Predsedníčka vlády Iveta Radičová (SDKÚ) predvčerom rozhodla, že ministerstvo obrany umožní sociálne najslabším obyvateľom zadarmo zbierať haluzinu vo vojenských lesoch. Pomoc v silných mrazoch má však háčik – lesy sú od tých, ktorí drevo potrebujú, ďaleko. Ak by tam aj prišli, pod snehom ho ani neuvidia.
ZEMPLÍN. Ministerstvo obrany pre dlhotrvajúce silné mrazy začalo pomáhať postihnutým obyvateľom.
Jednou z foriem pomoci je aj možnosť zadarmo si nazbierať odpadové drevo vo vojenských lesoch vo Vojenskom obvode Valaškovce vo Vihorlatských vrchoch.
Rezort obrany predvčerom informoval, že v týchto mrazivých dňoch umožnil vo vojenských lesoch zber haluziny bez poplatku: „Ide o pomoc najmä sociálne najslabším skupinám obyvateľstva, keď si občania na základe povolenia lesníka môžu pozbierať odpadové drevo - haluzinu s priemerom menším ako sedem centimetrov.“
V osadách drevo chýba, sú však ďaleko od lesa
Predseda Združenia miest a obcí južného Zemplína Ján Hvozdík (Smer) hovorí, že najslabšie sociálne skupiny obyvateľov žijú hlavne v osadách. „U nás v Parchovanoch žije v osade 350 ľudí,“ povedal.
Potvrdil, že dreva na kúrenie je v nich málo. „Ak by aj ľudia chceli odpadové drevo v lese zbierať, do vojenských lesov je to od nás skoro 60 kilometrov. Neviem si predstaviť, akým spôsobom by sme im pomohli s dopravou. Peniaze na to obec nemá. Aj do štátnych lesov je to od nás ďaleko,“ podotkol.
Rovnaký názor má aj starosta obce Drahňov v okrese Michalovce Tibor Jasovský (nez.) V osade žije 70 rodín, ktorým by sa drevo zišlo.
„Netuším, ako by sa do lesov od nás sami dostali. Okrem toho, teraz je tam sneh. Ak by sa niečo stalo, neviem, kto by za nich niesol zodpovednosť. Myslím si, že s organizovaním nejakého hromadného zberu treba byť preto opatrný,“ povedal.
Drevo je pod snehom
Marián Hojdan, vedúci oddelenia lesnej výroby odštepného závodu Vojenských lesov a mejtkov SR v Kamenici nad Cirochou povedal, že obyvateľom radi vyjdú v ústrety.
Podmienkou je prísť na lesnú správu, požiadať o povolenie a zároveň bezplatné jednorazové povolenie vstupu do vojenského obvodu. Upozornil však na to, že odpadové drevo do hrúbky 7 centimetrov je drevo ležiace na zemi.
„Momentálne ho v lesoch prikrýva 30– až 50–centimetrová vrstva snehu, takže sa k nemu prakticky nedá dostať ani v nižších polohách,“ povedal.
Potvrdil to aj miestny horár Jozef Sninčák. „Do vyšších polôh sa dostať nedá, cesty sú nezjazdné. Teraz tu vlastne ani nie je šanca drevo si nachystať,“ dodal.
Hojdan povedal, že ich zamestnanci však v prípade záujmu do terénu s ľuďmi pôjdu. „Privítali by sme, ak by zber organizovali obce.“ Zdôraznil, že jednoduchšie, ako sa dostať k drevu v lesoch, je kúpiť si od nich odpadové drevo za ich režijné náklady.
V regióne okresu Humenné a Michalovce môžu obyvatelia o palivové drevo požiadať na Lesnej správe Kamienka a Lesnej správe Jovsa.
Ako na to
Kto može žiadať o peniaze na drevo?
Daniela Šulcová z ministerstva práce včera informovala, že úrady práce s obcami vypracujú zoznamy rodín, ktoré akútne potrebujú palivové drevo. „Pôjde o tých ľudí, ktorí sa nachádzajú v stave hmotnej núdze,“ povedala. „Úrady zabezpečia vyplnenie žiadostí o dotáciu v spolupráci a so súhlasom žiadateľa aby dotácia bola poskytnutá priamo na účet obecného úradu, ktorý zabezpečí kúpu palivového dreva po dohode so Štátnymi lesmi,“ vysvetlila. l Dotáciu v maximálnej výške 200 eur poskytnú po predložení čestného vyhlásenia žiadateľa, že má vysporiadané vzťahy so štátnym rozpočtom. Žiadne iné doklady nie sú potrebné. „Prepravu dreva ku konkrétnej rodine zabezpečí samospráva. Preto treba kontaktovať starostu,“ dodala.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín