Na humenskom magistráte si nedávno prevzal cenu Anjel mesta a prezradil svoj sen – postaviť v rodisku kaplnku a zasvätiť ju svojmu patrónovi svätému Mikulášovi.
HUMENNÉ. Cenu Anjel mesta Humenné v podobe sošky dostal oslávenec od primátorky Jany Vaľovej (Smer–SD) za „šírenie dobrej zvesti a pomoc ľuďom“.
Maliar, sochár, monumentalista, filozof, ilustrátor a reštaurátor Mikuláš Klimčák od päťdesiatych rokov minulého storočia žije a tvorí v Bratislave. Rodisko nosí v srdci.
„Každý má rád miesto a mesto, kde sa narodil. Tu som prežil detstvo, vychodil základné školy. Dúfam, že nájdeme viac príležitostí, aby sme sa v budúcnosti stretávali aj prostredníctvom mojej tvorby,“ povedal na nedávnom stretnutí.
Hoci sa plánované aktivity postaviť v rodisku galériu majstra Klimčáka, ktorá by zhromažďovala a uchovávala jeho dielo pre budúce generácie, neuskutočnili, umelec má ešte smelé plány.
„Mám jednu tajnú myšlienku – urobiť tu kaplnku svätému Mikulášovi. Pre parlament v Bratislave by som chcel urobiť obelisk. Parížania majú obelisk, Pražania tiež. Ja by som chcel slovanský obelisk, pamiatku na svätcov Cyrila a Metoda, na hlaholiku,“ upresnil.
Pred päťdesiatimi rokmi
Práve tejto kapitole našich dejín zasvätil umelec podstatnú časť svojej tvorby.
„Presne v roku 1963 sme si pripomínali 1 100. výročie príchodu Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. Vtedy som čítal v novinách, že sa v Brne pripravuje veľká archeologická výstava. Prihlásil som sa tam. Povedali mi, že nemajú obrazy, len vykopávky – zbrane, pôdorysy kostolov, nejaké písomnosti. Navštívili ma archeológovia, prišli sa pozrieť, čím sa zaoberám. Tak sme sa dohovorili a mal som výstavu. Potom neskôr sa táto moja myšlienka realizovala aj ako gobelín, ktorý sa doteraz nachádza na Bratislavskom hrade. Potom táto výstava putovala do Nitry a po celom Slovensku,“ zaspomínal si umelec.
Na budúci rok sa pripravuje veľkolepá oslava 1 150. výročia byzantskej misie vierozvestcov na Veľkej Morave. Mikuláš Klimčák nebude stáť bokom. „Tvorba ma drží. Stále mám nové nápady, návrhy,“ hovorí.
Misia slovenských detí
Humenčania sa s dielom majstra Klimčáka môžu stretnúť v kostole Všetkých svätých, kde môžu obdivovať nádherné vitrážové okná v chráme Zosnutia Presvätej Bohorodičky i v sakrálnej expozícii múzea, kde sú jeho ikony. Vihorlatské osvetové stredisko pripravilo sedem ročníkov projektu Proglas.
Okrem súťažných výstav detských prác, inšpirovaných tvorbou majstra Klimčáka s celoslovenskou pôsobnosťou, sa konali aj tvorivé dielne. Prvý ročník sa uskutočnil na umelcove osemdesiatiny, posledný v roku 2009.
Cenu Mikuláša Klimčáka – bohato ilustrovaný Proglas v koženej väzbe - udeľoval majster pedagógovi za mimoriadny prínos. Ako povedala autorka projektu Mária Mišková, zámerom je v jubilejnom roku byzantskej misie zorganizovať putovnú výstavu najlepších prác z Proglasu.
„Putovala by po všetkých krajinách, v ktorých pôsobili Metodovi žiaci. Bola by to taká misia slovenských detí,“ povedala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín