Riaditeľ mestského kultúrneho a osvetového strediska v Snine varuje, že digitalizácia kina je nevyhnutná a rozhodne o jeho existencii.
SNINA. Daniel Andráško, riaditeľ Mestského kultúrneho a osvetového strediska (MSKOS) v Snine, požiadal poslancov o schválenie peňazí na digitalizáciu kina Centrum. Tvrdí, že je nevyhnutná.
„Filmy na 35–milimetrovom filmovom páse sa už netočia. Z distribútorských spoločností ich na Slovensku ponúka už len jedna. Takýchto filmov bude čoraz menej a nedigitalizované kiná sa o ne budú biť. Na Slovensku sú z jedného filmu len po tri - štyri kópie. K nám prichádzajú tri mesiace po premiére v Bratislave. Doteraz sme mesačne premietali minimálne 12 filmov, no na marec máme objednané len tri, pretože nie sú,“ povedal.
Podľa neho distribútori avizujú, že premiérové filmy už budú výlučne na digitálnych nosičoch.
Možnosť získať dotáciu
Podľa poslanca Jaroslava Regeca (SDKÚ–DS) je v Snine záujem o kino malý.
Andráško to vidí inak: „Vlani bolo v kine 5-tisíc návštevníkov. Ak ponúkame kvalitný film, je oň záujem.“
Tvrdí, že v iných mestách sa po digitalizácii zvýšila návštevnosť až o sto percent. Upozornil, že kino v Snine potrebuje aj ozvučenie - dolby systém. Je podmienkou digitalizácie a jeho cenu odhaduje na 25-tisíc eur.
Predbežný rozpočet na digitalizáciu je spolu 164 700 eur. Na dolby systém a digitalizáciu 2D treba asi 130–tisíc, z toho je možné požiadať o 35-tisíc eur Audiovizuálny fond.
„Po digitalizácii ponúkneme premiéru v rovnakom čase ako multiplexové kiná a 3D technológiu môžeme doinštalovať neskôr,“ dodal.
Andráško poslancom navrhol, aby schválili spolufinancovanie projektu digitalizácie s tým, že mesto požiada o dotáciu Audiovizuálny fond. Od neho je možné získať maximálne 50 percent nákladov.
Jednou z podmienok je ale Dolby systém. Projekty je možné predložiť len do polovice marca, júna a septembra.
„Ak do roku 2013 neurobíme zásadné kroky, tak prídeme o kino,“ zdôraznil.
Pre a proti
„Naozaj chceme dávať také veľké sumy do digitalizácie, keď o kino nie je záujem a my nemáme peňazí na rozdávanie?“ spýtal sa Regec.
„Bola by škoda zrušiť kino,“ reagoval primátor Štefan Milovčík (nez.)
„Podľa mňa by malo mesto spolufinancovať projekt,“ povedal Jaroslav Koco (nez.)
Poslanci návrh digitalizácie zatiaľ nepodporili. Andráško bude na poslancov apelovať aj ďalej: „Prvý raz v Snine premietli film v roku 1928. Snina si nezaslúži, aby nemala kino.“
Digitalizácia kín v hornom Zemplíne
V septembri minulého roku humenskí poslanci podporili spolufinancovanie digitalizácie kina. Je to 50 percent z celkových výdavkov na projekt, čo znamená 90-tisíc eur. O dotáciu na projekt požiadalo mesto Audiovizuálny fond a ten ju schválil.
Poslanci v Medzilaborciach sa doteraz digitalizáciou kina nezaoberali. Ľubica Dribňáková za samosprávu mesta potvrdila, že sa ňou zaoberať budú, no všetko závisí od finančných nákladov a možností mesta.
kor
Anketa
Názory Sninčanov
Ľuboš Tišliar, 18 rokov, Snina: „Do kina chodím veľmi málo. Tak raz ročne, aj to keď sa dohodneme v partii. Technická úroveň premietaných filmov sa mi zdá dosť nízka. Nie tak vo zvuku, ako v obraze. Ak by bolo kino digitalizované, určite by som chodil častejšie. Verím tomu, že aj veľa iných mladých ľudí.“
Miroslava Pidová, 21 rokov, Snina: „Naposledy som bola pred mesiacom na slovenský film Love. V Snine premietajú dosť málo filmov, ak si nejaký s priateľmi vyhliadneme, tak naň ideme aj do Humenného alebo až do Košíc. Ak by bolo kino digitalizované a premietali by v ňom častejšie, chodila by som doň častejšie aj ja.“
Jakub Čop, 18 rokov, Snina: „Ja chodím do kina len na základe recenzií filmov a keď mi ich niekto odporučí. Ak neviem o filme nič, tak to kino môže byť aj zo zlata, aj tak doň nepôjdem.“
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín