HUMENNÉ. www.po-kraj.sk a postupne cez ikony „samosprava / ocenenia PSK / najúspešnejší športovci PSK / 2011“ dostanete možnosť hlasovať.
Do 5. januára 2012, každý deň iba raz (vybrať si možno jednotlivca alebo kolektív). Z nášho regiónu horného Zemplína sú v ponuke: Bolotnyuk Mykola (zápasenie, ZK Vihorlat Snina), Javorčík Milan (volejbal, ŠK Chemes Humenné), Levický Filip (plávanie, PK Chemes Humenné), Pažúr Miroslav ml. (Musher club Humenné), ŠK Chemes Humenné (volejbal, muži), ZK Vihorlat Snina (zápasenie, muži).... Priblížme si teda adeptov na športové ocenenia PSK za rok 2011 z regiónu spod Vihorlatu.
Mykola Bolotnyuk (ZK Vihorlat Snina)
Rodák z ukrajinskej dedinky Zdobnica v Rivnenskej oblasti už tretiu sezónu v zápasení obhajuje farby ZK Vihorlat Snina, od jesene sa stal ziskom nášho občianstva už aj naturalizovaným Slovákom. „Vo svojej kategórii do 60 kg nemá na Slovensku konkurenciu. Potvrdil to nielen na turnajoch, ktoré viedli k titulu pre ZK Vihorlat Snina, ale aj ziskom zlatej medaily na majstrovstvách Slovenska jednotlivcov. O jeho kvalite jasne hovorí fakt, že súperi proti nemu nezískali ani jediný technický bod. Vyhral vždy na nulu alebo lopatkami. Je slovenskou jednotkou s výhľadom účasti na olympiáde v Londýne 2012. Správaním a výkonmi je veľkým vzorom pre mladých sninských zápasníkov,“ dodal Erik Cap, tréner ZK Vihorlat Snina. Kategória: jednotlivci – seniori.
Milan Javorčík (ŠK Chemes Humenné)
Odchovanec revúckeho volejbalu hrával pár sezón v Prešove, počnúc súťažným ročníkom 2008/2009 prišiel volejbalovo pod Vihorlat. V uplynulej sezóne bol ťahúňom. „Po bitke je každý generál, no myslím si, že ak by Milan Javorčík finálovú sériu hral, nedopadla by tak, ako sa stalo. Dostal sa do výbornej formy, jeho súhra s nahrávačom Sukochevom bola takmer dokonalá, útočne náš tím ťahal. Nešťastný výron členka v semifinále ho však už v boji o titul na palubovku nepustil. Aj taký vie byť volejbal,“ dodal Richard Vlkolinský, tréner. Kategória: jednotlivci – seniori.
Filip Levický (PK Chemes Humenné)
Humenskí plavci si v ostatných rokoch spravili veľmi dobré meno. Smelo možno povedať, že výsledkami sa zaradili medzi najúspešnejšie športové odvetvie v regióne, ba možno konštatovať, že s volejbalom sú absolútnou humenskou špičkou. Kredit mokrého športu dvíhali v uplynulom roku 2011 nielen majstrovské tituly, či medaily zo slovenského šampionátu, ale aj mnoho pozícií na stupňoch víťazov v pretekoch doma i za hranicami Slovenska. „Filipa poznám už šesť rokov, trénujem ho štyri a pol roka. Typ poctivého športovca, veľký dráč, prísny pri plnení tréningových dávok. S ďalšími chlapcami vytvorili skvelú partiu, ktorá momentálne Plavecký klub Chemes Humenné ťahá. Teší ma, že plávanie je v humenskom meradle športu v popredí, je zárukou kvalitnej značky,“ konštatoval Marián Tomahogh, tréner a predseda klubu. Filip Levický získal titul majstra Slovenska na trati 200 metrov motýlik, pričom striebornému plavcovi nadelil osem sekúnd, čo hovorí samo za seba. V tejto disciplíne nepozná premožiteľa celé tri roky. Celkovo je už osemnásobným majstrom Slovenska. Kategória: jednotlivci – žiaci.
Miroslav Pažur ml. (Musher club Humenné)
Najväčšie svetové preteky psích záprahov čistokrvných plemien severského pôvodu (aljašský malamut, grónsky pes, sibírsky husky a samojed) sa v roku 2011 konali v slovenskom známom lyžiarskom stredisku Donovaly pod hlavičkou „X. majstrovstvá sveta F.I.S.T.C. v šprinte“. Boli to zablatené majstrovstvá sveta, sneh bol iba priamo na tratiach, pričom bol sústavne navážaný nákladnými autami a striekaný snežnými delami. Zároveň to však bol šampionát, ktorého sa zúčastnilo historicky najviac pretekárov, konkrétne musheri zo 16 krajín, medzi nimi aj štrnásť pretekárov zo Slovenska a najmä dvaja mladí Humenčania - Miroslav Pažur ml. (kategória D 1 - dvaja psi), Lukáš Packo (kategória C 1 - štyria psi). Obaja sa nebojácne postavili na „ľadový koridor“, ktorý sa postaral o množstvo úrazov či kolízií, no nástrahy trate zvládli bravúrne vo všetkých troch kolách. A bolo k čomu gratulovať. V juniorskej kategórii Miroslav Pažúr ml. striebro (L. Packo bronz). Pozícia dvojice humenských medailistov je vo svetovej konkurencii výborná, potvrdzuje, že príprava márna nebola, seba i psov mali natrénovaných skvele. V prípade Miroslava Pažura ml. je to ďalšia medaila zo šampionátu. Tentoraz svetového, pred rokom to bolo európske striebro a pochváliť sa môže aj viacerými kovmi z majstrovstiev Slovenska, čím iba nasleduje šľapaje úspechov svojho otca, tiež Miroslava. Kategória: jednotlivci – juniori.
ŠK Chemes Humenné (volejbal, muži)
Zverenci trénera Richarda Vlkolinského v uplynulej sezóne pôsobili na štyroch frontoch. Medzinárodne v Stredoeurópskej lige (MEVZA) a GMI Capital Challenge Cupe, doma v Slovenskom pohári a extralige. Ziskom pohárovej trofeje sa pribalil účasťou aj Československý pohár. Vopred stanovené méty boli štyri, po splnení jednej sa vynorila aj piata. Uplynulá sezóna teda bola pre chemesákov riadne nabitá. „Ambície sme mali vysoké. Postup v Challenge Cupe sa síce nepodaril, no v MEVZE sme až do posledných kôl mali reálnu šancu historicky po prvýkrát dostať sa do Final four tejto súťaže. Až dve nešťastné domáce prehry s Anhovom a Kaštelou posunuli medzi štvorku práve Chorvátov. Slovenský pohár nám vyšiel na sto percent. Aj keď sme mali v kádri maródku, rivala z VKP Bratislava sme po excelentnom výkone porazili. Následne nám tento úspech ponúkol možnosť hrať finále Československého pohára. Na účastníka Ligy majstrov, Jihostroj České Budějovice, sme nestačili. Súčasne s bojmi o postup do Final four MEVZY sme zvládli nadstavbu i play-off extraligy, postúpili sme do finále. V ňom tentoraz uspel VKP Bratislava,“ konštatoval kouč chemesákov. ŠK Chemes Humenné tak aj v šiestej sezóne po sebe získal extraligový kov, post vicemajstra Slovenska stanovil klubovú seniorskú bilanciu medailí na dve zlaté, tri strieborné a jeden bronz.
ZK Vihorlat Snina (zápasenie, muži)
Sninské športové odvetvie už dlhodobo pevne zastupujú aj drsní muži na žinenke. Smelo možno povedať, že Snina je jednou z bášt slovenského zápasenia, zameraná na voľný štýl. Historických úspechov je mnoho, najčerstvejším je zisk titulu majstra Slovenska družstiev mužov, o ktorom sa rozhodlo na záverečnom turnaji 3. decembra v Košiciach. Pre ZK Vihorlat Snina to bol zisk historicky druhej zlatej medaily, radosť zo zisku titulu oslávili po piatich rokoch. „Vystúpali sme na najvyššiu slovenskú zápasnícku métu, čím sa splnili naše zámery a zrealizovalo prekvapenie pre našich fanúšikov. Nešli sme s bubnom na zajace, nemali smelé vyhlásenia, skôr sme chceli našich súperov v Košiciach a Bratislave prekvapiť. A to sa nám aj podarilo. Pred posledným štvrtým turnajom sme mali náskok dvanástich bodov, čo napokon na zisk zlata aj stačilo. Káder tvorili naši odchovanci, ako aj ukrajinskí borci, pričom Mykola Bolotnyuk už má aj slovenské občianstvo, takže je naším Sninčanom. Zisk titulu je pre nás veľkou výzvou v ďalšej práci, motiváciou pre našich mladých odchovancov, popularita a meno sninského zápasenia je opäť vyššie,“ konštatoval Jaroslav Zaremba, prezident Zápasníckeho klubu Vihorlat Snina.
Aj humenský laureát
Najúspešnejším športovcom Prešovského samosprávneho kraja za posledné dva roky sa stal hádzanár Alexander Radčenko z Tatrana Prešov, taktiež dve víťazstvá má na konte aj bežec na lyžiach Martin Bajčičák (ŠKP Štrbské Pleso), a to konkrétne z rokov 2005 a 2006. Medzi laureátov však patrí aj nohejbalista Marek Tomčišák (ŠK Laborec NK Humenné), ktorý zvíťazil v ankete za rok 2004. K oceneným jednotlivcom humenského športového zázemia z minulosti patria Fero Kasanič (box), Roman Ondrušek, Miroslav Jakubov, či Milan Hriňák (volejbal), Ľubo Kondis (cyklistika). Špeciálne ocenenia získali aj paralympionici Julo Hutka (atletika) a Marián Baláž (beh na lyžiach). Medzi najúspešnejšie kolektívy tradične patria humenskí volejbalisti či sninskí zápasníci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín