HUMENNÉ. Ide o pilotný projekt na pol roka. „Realizujeme ho podľa vzoru Levíc, kde ho úspešne vedú už vyše 10 rokov,“ hovorí Silvia Knapiková, riaditeľka Územného spolku SČK v Humennom.
Päť profesionálnych asistentov, dvaja muži a tri ženy, pracujú vo vestibule veľkej polikliniky. „Pomáhajú pacientom vyjsť hore po schodoch, do výťahu, odprevadia ich na vyšetrenie, v prípade hospitalizácie ich odvedú do nemocnice, zájdu im po lieky,“ vyratúva povinnosti asistentov riaditeľka Knapíková.
Zuzana Mjachká starostlivo vedie štatistiku o vykonanej práci každého asistenta zvlášť. „V dotazníku zaznamenávam viacero faktorov – napríklad pohlavie pacienta, druh činnosti – poradenstvo, sprievod do ambulancie, pomoc do a zo schodov, meranie tlaku, výber liekov, výdaj invalidného vozíka,“ informuje. Štatistiky pomôžu pri ďalšom rozhodovaní.
„Vyhodnotíme ich a zistíme, či je táto služba na poliklinike potrebná. Ak áno, chceli by sme ju rozšíriť o ďalšie miesta, kde sa sústreďuje viac ľudí a kde by sme mohli byť prospešní,“ hovorí Knapíková.
Všetci absolvovali kurzy
Všetci asistenti absolvovali sanitársky alebo opatrovateľský kurz, kurzy prvej pomoci, bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.
„Budeme ich ďalej vzdelávať. Uvažovali sme aj o tom, že by sme s Levicami zorganizovali výmenný pobyt na získanie skúseností,“ dodáva.
Asistenti pracujú na poliklinike od pondelka do piatka, od ôsmej do štrnástej, striedajú sa na dve zmeny po štyri hodiny. Služba je pre klientov bezplatná. Výhodou je to, že sa dá objednať aj telefonicky.
„Napríklad nám občan zavolá, že v stredu potrebuje priviezť mamku na vyšetrenie. My ju tu v stanovenú hodinu počkáme, poskytneme potrebnú pomoc a zavoláme mu spätne, že si po mamku môže prísť,“ vysvetľuje Knapíková.
Zatiaľ to podľa nej vyzerá tak, že služba je potrebná, ľuďom sa páči a sú za ňu vďační. „Nemáme z toho žiadny zisk. Služba sa uskutočňuje s podporou Národného projektu EÚ a úrad práce refunduje mzdy našich asistentov,“ uzatvára.
Ľudia si zvyknú
Ladislav Husovský bol dlhodobo nezamestnaný, a preto prácu asistenta uvítal. „Na Červenom kríži som si predtým robil opatrovateľský kurz, som rád, že sa mi naskytla taká možnosť,“ hovorí.
Jeho stanovište je pri bočnom vchode, kde pristavujú sanitky. Pomôcť naložiť či vyložiť imobilného pacienta, odviezť ho na vyšetrenie, poradiť, ako sa zorientovať v zariadení – to je jeho práca. „Vnímam ju ako službu občanom. Zatiaľ je to nové. Ľudia si časom zvyknú a budú dôverčivejší,“ dodáva.
Pani Júlia Horňáková si službu pochvaľuje. „Využila som ju. Išli so mnou do lekárne po lieky. Keď nevládzem, len na nich sa obrátim. Mám iba jedného syna, nie vždy sa dá, aby bol na vyšetrení so mnou,“ hovorí.
Sedemdesiatročná pani Gita prišla na polikliniku so synom. Kým išiel po zaparkované auto, využila pomoc asistentky. „Som rada, že je tu taká služba. Je to veľká výhoda pre tých, ktorí nie sú mobilní,“ povedala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín