KOŠKOVCE. Usmiate nevesty, mládenci v krojoch, ujkovia s kravkami na paši, ženy na poli, chlapci i dievčatká v rovnakých šatôčkach, ktoré ušila šikovná mamina ruka, ale aj lesníci pred horárňou v Krosnej, pracovný ruch na píle či mláťačka, ktorá dávno patrí do múzea. Obdobie medzi vojnami, misie, kolektivizácia, škola, šport. Desiatky fotografií, desiatky spomienok.
Výzva na internete
“Dcéra, ktorá je na materskej, našla výzvu cez projekt Komprax cez Juventu na internete. Zvolala som mladých a začali sme zbierať fotografie,“ uviedla pre Humenský Korzár Mária Bošková, kultúrna pracovníčka miestneho obecného úradu. „Využili sme všetky dostupné formy propagácie. Obecný rozhlas, mail, oslovili sme rodičov v materskej škole, pomáhali aj členky únie žien. Mnohých sme museli navštíviť osobne,“ povedala.
„Slávnostné“ chvíle
Práve z osobných stretnutí vzišlo najviac darcov. „Bol to taký slávnostný rituál. Upratali a utreli stôl, rozložili naň staré fotografie, zažali svetlo, podišli k oknu, aby lepšie videli. Niektorí dali dve, tri fotky, iní dvadsať i tridsať. Všetkým som musela sľúbiť, že sa nepoškodia, ba nebodaj nestratia. Niektoré sme radšej preskenovali,“ vysvetlila Mária Bošková.
„Dnes sa už ľudia tak nenavštevujú ako v minulosti. Fotografie oživili staré spomienky. Jedna stará pani, pomaly 90-ročná, veľmi chcela dať fotografie. Je na nich zámoček - horáreň v Krosnej, ktorý už nestojí. Jej manžel bol lesník, schádzali sa tam poľovníci, neskôr v ňom bývali lesní robotníci. Vyrezávané gánky, studňa, ozdobné kríky, skrátka rozprávkové prostredie. Samu ma prekvalilo, že v Koškovciach bola kedysi píla. Pri železničnej stanici, v miestach, kde dnes stojí dom Jablonských. Máme aj ujka s mláťačkou, s ktorou chodil mlátiť do susedných obcí,“ vyzdvihla záujem občanov Bošková.
Spomínali iba na dobré
„Chceli si pripomenúť mladosť. Spomínali na ňu s radosťou a väčšinou len na dobré veci. Neraz sme sa zasmiali na vtedajších účesoch a oblečení, ale videli sme, akí boli naši starí a prastarí rodičia pekní, keď boli mladí,“ povedala osemnásťročná Antónia Veliká o stretnutiach a výbere fotografií.
“Chcela som urobiť niečo pre obec. Myslím si, že mladá generácia vie málo o živote v minulosti. Uvedomili sme si, že my to máme podstatne ľahšie v mnohých veciach a začali sme si viac vážiť nielen svojich starých rodičov, ale celkovo starých ľudí,” dodala.
Zhotoviť maketu
Máriu Sabovú k fotografiám viažu citové väzby. “Sú na nich naši nebohí rodičia a svokrovci. Tu svokor vyháňa kravku na pole. Nech mladí vedia, ako sa kedysi žilo, ako sa gazdovalo,” povedala. Štefan Kováč sa k veci postavil pragmatickejšie. Na výstavu prišiel s osemročným synom Šimonom. “Snažil som sa vybrať čo najstaršie fotografie, na ktorých vidno aj obec, ulice a domy, ktoré už nestoja. Staré domy, malé, útulné a teplé, mali niečo do seba. Najlepšie by bolo, keby sa dala zhotoviť maketa starej obce. Bolo by treba viac zanietených a šikovných ľudí. Uvedomujem si, že sa to dá ťažko zrealizovať, ale rozhodne by to bolo zaujímavé,” uviedol.
Prioritou je kanalizácia
Starosta obce Dušan Ciklaminy výstavu uvítal. „Nech aj mladí ľudia vidia, aké boli Koškovce predtým, ako sa žilo, čo sa tu zmenilo a čo sa vybudovalo. Dnes je našou prioritou dobudovať v obci kanalizáciu. Žije tu vyše 600 obyvateľov, školu navštevuje 260 žiakov, zdravotné stredisko denne 50 až 100 pacientov. Kanalizáciu potrebujeme ako soľ,“ zdôraznil.
Fotografie budú po skončení výstavy tvoriť stálu expozíciu v čitárni obecnej knižnice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín