Štvrtá zastávka viedla tentoraz po stopách Júliusa Andrássyho st. (1823 – 1890). V jeho živote totiž dominovala ešte významnejšia osobnosť tých čias - cisárovná Alžbeta, známa ako Sisi.
HUMENNÉ. Nie náhodou si organizátori vybrali termín stretnutia na štvrtok 6. októbra. Práve šiesteho októbra 1849 boli v Arade popravení trinásti vedúci predstavitelia protihabsburského povstania. Júliusovi Andrássymu, vtedy 26-ročnému zemplínskemu županovi a veliteľovi národnej gardy, sa podarilo ujsť do zahraničia, do Paríža. „Andrássyho, Kossutha a Bathyányiho symbolicky popravili tak, že na šibenci viseli ich portréty,“ priblížila poslucháčom kapitoly života šľachtica Valéria Csontosová.
Vysoký a pekný muž
Po omilostení a návrate na svoje panstvo do Trebišova sa v roku 1856 „miláčik žien“ oženil s grófkou Katinkou Kendeffyovou a mali spolu tri deti. O desať rokov neskôr sa po prvýkrát stretol s cisárovnou Sisi. „Do Hofburgu prišla delegácia z Uhorska. Medzi šľachticmi sa vynímala vysoká štíhla postava grófa Andrássyho. Keď na ňom spočinul Alžbetin pohľad, ten oslepený jej krásou, pozoroval ju s výrazom velikánskeho obdivu v očiach,“ takto romanticky a vzletne opísal osudové stretnutie Egon Caesar Conte Corti v knihe Alžbeta zvláštna žena.
Korunoval cisárovnú
Oficiálna známosť Sisi a Júliusa postupne prerástla do hlbokého a vzácneho priateľstva, ktoré prerušila až Andrássyho smrť. Svedčí o tom aj bohatá, nezriedka vtipná a veselá korešpondencia, ktorú obaja udržiavali za pomoci dvornej dámy Idy Ferenczyovej.
Július sa opäť začal politicky angažovať a zasadil sa za rakúsko-uhorské vyrovnanie (1867). Presvedčil Františka Jozefa I., Alžbetinho manžela, aby prijal uhorskú korunu. Korunovácia pripadla na 8. júna. Andrássy ako zastupujúci palatín za asistencie prímasa položil na cisárovu hlavu svätoštefanskú korunu.
Alžbetu korunoval tak, že jej korunu podržal nad plecom. „Povrávalo sa, že jej ju vraj podržal nad hlavou. Či je to len legenda, alebo skutočnosť, sa už dnes nedozvieme,“ povedala autorka prednášky Valéria Csontosová.
Minister zahraničných vecí
Andrássy bol v rokoch 1867 – 1871 ministerským predsedom Uhorska, v roku 1871 ministrom pri panovníkovi a v rokoch 1871 – 1879 rakúsko–uhorským ministrom zahraničných vecí. V roku 1869 bol s panovníkom Františkom Jozefom I. pri otvorení Suezského prieplavu. O kúpaní sa v rieke Jordán, čo podľa legendy znamenalo, že bude môcť robiť zázraky, a o nočných záletoch písal cisárovnej humorné básničky. „Dodnes vlastne nevieme, prečo sa Július rozhodol svoje pôsobenie v politike ukončiť. V roku 1886 ochorel na rakovinu močových ciest a o štyri roky zomrel,“ uzavrela prednášku Csontosová.
V humenskom kaštieli visia v zlatom salóne portréty Júliusa a jeho manželky Katinky. Ich autorom je Eduard Dübüfe. „Také isté portréty sú aj v kaštieli v Betliari. Naše sú originálne, signované autorom,“ uviedla pri prehliadke expozícií kaštieľa zástupkyňa riaditeľa Vihorlatského múzea Ivana Strakošová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín