba, ktorá ho má v pestúnskej starostlivosti.
Tabuľky neexistujú
Hanlivé priezviská sú z iného súdka.
„Niekedy ani tak nejde o hanlivé priezvisko. Je v tom skôr osobný dôvod, či dokonca vypočítavosť,“ hovorí Ján Sental, vedúci odboru všeobecnej vnútornej správy.
Kým totiž za zmenu hanlivého priezviska zaplatíte správny poplatok vo výške tri eurá, za zmenu priezviska, ak má na to klient dôvody hodné osobitného zreteľa, až 99,50 eura.
Pojem hodný osobitného zreteľa nie je presne definovaný. „Je to neurčitý právny pojem. Každý prípad posudzujeme jednotlivo. Nijaké tabuľky neexistujú,“ vysvetľuje Ján Sental.
V prípade hanlivého priezviska sa pracovníci úradu obracajú aj na odborníkov z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied.
„Stanovisko jazykovedcov má odporúčací charakter, my ako správny orgán vydávame rozhodnutie. Pomáha hlavne v prípade, keď priezvisko za hanlivé pokladá len jeho nositeľ. Ide napríklad o priezviská zvieracieho typu, ktoré sú u nás bežné. Je to na individuálnom posúdení v súlade s právnymi predpismi,“ zdôrazňuje Sental.
Zmena pomáha
V zásade sa úradníci snažia žiadateľom vyhovieť. „S klientmi komunikujeme. Žiadame ich o vysvetlenie a odôvodnenie ich žiadosti,“ hovorí Sental.
„V ústrety sa snažíme vyjsť všetkým žiadateľom, ale len v medziach zákona,“ dopĺňa Mária Doničová.
Za roky práce sa stretla so všelijakými prípadmi i so žiadosťou zaplatiť správny poplatok na splátky. „Mali sme prípad, keď syn požiadal o zmenu priezviska, lebo otec bol odsúdený a matka bola sociálny prípad. Syn nechcel nosiť ich priezvisko,“ hovorí.
O informáciu prišiel žiadať aj otec, ktorý chcel pre syna zmenu priezviska z dôvodu príslušnosti k národnostnej menšine. Vraj mu priezvisko prekážalo pri hľadaní práce.
„Niekomu zmena priezviska v živote pomôže. Napríklad získať sebavedomie. Mali sme žiadateľa, ktorý vyvíjal podnikateľské aktivity v zahraničí a pre zmenu priezviska sa rozhodol preto, že v cudzej krajine jeho priezvisko malo pejoratívny význam, znevýhodňovalo ho a spochybňovalo jeho dôveryhodnosť. Aj on mal na zmenu priezviska dôvody hodné osobitného zreteľa, ktoré ale dokázal aj vyšpecifikovať. Vyhoveli sme mu,“ uzavrela Doničová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín