Dvaja mestskí policajti stoja pravidelne už niekoľko mesiacov na dvoch najfrekventovanejších miestach v centre mesta, aby mali pod kontrolou kolóny áut a desiatky náhliacich sa chodcov, prevažne žiakov základných a stredných škôl.
HUMENNÉ. Dvojica mestských policajtov dohliada na plynulosť dopravy a bezpečnosť chodcov už niekoľko mesiacov. „Mali sme požiadavku z mestského úradu, že sa tvoria kolóny áut a prechod popred úrad je komplikovaný. Máme vytipovaných osem lokalít v meste, kde v niektorých dňoch – ako je napríklad začiatok či koniec školského roka – hliadkujeme pravidelne. Tieto dve miesta sú najviac frekventované,“ hovorí náčelník mestskej polície v Humennom Marián Zub.
Dve „naj“
Cesta pred mestským úradom a križovatka ulíc Pugačevova – Štefánikova sú plné áut a chodcov. Zo Sídliska I do mesta a opačne idú dospelí, ale hlavne žiaci základných škôl a stredoškolská mládež, ktorá prichádza ráno vlakmi zo Sniny a Medzilaboriec. „Preto sme zvolili čas od 7.10 do 7.40 a popoludní od 14.00 do 14.30 h. Vtedy sa končí vyučovanie a deti idú domov,“ argumentuje náčelník Zub.
„Chodci minimálne obmedzujú dopravu. Neraz ohrozujú vodičov, svoje zdravie a život. Policajt zdrží skupinu chodcov, zastaví autá, pustí chodcov a potom premávku,“ vysvetľuje.
Policajt na priechode vzbudzuje rešpekt a je vlastne istým „druhom“ prevencie. Nepokutuje a nedisciplinovaných chodcov rieši dohovorom. Na oboch miestach budú stáť policajti do odvolania.
Hliadkujú aj sa „vozia“
Humenská mestská polícia má do ulíc k dispozícii 12 policajtov. „Striedajú sa v 12-hodinových zmenách po štyroch. Jeden policajt je na dispečingu, zdvíha telefóny, prijíma oznámenia od občanov, hlásenia od hliadky, monitoruje pult centralizovanej ochrany a kamerový systém. Traja sú vonku. Z toho je dvojčlenná hliadka motorizovaná.
Jednočlenná hliadka je pešia. Cez deň má svoje opodstatnenie,“ vysvetľuje náčelník Marián Zub. Občanmi toľko kritizované „vyvážanie v aute“ má podľa náčelníka dôvod. „Policajti musia byť akcieschopní. Mesto je dosť veľké. Na pult centralizovanej ochrany sú napojené mestské objekty i platiace podnikateľské subjekty. Ak sa niečo stane, podľa zmluvy musíme byť do troch minút na mieste. Bez auta sa to nedá,“ hovorí Zub.
„Územári“ áno, ale ...
Hoci majú mestskí policajti mesto podelené na obvody podľa sídlisk, požiadavkou je, aby boli „územári“. „Znamená to, že jednotliví policajti by v službe mali na starosti jedno konkrétne územie. Poznali by ľudí, objekty, konkrétne problémy v danej lokalite napríklad so psami, parkovaním a podobne,“ vysvetľuje náčelník Zub.
Vzhľadom na súčasný počet policajtov to podľa neho nie je možné. Trend jeden policajt na tisíc obyvateľov je síce nereálny, ale ak by ich bolo 25 namiesto súčasných 19, dalo by sa o „územároch“ uvažovať. „Pri súčasnom počte ich nie je možné vidieť všade,“ uzatvára Zub.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín