Sedemnásť jesenných krokov 1. HFC Humenné

Úvod sa veľmi nevydaril, lebo po štyroch kolách boli na konte tri prehry. Potom však prišla osemzápasová séria bez prehry, na záver štyri stretnutia s plným bodovým ziskom a bez inkasovaného gólu.

1. HFC Humenné. Jesenný líder Majstrovstiev regiónu Východ.1. HFC Humenné. Jesenný líder Majstrovstiev regiónu Východ. (Zdroj: peso)

HUMENNÉ. Po prvej pasáži súťaže Majstrovstiev regiónu Východ je 1. HFC Humenné v pozícii lídra. Priblížme si spolu sedemnásť jesenných humenských krokov, ktoré viedli až k výstupu na vrchol. Okrem štatistickej úvahy dopĺňajú zápasy aj hodnotenia. Do ôsmeho kola Andrejom Čirákom (asistentom 1. HFC Humenné), v ďalšej fáze jesennej časti Martinom Frigom (manažér 1. HFC Humenné).

Humenné - N. Hrušov 2:0
Ouvertúra v novej súťaži sa Humenčanom vydarila - herne i výsledkovo. Aj keď padli do siete súpera iba dva góly, hráči 1. HFC si vypracovali množstvo šancí, viackrát opečiatkovali konštrukciu brány súpera. Diváci odchádzali spokojní. Góly: 7. Paraska (11 m), 48. Sima.

V. Šariš - Humenné 3:1
Prvý zápas na ihrisku súpera nedopadol podľa predstáv. Úvod však bol vydarený. Priamy kop Parasku skončil v sieti, prišli aj ďalšie humenské šance. Sporný pokutový kop znamenal vyrovnanie, v druhom dejstve už mali aktivitu na kopačkách Šarišania. A napokon vývoj dokonale otočili. Góly: 42. Chovan (11 m), 53. Sedlák, 78. Juhás - 6. Paraska.

Humenné - V. Opátske 0:1
1. HFC Humenné sa vstup do sezóny nevydaril najlepšie. Po prvom víťazstve prišli dve prehry, naostatok doma. Gól: 12. M. Seman... „Jednoznačne sme výrazne sklamaní z výsledku, najmä prvý polčas bol z našej strany veľmi zlý, ba otvorene treba povedať - katastrofálny. Druhý polčas sa už chlapci snažili viac, bohužiaľ, tridsať minút aktivity na víťazstvo nestačí.“

Haniska - Humenné 2:1
Humenčania cestovali ku Košiciam na pôdu nováčika z Hanisky. V závere polčasu sa ujali vedenia, ale napokon im vykypelo z hrnca. Domáci po hodine hry vyrovnali a tri minútky pred záverečným hvizdom definitívne naklonili misky váh na svoju stranu. Góly: 62. Slicho, 87. G. Majoroš - 43. Jurov... „Zápas na pôde nováčika sa pre nás vyvíjal veľmi dobre. Pred odchodom do kabín sme sa ujali vedenia a chceli sme niečo súperovi 'urvať'. Bohužiaľ, aspoň bodík nám ušiel tri minútky pred koncom. Škoda, z výsledku sme smutní.“

Humenné - Stropkov 3:0
Po troch prehrách v rade padli futbalisti 1. HFC v tabuľke na dolné poschodia, a tak potrebovali bodovať naplno. Stalo sa, rozdielom triedy. Hra bola svižná najmä do prestávky, gólové akcie pre diváka ľúbivé, dostavil sa aj výsledok. Góly: 21. a 76. Sima, 3. Paraska... „Po troch prehraných stretnutiach sa nám podarilo zvíťaziť rozdielom triedy. Jasný výsledok v náš prospech je zaslúžený, i keď herný prejav v niektorých chvíľach z našej strany nemal úroveň, ako sme si predstavovali. Na mysli mám najmä fázy v druhom polčase. Za dobrý výsledok sme však radi.“

Snina - Humenné 1:1
Pre futbalový región pod Vihorlatom sa nieslo vo viac ako významnom duchu, pretože na programe bolo „derby nad derby“. Po 36 rokoch sa na trávniku v majstrovskom stretnutí zišli futbalisti z Humenného a Sniny. V jesennej časti sezóny bol určený za domáce prostredie sninský trávnik. V zápase sa bolo na čo pozerať. Humenčania sa ujali vedenia po rýchlej vydarenej kombinácii, domáci ešte do prestávky vyrovnali. Po obrátke mali viac z hry Sninčania, na humenskej strane stálo aj šťastie a remízový výsledok sa už nezmenil. Góly: 40. Š. Pčola (11 m) - 25. Sima... „Derby plné očakávania sa skončilo remízou, ktorá viac teší nás. Po prvom polčase deľba bodov vyzerala spravodlivo, no v druhom dejstve si Sninčania vynútili tlak, mali aj šance, my pri ich strele do žrde šťastie. Máme bod, sme spokojní, keď domáci získali iba bod, sú sklamaní.“

Humenné - Sabinov 2:1
Aj keď to nebolo jednoduché, dopadlo pre 1. HFC Humenné úspešne. Pred týždňom získaný bod zo Sniny naši chlapci potvrdili domácim víťazstvom. Keďže súper bol najmä v defenzíve húževnatý, tri body sa nerodili ľahko. Vydaril sa vstup do druhého polčasu a dôležité bolo, že na vyrovnávajúci gól dokázal 1. HFC hneď odpovedať. Opäť sa ujal vedenia ani nie po minútke. Góly: 47. Sima, 78. Legdan - 77. Dlugoš... „Bola to ťažká cesta k víťazstvu. Do prestávky nám chýbala presnosť v koncovke, po obrátke nám už zahral do karát vydarený úvod. Aj keď súper vyrovnal, naša blesková odpoveď Legdana znamenala zisk troch bodov. Záver bol ešte dramatický, získaný bod pred týždňom v Snine sme však doma potvrdili a to je dobré.“

Svit - Humenné 0:2
1. HFC Humenné cestoval pod Tatry na svitskú pôdu, pričom domácich zdobilo v tabuľke aktuálne druhé miesto. Po víkende na ňom aj ostali, avšak bodov viac nemajú. Je to tak preto, že Humenčania ukázali pod Tatrami kvalitný kolektívny výkon, už tradične sa vonku ujali vedenia, ale tentoraz vedenie a psychickú výhodu na trávniku pretavili aj v druhý gól a víťazstvo. Góly: 6. Paraska, 50. Ljubarskij... „Konečne nám to vyšlo. Po štvrtýkrát vonku sme sa ujali vedenia, tentoraz to vyústilo v plný trojbodový zápis. Výsledok teší o to viac, že sa oň bojovnosťou pričinili všetci, čo boli na trávniku. V tabuľke sa dvíhame hore, môže vládnuť spokojnosť.“

Humenné - Svidník 3:0
Pod Vihorlat pricestoval celok spod Dukly. Hostia vonku dovtedy nebodovali, mali to v pláne práve teraz, domáci sa dostali do pohody, na čo poukazovala séria štyroch stretnutí bez prehry so ziskom desiatich bodov. Ktorá séria sa predĺži? Aj takto teda mohla znieť predzápasová otázka. Dnes odpoveď poznáme - humenská. A dospelo sa k nej jasným spôsobom, lebo futbalisti 1. HFC porazili svojho súpera rozdielom triedy. Tešil nielen výsledok, ale aj predvedená hra. Góly: 15. a 44. Voroňák, 72. Pavol Šuľák... „Potvrdili sme vzostup hernej formy, že ostatné víťazstvo vo Svite nebolo iba dielom náhody, ale je už badať stabilizáciu výkonnosti. Víťazstvo teší, isto boli diváci spokojní aj s tým, čo v našom podaní videli na trávniku. Dostávame sa do pohody, len nepoľaviť.“

Košice/Krásna - Humenné 1:2
Cenné víťazstvo gólovo zariadili mladíci. Obranca Bezeg otvoril skóre po rohovom kope, neprešlo však veľa minút a domáci vyrovnali. Dlho sa zdalo, že stretnutie sa skončí deľbou bodov. Až napriahol štyri minúty pred koncom Vasiľ a strela z 25 metrov skončila v šibenici. Góly: 66. Guza - 53. Bezeg, 86. C. Vasiľ.

Humenné - Giraltovce 1:0
Gól: 52. Voroňák... Aj keď o výsledku rozhodol jediný gól, podstatne viac šancí na skórovanie mali domáci. Akosi si však tentoraz s presnou koncovkou nepotykali. Humensky efektívny bol úvod druhého polčasu, keď Sima vysunul Voroňáka, ktorý vnikol z ľavej strany do šestnástky a povedľa vybiehajúceho brankára trafil presne k žrdi. „Povinné body sa nerodili ľahko, keďže súper svojou prepracovanou defenzívou kládol húževnatý odpor.“

Humenné - Sp. Podhradie 2:0
Gól: 14. Voroňák, 74. Paraska (11 m)... Pri oboch humenských góloch bol Voroňák. Prvým napol sieť, keď dorazil strelu Pavla Šuľáka, o druhý sa pričinil aktivitou, lebo ho pri kľučke v šestnástke brankár stiahol za nohu. Bol to však humenský kolektívny výkon. Od brankára po striedajúceho hráča. „Naši chlapci, aj keď pod veľkým psychickým tlakom, druhý zápas doma v rade zvládli, vyhrali. Natiahli tak peknú sériu bez prehry na číslo osem, povinné domáce body máme, a to je dobré.“

Bard. N. Ves - Humenné 1:0
Gól: 32. Jančošek... Nováčik vyťažil tri body z akcie po polhodine hry, ktorú im Humenčania svojou chybou v rozohrávke priam darovali. Po prestávke sa hra odvíjala v drvivej väčšine na bardejovskej polovici ihriska, ale tutovky Simu, Vasiľa či Šuľáka neviedli aspoň k vyrovnaniu. Deľba bodov by herný pomer zápasu odzrkadľovala oveľa objektívnejšie. „Každá séria sa raz končí a po víkende si to musíme povedať aj v humenskom prípade. Škoda, lebo hostia neboli u nováčika slabším celkom, ba mali viac čistých šancí, ale napokon domov cestovali naprázdno. O troch bodoch rozhodla individuálna chyba, ako aj humenská nemohúcnosť v koncovke.“

Humenné - Michalovce B 6:0
Gól: 23. a 56. Sima, 4. Hreško, 29. Voroňák, 76. Jurov, 82. Pavol Šuľák... Výsledok derby, ktorý rozdielom isto prekvapil, domácich príjemne, hostia mali cestou domov o čom premýšľať. A to sa v humenských radoch kvôli trestu za žlté karty neobjavil na trávniku tréner Ljubarskij. Na michalovskej lavičke mal po dlhšej odmlke (zahraničné angažmán) opätovnú premiéru kouč Duda, ktorý svojho času pôsobil práve v Humennom. Návrat na známe miesta mu teda jeho zverenci nespríjemnili. „Futbalisti 1. HFC odčinili minulotýždňovú prehru u bardejovského nováčika a pripravili divákom gólostroj, ktorý sa len tak ľahko nevidí.“

Košice/Barca - Humenné 0:1
Košický celok mal dovtedy silnú domácu bilanciu, iba s jedinou remízou. V dosť nervóznom stretnutí napokon rozhodol po hodine hry Pavol Šuľák. Tesné, ale zaslúžené víťazstvo hostí, ktorí podali koncentrovaný výkon. Gól: 60. Pavol Šuľák.

N. Hrušov - Humenné 0:1
Gól: 90. S. Karnaj... Rozhodnutie priniesol úplný záver stretnutia. Rohový kop Voroňáka brankár Klamár vyrazil k Hreškovi, ktorého strela do „ohňa“ sa odrazila od hradby tiel ku Karnajovi. Aj ten vystrelil a lopta si v spleti tiel a nôh našla cestu až do siete. „V zápase mužstiev z opačných pólov tabuľky povinné body pre hostí. Domácim nepomohla ani dokonale prepracovaná defenzíva a 'taktika', t. j. časté ošetrovanie vlastných hráčov. Víťaz sa stal zároveň novým lídrom tabuľky.“

Humenné - V. Šariš 9:0
Gól: 42., 59., 68. a 72. Paraska (1 z 11 m), 21. a 70. Voroňák, 49. Legdan, 56. Ljubarskij, 88. Koromház... Čo k takému výsledku dodať. Po prestávke to bola kanonáda, po hodine hry svietil na tabuli stav 5:0 a hostia nevedeli, kam skôr skočiť. Čakala ich ešte polhodina „kolotoča“, ktorá vyústila v humenskú famóznu rozlúčku s jeseňou... „Líder potvrdil svoje postavenie po jesennej časti výsledkom, ktorý sa len tak často nevidí. „9:0“ hovorí rozdielom troch tried alebo jasnou rečou, kam patria domáci, kam hostia. Diváci si prišli na svoje, druhopolčasová strelecká kanonáda v chladnom popoludní isto zahriala.“