HUMENNÉ. Ambiciózny projekt od jari tohto roku realizovali spoločne Gymnázium arm. gen. L. Svobodu v Humennom a občianske združenie Klub vojenskej histórie Beskydy. Klub sa roky venuje výskumu histórie prvej svetovej vojny na severovýchode Slovenska a sanácii vojnových cintorínov z tohto obdobia.
„Našli sme priestor na vytvorenie databázy historických prameňov, ktorá poslúžil učiteľom ako prostriedok výučby regionálnej histórie. Na druhej strane databáza archívnych dokumentov pomôže širokej verejnosti pri vlastnom výskume našej minulosti,“ uviedol pri slávnostnej prezentácii stránky jeden z autorov a koordinátorov projektu Radoslav Turik, učiteľ dejepisu v gymnáziu.
Široké spektrum tém
Portál o regionálnych dejinách by mal obsahovať čo najširšie spektrum tém. Na začiatok sú v ňom archívne dokumenty, týkajúce sa prvej svetovej vojny, dejín 20. storočia i niekoľko obecných kroník.
„Web má medzinárodné ISSN, aby sa mohol využívať ako zdroj pri tvorbe odborných prác. Zaumienili sme si dopĺňať ho aspoň dvakrát týždenne. Spočiatku ho budeme dopĺňať zo svojich zdrojov, ale ak má kvalitatívne rásť, potrebujeme množstvo externých autorov,“ zdôraznil Turik.
„Apelujeme preto na všetkých odborníkov, historikov, učiteľov dejepisu, všetkých tých, ktorí v svojej práci privoňali k archívnym dokumentom, aby pridali niečo zaujímavé,“ dodal.
Dejepis je na chvoste
Milena Korbová, učiteľka dejepisu v Základnej škole SNP v Humennom, je presvedčená o tom, že stránka pomôže učiteľom i žiakom pri výučbe regionálnej výchovy.
„Mrzí ma, že iné predmety sa posilňujú a dejepis sa v školách potiera. Dostatočná pozornosť sa nevenuje ani regionálnym, ani národným dejinám. Regionálne dejiny sa vyučujú v našej škole už štvrtý rok, ale len v piatom ročníku,“ uviedla.
Stránku dopĺňajú aj študenti
Septimán Dominik Burcin z humenského gymnázia sa o regionálnu históriu zaujíma už dlhšie. „Baví ma. Myslím si, že je zanedbávaná, a preto sa jej viac venujem,“ vysvetlil, prečo sa do projektu zapojil a stal sa jedným z editorov stránky.
„Viem si predstaviť, že v budúcnosti bude na stránke napríklad sekcia oral history. Žiaci vyspovedajú svojich starých rodičov o konkrétnej historickej udalosti, zapíšu to alebo zaznamenajú na diktafón. Zachytia autentické spomienky, ktoré spolu s teoretickým úvodom poslúžia ako relevantný historický zdroj,“ nadchol sa Turik.
Cez web ku knihe
Autori projektu sú presvedčení o tom, že webová stránka je ideálnym prostriedkom, ako sa dostať k archívnym dokumentom a ku knihe.
„Internet je fenomén. Množstvo mladých ľudí – študentov - trávi veľa voľného času na internete. Ak narazia na takýto web, prečítajú si dobové dokumenty, môžu si vytvoriť vlastný názor na to, čo sa v minulosti dialo. Myslím si, že to bude aj cesta k tomu, aby sa vrhli na čítanie klasických kníh. Práve webový priestor, ktorý umožňuje sprístupniť zvukové nahrávky, fotky, videá, prakticky akýkoľvek typ dokumentu, je ideálnym priestorom na prebudenie záujmu o regionálnu históriu. Dejiny sú mozaika a študent si ju môže z dostupných materiálov vyskladať,“ vyjadril presvedčenie Martin Drobňák, spoluautor projektu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín