Dlhotrvajúce suché a na toto ročné obdobie aj teplé počasie spôsobilo pokles hladín riek i prietokov na východe Slovenska. Na hornom toku Laborca v Krásnom Brode takmer padol tridsaťročný rekord. Málo vody v Laborci si všimli aj obyvatelia Humenného.
HUMENNÉ. Málo vody v Laborci si všimli aj obyvatelia Humenného. Mária Demjanová a Mária Turiková bývajú pri Laborci a chodia von so psami.
„Chodíme tadiaľto každý deň. Keď bol Laborec vypustený, bola hladina vody veľmi nízka. Vody bolo málo. Teraz, keď je hrádza spustená, je hladina ustálená,“ povedali.
Viktor Kríž a Rudolf Sakáč chodia k Laborcu len zriedka. „Keď sme tu boli v lete, vody bolo málo. Rieka bola takmer vyschnutá. Vtedy pracovali na hrádzi. Teraz je to lepšie,“ dodali.
Dlhodobý pokles prietokov
Vplyvom dlhotrvajúceho obdobia bez zrážok zaznamenali hydrológovia na tokoch východného Slovenska výrazný dlhodobý pokles prietokov.
Najvýraznejšiu zmenu zaregistrovali podľa slov hovorcu Slovenského hydrometeorologického ústavu Ivana Garčára na Laborci.
„Na hornom toku monitorujeme hydrologickú situáciu vo vodomernej stanici v Krásnom Brode. Na hornom Laborci bola začiatkom októbra hodnota prietoku taká nízka, že podobné hodnoty sa v priemere dosahujú len jeden deň v roku - napríklad 40 dní počas 40 rokov,“ uviedol Garčár.
Takmer padol rekord
Prietoky na Laborci sú podľa slov hovorcu výnimočne nízke, „lebo sucho sa vyznačuje dlhodobejším trvaním a táto hodnota sa nevyskytuje každý rok, ale je kumulovaná do dlhodobejšieho intervalu počas suchého obdobia.
Vo vodomernej stanici v Krásnom Brode v stredu 5. októbra o šiestej ráno zaznamenali prietok 0,170 metrov kubických za sekundu pričom priemerný dlhodobý prietok je 2,098 metrov kubických za sekundu, teda viac ako 12-krát viac. Absolútne zaznamenané minimum v tejto stanici za posledných 32 rokov bolo 0,100 metrov kubických za sekundu.
Na strednom a dolnom Laborci je situácia priaznivejšia, lebo v tomto úseku vypúšťajú vodu z vodných nádrží Starina a Zemplínska šírava, ktoré aj napriek veľkému suchu musia dodržiavať predpísané prietoky.
„V tejto situácii musia vypúšťať viac vody, ako je prítok do nádrže. Pokiaľ by táto situácia pretrvávala, nádrže sa môžu vyčerpať a nebude z čoho zlepšovať prietok na strednom a dolnom Laborci,“ upozornil Garčár.
O niečo priaznivejšia situácia
Veľmi nízke prietoky boli aj na prítokoch z Ukrajiny, čo sa prejavilo aj na Bodrogu. „Na ostatných vodných tokoch je situácia o niečo priaznivejšia, ale zaznamenávame tiež nízke prietoky,“ doplnil Garčár.
Hoci podľa zverejnených meraní po víkende hladiny riek mierne stúpli, hydrológovia očakávajú na východe Slovenska ustálenie až pokles vodných hladín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín