BY – SK (Bielorusko, Slovensko) je obrazová správa o mestách Brest a Humenné. BY - SK je výstava fotografií humenských fotografov. Verejnosti ju sprístupnia v Dome kultúry v predvečer oslobodenia mesta sovietskou armádou.
HUMENNÉ. Nie náhodou Brest. Nie náhodou 25. november. Ide o premyslený fotografický koncept. „Voľné zoskupenie fotografov, ktorí sa programovo venujú dokumentárnej fotografii, sa na báze dobrovoľnosti rozhodlo pre realizáciu projektu - spoznávať a fotografovať mestá v slovanských krajinách. Hľadať paralely, rozdiely s rodným mestom Humenné. Uvedomovať si súdržnosť ľudskej či slovanskej solidarity v nich,“ povedala pre Humenský Korzár fotografka Daniela Kapráľová.
Vybrali si najmenej známu krajinu
„Najnedostupnejšou a najmenej známou krajinou sa nám zdalo Bielorusko. Poznali sme ho cez negatívne masmediálne ohlasy o porušovaní ľudských práv. Vedeli sme, že budeme musieť čeliť problémom s vízami a následne s neslobodou slova. Tak trochu s rešpektom sme si mysleli: zisk je risk. Vraveli sme si, že začneme s najproblémovejšou krajnou, kým sme ešte plní elánu a nadšenia,“ povedala Kapráľová.
Mesto podporilo projekt
Od slov bolo k činom blízko. Mesto podporilo projekt finančne. Štyria fotografi - Daniela Kapráľová, Bohuš Tabak, Peter Holý a Martin Bizub si začiatkom augusta zbalili kufre a vyrazili. „Vybrali sme si pohraničné mesto Brest. Pohraničné mestá majú intenzívnejšie vyžarovanie, žijú iným životom ako vo vnútrozemí. Ľudia sú v nich prístupnejší. Brest je veľké mesto. Má okolo 300 000 obyvateľov a dávnu históriu. Precítiť jeho atmosféru bolo pre nás lákadlom,“ priznala Daniela Kapráľová.
Príjemné prekvapenie
V tom čase v Breste práve oslavovali Dni Bresta. „Boli sme zvedaví, čo sa bude diať. Sme zvyknutí na naše pokojné mesto, ktoré je väčšinou po piatej–šiestej hodine popoludní „mŕtve“. Musím priznať, že sme boli zaskočení pulzujúcim životom a vrením v Breste,“ netajila nadšenie fotografka.
Ale aj nad tým, ako sa ľudia dokázali zabávať aj napriek nepriazni počasia. „Majú to ťažšie ako my. No prekvapila nás otvorenosť, solidárnosť miestnych ľudí, poriadok, čistota, akýsi pocit bezpečia na verejnosti. Domáci sa smiali z nášho strachu, že nám vykradnú auto. Sklamali nás potemkinovské fasády domov v centre mesta. No utópia intimity súkromného života, skrývajúca sa za vysokými múrmi obkolesujúcimi dom, tam ešte nedorazila,“ povedala.
Mesto plné bozkávajúcich sa párov
„Brest je krásny svojou rovinou, svojimi riekami, parkami, obrovským množstvom zelene, veľkolepými športoviskami, múzeami a prostými, jednoduchými ľuďmi, ktorých sme stretávali v meste. Je to mesto študentov. Stretávali sme veľa mladých rodín s deťmi. A na každom kroku sme videli bozkávajúce sa páry. Každý z nás ich má vo svojom fotoarchíve. Pôsobilo to romanticky. Chlapom sa veľmi páčili Bielorusky. Sú to krásne štíhlonohé ženy, väčšinou s dlhými vlasmi a vedia koketovať očami tak akurát. Čo už, dohliadala som na chlapov,“ s úsmevom dodala Kapráľová.
Brest je mesto vojnových hrdinov
Hoci má Brest bohatú históriu, najviac pozornosti púta Brestská pevnosť. „Počas druhej svetovej vojny sa tu odohrávali ťažké boje. Mesto žije druhou svetovou vojnou dodnes. Vidieť portrét Stalina nie je nič výnimočné. Pevnosť je vždy plná turistov i domácich. Veľké sochárske monumenty, symbolizujúce hrdinstvo, sú dômyselne prepojené s byzantskou architektúrou pravoslávnej cerkvi, čo pôsobí prekvapivo zaujímavo,“ vysvetlila fotografka.
Práve návšteva Múzea hrdinskej obrany pevnosti, kde je zachytený celý priebeh bojov a oslobodenia Brestu, rozhodla. „Povedali sme si, že z úcty k ideám mieru, ideálom viery v slobodu, samozrejme aj z úcty k padlým pre utópiu lepšieho sveta urobíme výstavu v deň oslobodenia mesta Humenné sovietskou armádou. Teda 25. - 26. novembra. Na 2. svetovú vojnu sa u nás takmer zabudlo a nie je módne hovoriť o nej. Keď som to spomenula niekoľkým ľuďom, hneď mi nad hlavu nakreslili červenú hviezdu. Ani 12 žltých nie je žiadne terno. Víťazstvo princípu konkurencie ekonomického systému na úkor drancovania prírody, nesolidarity a amorálnosti nesľubuje nič dobré,“ priblížila Kapráľová.
Výstavu dotvoria fotografie humenských autorov - Jozefa Lauruského, Mareka Suváka a Michala Vadilu, ktorí ostali dokumentovať doma naše mesto.
Aj na obrazovke
Okolo šesťdesiat farebných a čiernobielych fotografií nebude odprezentovaných len vo výstavnej miestnosti v Dome kultúry. „Naším zámerom je, aby ich videlo čo najviac ľudí. Humenné je známe tým, že má silnú základňu fotografov, ale aj tým, že všetky výstavné priestory v kultúrnych zariadeniach sú pod zámkou. Ťažko sa do nich človek dostane, ak pracuje dlhšie, alebo mimo mesta. Preto využijeme LED obrazovku na námestí. Verím, že nám vyjdú kompetentní v ústrety. Vyberieme také fotografie, ktoré najmenej utrpia zníženou kvalitou obrazu,“ spresnila Kapráľová.
Ľudia chcú diskutovať
Jednou z rovín projektu je nadviazanie spolupráce s miestnymi fotografmi. „V Breste sa fotografia neberie ako druh umenia. Je považovaná za užitú fotografiu. Stretli sme sa s fotoreportérmi novín, ale že by niekto tematicky pracoval na dokumentárnej alebo výtvarnej fotke, to nie. Pobyt bol pre nás zaujímavýnielen po stránke fotografickej, poznávacej a turistickej. Zistili sme, že veľa ľudí rozmýšľa o existencii a smerovaní našej zeme ako my. Bez ohľadu na to, či sú v červenom, alebo v modrom košiari. Že ľudia sa chcú stretávať, diskutovať a rozmýšľať. A to je dobré poznanie,“ uzavrela Kapráľová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín