Územný spolok Slovenského Červeného kríža v Humennom zorganizoval minulý utorok kurz prvej pomoci pre učiteľky materských škôl z Humenského a Medzilaborského okresu, ktoré majú v svojich materských organizáciách na starosti zdravotnícku prípravu. Celodenné školenie obsahovalo okrem teoretickej časti aj praktické ukážky podávania prvej pomoci. Niektoré učiteľky si ju už v školách vyskúšali naživo.
HUMENNÉ. Učiteľky materských škôl si uplynulý utorok zopakovali svoje znalosti z podávania prvej pomoci. Na pravidelné školenie Územného spolku SČK ich do Humenného prišli takmer dve desiatky z Humenského a Medzilaborského okresu.
Učiteľky materských škôl majú v školách na starosti zdravotnícku prípravu a s deťmi pracujú na zdravotníckom projekte pre predškolákov Evička nám ochorela. „Tieto školenia robíme pre laikov s cieľom, aby sa zdokonaľovali v podávaní prvej pomoci,“ uviedla lektorka – dobrovoľníčka Emília Harmaňošová.
Školenie trvá 6 až 8 hodín. „V teoretickej časti rozoberáme, čo je prvá pomoc. Je veľmi dôležitá, lebo laici ju poskytujú do príchodu odbornej pomoci a prvé minúty sú často rozhodujúce pri úrazoch, nehodách a život ohrozujúcich stavoch,“ hovorí. Srdcové zlyhanie, porážka, krvácanie, dusenie, úrazy a to všetko so zameraním na deti – tvorilo obsah teórie.
Na figurínach si učiteľky vyskúšali oživovanie, precvičili si obväzovú techniku. „Okrem známej figuríny nazvanej Charlie máme aj nové recusci baby. Bábätko sme zatiaľ ešte nepomenovali,“ informuje Harmaňošová.
„Táto činnosť nezriedka prispieva k posilňovaniu sebaúcty, sebadôvery tých, ktorí túto činnosť vykonávajú. Máme z toho aj my dobrý pocit, že niečo odovzdávame iným.“
Vedomosti si vyskúšala v praxi
Diana Koscelníková z Materskej školy v osade Podskalka si školenie pochvaľuje.
„Po odbornej stránke je pre mňa prínosom. Máme tu k dispozícii rôzne pomôcky, všetko si môžeme vyskúšať. V škole sme zatiaľ, vďakabohu, nemali vážnejší úraz, ale v každodennom živote sme svedkami všeličoho. Nedávno som sa sama stala nechtiac účastníčkou dopravnej nehody.“
„Čím častejšie sa školenie opakuje, tým lepšie. Aspoň si upevníme naučené,“ hovorí Jana Zborajová z MŠ na Štefánikovej ulici v Humennom. „Ešte som sa do takej situácie nedostala, ale myslím si, že v prípade potreby by som vedela, čo treba robiť,“ dodáva.
Emília Jakubová z MŠ v Hažíne nad Cirochou chodí na školenia pravidelne a vidí v nich veľký prínos „Teoreticky si môžeme o prvej pomoci prečítať, ale tu si ju môžeme prakticky vyskúšať. V materskej škole sme mali prípad, keď chlapček preskakoval potok, spadol a rozbil si hlavu, tak som ako učiteľka využila svoje znalosti z prvej pomoci. Urobila som všetko potrebné,“ hovorí.
„Myslím si, že pre deti je prínosom program Evička nám ochorela. Deti to baví, hrajú sa na zdravotníkov, na sestričky, ošetrujú, precvičujú si obväzovú techniku.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín