HUMENNÉ. V dňoch 16. až 18. decembra 2011 sa kompletná slovenská plavecká špička stretla na vrcholnom podujatí plaveckého roka 2011, na zimných majstrovstvách Slovenska v plávaní jednotlivcov v krátkom 25–metrovom bazéne. Miestenku na tento šampionát si mohlo vybojovať len 24 najrýchlejších plavcov z každej kategórie.
Perfektná bilancia
Teší fakt, že medzi touto špičkou nechýbal ani poltucet plavcov Plaveckého klubu Chemes Humenné pod vedením trénera Mariána Tomahogha. Pridáme fakty, ktoré znova menili dejiny v 27-ročnej histórii nášho klubu: 6 pretekárov, 39 štartov, 26 osobných rekordov, 11 medailí a z toho 5 titulov „Majster Slovenskej republiky“, to všetko sú čísla, ktoré hovoria za všetko.
Najlepší z najlepších
Suverénnym lídrom kategórie štrnásťročných žiakov sa stal Filip Levický, ktorý si v siedmich štartoch dokázal kvalitnými časmi vyplávať štyri tituly majstra republiky a v celkovej medailovej bilancii šampionátu sa bez rozdielu kategórií so ziskom štyroch zlatých a jednej striebornej medaily zaradil na 13. miesto. Svoje ťaženie začal výborným štartom na 100 m motýlik, kde si v čase 1:04,14 min. vyplával svoj premiérový titul v tejto disciplíne. Na medailu si trúfal aj na 200 m polohové preteky, čo sa aj napokon potvrdilo a zlepšením osobného maxima o takmer 6 sekúnd získal druhý titul. Svoju univerzálnosť ukázal aj v najkratšom šprinte na 50 m voľným spôsobom, kde mu zlato ušlo o 23 stotín sekundy a získal striebornú medailu. Tri roky nepozná na Slovensku porážku v najťažšej disciplíne 200 m motýlik a prognózy ukazovali, že by sa to mohlo minimálne jednému súperovi konečne podariť, no opak bol pravdou a s pohodlným náskokom takmer 10 sekúnd si v novom osobnom maxime vyplával svoj siedmy individuálny titul v kariére. V psychickej pohode si v posledný deň majstrovstiev šiel v kráľovskej disciplíne na 100 m voľným spôsobom vylepšiť svoju siedmu priečku v slovenských tabuľkách, no znovu sa mu podaril husársky kúsok, keď šokoval svojich súperov a časom 58,71 sek. si vybojoval štvrtý titul na tomto podujatí v rade. Týmto Filip zavŕšil svoju žiacku kategóriu na vrcholných podujatiach s úctyhodnou bilanciou ziskom ôsmich titulov majstra republiky, rovnakým počtom strieborných a šiestich bronzových medailí, čo sa určite zapíše zlatými písmenami do histórie humenského plávania.
Už nie iba znakár
Skutočnosť, že humenskí starší žiaci boli na týchto majstrovstvách skutočne na neudržanie, potvrdil aj Matej Micikáš, ktorý si rovnako prepísal osobné maximá vo všetkých svojich vystúpeniach. Výborným výkonom to rozbehol v disciplíne 200 m polohové preteky, kde si v čase 2:25,61 min. vybojoval svoju prvú bronzovú medailu na šampionáte a naznačil možnosť, kam by sa do budúcnosti popri jeho excelentných znakoch mohla uberať jeho kariéra. Výborne rozbehnutý očakával svoj obľúbený 100 m znak, v ktorom aj napriek enormnému úsiliu skončil napokon na striebornej priečke. Mierne sklamaný sa ale dokázal vyburcovať k super výkonu na dvojnásobnej znakárskej trati a v čase 2:24,47 min. získal svoj celkovo tretí titul majstra republiky.
Bojovník na pohľadanie
Šprintér Tibor Hodbod nastúpil do šampionátu s odhodlaním, že v posledných pretekoch žiackej kariéry ukáže, že právom patrí k užšej plaveckej špičke na Slovensku. Skutočne svoje odhodlanie do bodky naplnil hneď v prvom štarte na 100 m motýlik, keď v kvalitnom osobnom výkone 1:05,98 min. obsadil bronzovú pozíciu. Ešte viac si sľuboval na stometrovej prsiarskej trati, no ani klubový a osobný rekord 1:13,27 mu žiaľ opäť nedovolil obsadiť vyššie ako tretie miesto. No aby bronzu nebolo málo vyplával ho nakoniec do tretice v dis〜ciplíne 100 m polohové preteky v čase 1:07,76 min.
Ostrieľaný plavec
Martin Babjak v kategórii juniorov sa už neraz presadil na najvyšších priečkach a nezaháľal ani v trenčianskom bazéne. Na pódium sa pri kompletnej špičke síce nedostal, ale najmä osobný výkon na 100 m v čase 54,30 sek. či na polovičnej trati 24,62 sek. a umiestnenia v prvej päťke určite presvedčili.
Naše dievčatá
Paula Sabovčíková si tiež uvedomila, že tieto preteky sú rozlúčkou so žiackou kategóriou a dala do toho skutočne všetko. No príslovie „Človek mieni, život mení“ sa potvrdilo aj v tomto prípade hlavne v disciplíne 200 m motýlik, kde v osobnom maxime 2:49,89 min. nakoniec obsadila štvrté miesto. Podobne i keď o priečku nižšie skončila na 400 m polohové preteky. Jediná seniorská reprezentantka nášho klubu Valentína Štefanová konečne prelomila ľady v podobe osobného výkonu na 100 m polohové preteky a naznačila, že jej vek pri dnešnom trende nemusí znamenať koniec, ale naopak začiatok skvelej plaveckej kariéry.
Najmladšia v Trnave
Naša nádej, talentovaná Daniela Gribaničová sa predstavila v Trnave v dňoch 4. až 6. decembra 2011 na majstrovstvách Slovenskej republiky mladších žiačok, kde rovnako zaznamenala výrazné zlepšenia takmer vo všetkých štartoch a umiestneniami v prvej desiatke v disciplínach na 200 m motýlik a 200 m polohové preteky naznačila, že humenské plávanie do budúcnosti má aj naďalej vysoké ambície.
Aj v poľskej Debici
Druhá garnitúra, alebo mladší či najmladší pretekári klubu PK Chemes Humenné si to namierili na sever do Poľska, do mesta Debica, kde miestny plavecký klub Bobry usporiadal už tradičné zimné majstrovstvá. Tréneri Ing. Ján Pencák, Ing. Zoltán Kirschner a Dušan Levický priviedli do krásneho plaveckého stánku rovný tucet svojich zverencov. Ťahúňom, čo sa týka medailí, mala byť najmä Daniela Gribaničová, ktorá sa vo výsledkoch smerom hore posúva míľovými krokmi a ktorá už pozná chuť medailí s červeno-bielou stuhou. Už pomaly „vychýrená humenská motýliková škola“ priniesla Daniele svoje ovocie v podobe zisku striebornej medaily za čas 1:35,94 min. Že nezaostáva ani v znaku, ukázala na 200 m a získala bronz. Svoju rozmanitosť ukázala aj v prsiarskych 100 a 200 m dĺžkach, kde si pribalila ďalšiu striebornú a bronzovú medailu. Lea Diničová, naša „malá piraňa“ riadne rozvírila už aj poľskú vodu. Na 100 m motýlik sa až 5 sekúnd v cieli dívala ako doplavujú jej súperky a právom si odniesla zlatú medailu. Do zbierky, ktorá na našu radosť podozrivo rýchlo narastá si pribalila aj striebornú medailu na 200 m prsia za čas 3:39,16 min. Nie, to nebol koniec vzácnym kovom, pretože Alexandra Kušnírová sa rovnako dopredu nezľakla poľských dievčat a samozrejme, v čom inom, ako v motýliku dosiahla na 50 a 100 m strieborné medaily, ku ktorým pridala bronz na 100 m prsia. Patrícia Koškovská okupovala takmer stále prvú desiatku výsledkových listín až nakoniec odmena vo forme medaily prišla na 200 m prsia a mala striebornú príchuť. Z chlapcov si medailu domov odváža Filip Firkaľ v jeho typickej disciplíne 100 m znak. Samozrejme aj ďalší naši plavci si plnili pokyny trénerov a vzorne reprezentovali, no na medaily to tentoraz nestačilo. Stanka Gribaničová, Leo Al Ahdal, Kristína Horvátová, Viliam Terkoš, Kristína Gajdošová, Sarah Čajbíková a Richard Latta si okúsili atmosféru veľkých pretekov a skúsenosti, ktoré nazbierali, im určite pomôžu v ich dúfam ešte bohatej plaveckej kariére.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín