Stavbári zahlásili hotovo minulý pondelok, kedy vynovený objekt odovzdali do užívania.
HUMENNÉ. Budova tzv. detskej polikliniky patrí medzi najstaršie verejné budovy v meste. Postavili ju v roku 1931. Sídlila v nej Robotnícka sociálna poisťovňa, mestské kúpele a nachádzali sa v nej aj ambulancie lekárov.
Humenská samospráva sa pokúšala získať peniaze na rekonštrukciu a modernizáciu tohto zdravotníckeho zariadenia z eurofondov. Projekt úspešný nebol. Opätovný pokus uchádzať sa o nenávratný finančný príspevok vo výške viac ako 735-tisíc eur zo štrukturálnych fondov EÚ v júli tohto roku znemožnilo nariadenie ministerstva zdravotníctva.
To vylúčilo žiadateľov z Prešovského kraja zo zoznamu uchádzačov o finančný príspevok. Vedenie mesta a poslanci sa rozhodli podporiť rekonštrukciu z mestského rozpočtu. Vyčlenili na ňu vyše 210-tisíc eur.
Nad rámec projektu
Stavbári nastúpili na stavenisko začiatkom septembra. V rámci rekonštrukčných prác zateplili budovu vrátane strechy a uložili novú strešnú krytinu. Urobili tiež novú fasádu, vymenili okná a vonkajšie dvere.
Podľa informácií Mariána Šalatu, povereného vedením odboru výstavby na mestskom úrade, nad rámec projektu bol z dôvodu bezpečnosti nainštalovaný napríklad nový bleskozvod, či lapače snehu na streche. „Došlo tým k zhodnoteniu stavby a dodržaniu technických noriem,“ povedal pri odovzdávaní.
Na potrebu doriešiť bezbariérovosť upozornil zástupca primátorky Andrej Semanco.
„Od roku 1994 platí na Slovensku zákon, že všetky verejné inštitúcie a budovy majú byť bezbariérové. Musíme to vyriešiť, aby občania nemali problém vyjsť s kočíkom alebo s boľavými končatinami k ortopédovi,“ povedal. Pribudnúť by teda malo zábradlie po oboch stranách hlavného schodiska i v jeho strede.
Úpravy aj vo vnútri
Hoci vedenie mesta deklarovalo záujem pokračovať v rekonštrukcii a modernizácii budovy, presné termíny a výška investícií nie sú zatiaľ známe. Správca mestského majetku Energobyt, s. r. o., Humenné, v tomto roku opravil šesť sociálnych zariadení pre pacientov i zamestnancov.
„Vymenili sme obklady, dlažby, sanitu. Okrem sociálnych zariadení sme vymaľovali aj suterénne priestory a vykonali revíziu požiarnotechnických zariadení,“ informoval konateľ spoločnosti Marián Šalata.
V budove detskej polikliniky sídli v súčasnosti 17 zdravotníckych zariadení, lekáreň, výdajňa zdravotníckych potrieb, výroba ortopedických pomôcok a 5 ďalších subjektov, poskytujúcich rôzne služby.
Primátorka Jana Vaľová (Smer–SD) upozornila na nutnosť prehodnotiť výšku nájmu tak, aby mesto nebolo stratové. Konkrétne čísla zatiaľ nie sú známe, dlhodobé prenájmy budú pravdepodobne zvýhodnené.
„Táto budova je schválená ako záruka pri bankovom úvere, ktorý mesto plánuje čerpať. Je to v podstate poistka, že minimálne desať rokov nebude možné budovu nikomu odpredať,“ zdôraznila primátorka pri odovzdávaní.
„Ošetrili“ aj sochu
Socha robotníka s pílou stojí na priečelí budovy od roku 1938. Mesto v rámci rekonštrukčných prác zabezpečilo jej očistenie a odborné chemické ošetrenie v hodnote 1 760 eur nad rámec projektu.
„Oslovili sme viacerých kvalifikovaných sochárov. Stanovili sme zadávacie podmienky, ktoré spočívali v chemickom očistení, popieskovaní sochy a vo viacerých vrstvách napúšťania, aby bola odolná voči vonkajším vplyvom,“ upresnil Marián Šalata.
Práce vykonal humenský akademický sochár Jaroslav Drotár. Životnosť sochy je tak zabezpečená na ďalších minimálne 70 – 80 rokov.
NÁZORY: Čo hovoria lekári
- Hilda Zburová, detská lekárka: „Je chvályhodné, že sa konečne niečo urobilo. Zvonku je budova pekná. Sme spokojní. Podstatné je to, že mal byť urobený bezbariérový vstup do budovy. Pýtajú sa naň aj pacienti. Treba tiež opraviť vonku priestor pre kočíky. Rodičia sa boja nechávať ich tam bez dozoru. Mal by sa vylepšiť aj interiér. Nevieme, ako bude s výškou nájomného. Už niekoľko rokov sa platby za pacientov nezvýšili. Predpokladám, že zvýšenie nájomného nebude vysoké a utiahneme ho.“
- Peter Polakovský, detský lekár: „Som rád, že sa urobila rekonštrukcia. Priestory boli v hroznom stave, na hranici hygienického minima. Chýba mi tu bezbariérovosť, nie je tu výťah. Mrzí ma, že sa to nedotiahlo už pri rekonštrukcii. Pre nás je najdôležitejšie, aby sa zrekonštruovali vnútorné siete – voda, elektrina, aby sa tu priviedli internetové linky. Treba vyriešiť otázku parkovania – je to katastrofa. Myslím si, že nájom zvýšiť v rozumnej minimálnej miere. Naše príjmy sa za ostatných 8 – 10 rokov nezvýšili ani o cent a náklady na ambulanciu stále stúpajú. My sme tu kvôli ľuďom a pre detských pacientov, tak aj mesto by malo byť v tomto smere ústretové.“
jo
NÁZORY: Čo hovoria rodičia
- Karin Bilá, matka dcéry Sarah: „Je v poriadku, že urobili rekonštrukciu zvonku. Len mohli zvoliť na fasádu veselšiu farbu, veď je to poliklinika pre deti. Oprava vnútrajška je otázka peňazí. Je ich dostatok? Žiadalo by sa opraviť aj vnútrajšok. Chodím tu desať rokov a nič sa tu nezmenilo.“
- Pani Zuzana, 32 rokov, matka štvorročného Branka: „Od sestričky som sa dozvedala, že sa má vraj opravovať aj vnútrajšok budovy. Tu pred ambulanciou našej pani doktorky sú nové lavičky, ale inde je to horšie. Bolo by treba vymaľovať, opraviť všetky sociálne zariadenia a vymeniť prebaľovacie pulty.“
- Jozef Feigl: „Vonkajšok je v poriadku, vnútro – katastrofa. Malo by sa v opravách pokračovať. Odkedy budova stojí, podstatne sa do nej neinvestovalo. Podlahy sú ešte pôvodné. Určite by to chcelo rekonštrukciu. Mrzí ma, že práce nerobia humenské firmy, ale ťahajú sa firmy zvonka.“
- Zuzana Sedláčková: „Vidím, že sa niečo urobilo. Zvonku je to dobré. Sme tu po druhýkrát. Prišli sme z Kamenice na odborné vyšetrenie. Malo by sa to dokončiť. Chodby sú skromnejšie.“
jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín