Sninská samospráva sa rozhodla informovať o sabotážach, ktorým v rekreačnej oblasti Rybníky Snina čelila počas tohtoročnej letnej sezóny.
SNINA. Primátor Sniny Štefan Milovčík (nez.) zareagoval na vyjadrenia poslancov, ktorým sa nepozdáva stav rastlín vo filtračnej zóne biobazénov v rekreačnej oblasti Rybníky Snina.
Informácie poskytol vedúci oddelenia rekreačných a športových služieb Štefan Čus.
Ešte vlani vysadili do filtračnej nádrže 10-tisíc vodných rastlín na čistenie vody.
„Na jar sme dosádzali len rastlinky, ktoré neprežili zimu. Všetky sa chytili a darilo sa im. V máji sme zistili, že nerastú, ako by mali. Kontaktovali sme preto projektanta a odborníkov,“ povedal Čus.
Okolo nádrže potiahli drenážnu rúru na okysličovanie vody a prihnojili rastliny. Kým čakali na výsledok, návštevníci tvrdili, že v nádrži videli rybu.
Hoci sa tam nemohla potrubím dostať, pre istotu dali pod rastliny špeciálnu vatu chrániacu korene. „Zamestnanec chytil v nádrži rybu amur. Živí sa rastlinami. Niekto ju tam vypustil,“ dodal.
„Koncom júla sme v jeden deň objavili v plaveckej časti asi 150 slimákov. Ale akvarijných. Po troch dňoch sme tam našli fľak zelených rias. Odborníci povedali, že sa vytvoria za dva mesiace, nie za pár minút. Niekto ich tam vylial,“ informoval Čus.
Riasy sa vodou preniesli do filtračnej nádrže. Voda v bazéne bola síce bezchybná, no kvôli riasam sa začala šmýkať podlaha. Zamestnanci všetko denne čistili.
„Slimáky aj riasy sme našli na miestach mimo dosahu bezpečnostných kamier. Od začiatku sme to považovali za úmyselné konanie, ktoré malo poškodiť celý projekt a letnú sezónu. Aj napriek tomu sme mali okolo 70-tisíc návštevníkov,“ dodal.
„Voda aj pri najväčšej zaťaženosti spĺňala požadované kritériá hygienikov,“ zdôraznil Čus.
Kým padali rekordy v návštevnosti, rastliny nerástli. „V júli to bolo s nimi čím ďalej, tým horšie. Voda v kúpacej časti mala ale naďalej vynikajúce výsledky. Vo filtračnej časti ju veľmi dobre čistil ’žabí vlas’. Každý deň sme vodu čistili aj s vysávačmi,“ povedal.
Po sezóne vodu z filtračnej nádrže vypúšťali. „Objavili sme päť rýb - karasov. Aj napriek vate sa dostali ku korienkom rastlín. Ak by tam neboli, rastlinkám by sa s najväčšou pravdepodobnosťou darilo,“ zdôraznil.
Poprel fámy o chlóre
Počas celého leta kolovali fámy, že do filtračnej nádrže aj do bazénov lejú kvôli čistej vode chlór.
„Nikdy sme tam nenaliali ani kvapku!“ zdôraznil Čus. Zriedeným chlórnanom sódnym čistili len potôčik v oddychovej zóne.
„Momentálne nie je vo filtračnej nádrži ani jedna rastlinka,“ skonštatoval Čus. „Pred zimou sme nechceli vysádzať nové. Bude to treba urobiť na jar.“
O všetkom informoval vedenie mesta. Prednostka mestského úradu v Snine Jana Rosičová potvrdila, že v lete nechceli problémy medializovať, aby neodradili návštevníkov. Právnik mesta už ale podľa nej o všetkom informoval políciu.
Prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobanik nám včera povedal, že Obvodné oddelenie PZ SR v Snine zatiaľ žiadne oficiálne oznámenie od mesta Snina neeviduje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín